Nuomonės

2012.11.27 14:38

Kaip sunešioti geležines kurpes?

Rimvydas Valatka, apžvalgininkas2012.11.27 14:38

Atrodo, Lietuvoje niekas nebegali vykti paprastai – tiesiog pagal įstatymus, Konstituciją ar tradiciją. Naujosios Vyriausybės formavimas – ne išimtis. Nors ministrų kandidatūras paskirtasis premjeras prezidentei pradės pristatinėti tik šiandien, įspūdis toks, kad ministrų kabinetas formuojamas nesuformuojamas jau geras pusmetis. 

Atrodo, Lietuvoje niekas nebegali vykti paprastai – tiesiog pagal įstatymus, Konstituciją ar tradiciją. Naujosios Vyriausybės formavimas – ne išimtis.

Nors ministrų kandidatūras paskirtasis premjeras prezidentei pradės pristatinėti tik šiandien, įspūdis toks, kad ministrų kabinetas formuojamas nesuformuojamas jau geras pusmetis. Tiek čia užkeikimų, burtų, katiniško teritorijos žymėjimo ir iš stebuklinių pasakų ar net Švento Rašto atplaukiančių užduočių, kuriuos keturių partijų Seimo daugumai vis iškelia prezidentė.

Pasakoje apie Eglę, žalčių karalienę, žmonai, panorusiai aplankyti namiškius, Žilvinas davė daug  neįgyvendinamų užduočių, tarp jų ir geležines kurpes sunešioti.

Taigi, lyg kokia pasakos karaliūnė, prezidentė pranešė A. Butkevičiui: jei norite valdyti valstybę, tai kiekvienas kandidatas į ministrus su manim pusę dienos angliškai be riktų turės kalbėtis, o jei nesupras ko, tai lauk tokį.

Nuščiuvo paskirtasis premjeras Algirdas, tas kur Jonu gimęs. Lyg Drebulės lapeliai tirta kandidatų į ministrus piršteliai: kaipgi taip, juk tai neįmanoma, lietuviškai vos sakinį surezgam?

Nedrąsu net klausti, kodėl, tai girdėdami, tyli tautininkai? Tie nepajudinami lietuviško liežuvio gynėjai, kurie dar neseniai barzdą būtų kam nori nurovę net už pasvarstymą, kad gal ir nieko tokio, jei mūsų lenkai pavardėse užsienietišką „w“ turės.

Žado neteko? Krito karžygių mirtimi per Seimo rinkimus?

Vienas pagonių Perkūnas težino. Ir verkia vargšė carų pjudyta lietuvių kalba Prezidentūros prieigose. Ką darys kandidatai į ministrus – kala naktimis angliškus žodžius, liežuvį laužo, sunkią dalią keikia.

O prezidentė, kur buvus, kur nebuvus, su naujomis užduotimis. Jau greičiau kupranugaris pralįs pro adatos skylutę, nei aš Darbo partijos narį ministru paskirsiu, lyg iš Šventračio grūmoja Seimo daugumos pusėn. Ir eina garsas ant Lietuvos: kaip čia bus? Kaip čia taip gali kas padaryti, kad tuo pat metu partija ir būtų valdžioje, ir tarsi jos nebūtų.

Bet Šėtonas tam ir yra Šėtonas, kad sugalvotų, kaip geležines karaliūnės prezidentės kurpes akimirksniu sunešioti. Ir paskelbė Darbo partija, kad jos kandidatas į žemės ministrus yra  Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų tikrasis narys, konservatorių žemės ūkio viceministras Mindaugas Kuklierius.

Tas pats, kuris kaip konservatorius Seimo rinkimuose Suvalkijos vienmandatėje apygardoje dalyvavo.

M. Kuklierius – ne darbietis, kompromituojančiais ryšiais su Kėdainių kniazium įtartas nebuvo, ir, atrodo, net anglų kalbą ne prasčiau už pačią karaliūnę mokytoją moka. Kaip tokį sustabdyti?

Viskas kaip pasakoj. Ir sudilo geležinės karaliūnės kurpės. Herojus įveikia užkeikimus ir pajuda kraujo putos link.

Bet juk M. Kuklierius konservatorių išdavikas, o kadangi tik konservatoriai gali mylėti tėvynę Lietuvą, tai ar galima tokiam leisti valdyti Žemės ūkio ministeriją.

Dar ir kaip galima. M. Kuklierius, nors jaunas vyras, prieš tapdamas konservatoriumi, dar ir liberalu spėjo pabūti. Ko nepadarysi vardan tos, kuri ir XXI amžiuje – kaip ašara Dievo aky.

„Tikrai stengsiuosi aš jų neišduoti. Visą laiką renkiesi mažesnę blogybę. Kai matai mažutėlių ūkininkų veidus, kai matai jų akis, kai sako „kas bus su mumis atėjus naujam ministrui, naujai valdžiai“, tai tas apsisprendimas nors sunkus, bet jis atėjo. Jums irgi reikėtų paklausyti, ką jie šneka. Patikėkite, tikrai nemiegojau ne vieną ir ne dvi naktis dėl to“, – lyg šaiposi, lyg rimtai pasaką seka konservatorius M. Kuklierius.

Ir pralindo Darbo partija su visa juodąja buhalterija pro prezidentės karaliūnės mažutę adatos skylutę.

Tik skirtingai nuo visų kitų pasakų, senelė dar neužsnūdo, ir jos pasaka dar nebaigta. Pasaka dar tik prasideda.

Koks moralas?

Paprastas kaip dviejų centų moneta – nors klounai paliko Seimą, cirko dvasia valstybėje liko. Dar daugiau – ji, nepaisant gelžbetoninio prezidentės rimtumo, smelkiasi gilyn. Todėl sudegusio teatro kvapais ir nuotaikomis šiandien jau persisunkęs ne tik Seimas, bet ir Prezidentūra.

Dieve, saugok Lietuvą.

P.S. Jau perskaičius komentarą radijuje, paaiškėjo, kad A. Kuklierių iš kandidatų išbraukė paskirtasis premjeras – nereikia mat jam konservatoriaus. Ech, o juk geras sumanymas buvo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt