Nuomonės

2014.12.03 09:27

Mykolas Drunga. Apie du buvusius prezidentus

2014.12.03 09:27

Šįkart užsienio spaudos apžvalgoje – apie du ryškius politikus. Vienas jų, kaltintas sunkiais nusikaltimais, kuriais nuvarė savo šalį į galų gale nepavykusią revoliuciją, beveik mirties patale išteisintas. O antras, dar sveikas gyvas, bet su kvapeliu, bando grįžti į silpno prezidento vadovaujamos Vakarų šalies aukščiausią vadovybę. 

Šįkart užsienio spaudos apžvalgoje – apie du ryškius politikus. Vienas jų, kaltintas sunkiais nusikaltimais, kuriais nuvarė savo šalį į galų gale nepavykusią revoliuciją, beveik mirties patale išteisintas. O antras, dar sveikas gyvas, bet su kvapeliu, bando grįžti į silpno prezidento vadovaujamos Vakarų šalies aukščiausią vadovybę. 

Pradėsime nuo buvusio Egipto prezidento H. Mubarako, apie kurį Varšuvos dienraštis „Rzeczpospolita“ rašė: „sunku patikėti, tačiau Kairo teismo požiūriu H. Mubarakas nieko bendro neturėjo su protestų 2011-ųjų sausį ir vasarį kruvinu numalšinimu.

Greit beveik niekas nebegalės pasakyti, dėl ko milijonai egiptiečių išvis rizikavo gyvybe, kad H. Mubaraką atitolintų nuo valdžios. Revoliucijos kontūrai vis labiau išblunka“, – teigė Lenkijos sostinės dešiniųjų dienraštis.

Berlyno nepriklausomų kairiųjų laikraštis „Tageszeitung“ taip pat stebisi, kaip teismo požiūriu „niekas negalėjo ir negali atsakyti už tai, kad 840 demonstrantų žuvo sukilime prieš H. Mubaraką Egipte.

Tikrai neatsakingas pats H. Mubarakas, jo vidaus reikalų ministras taip pat ne, neatsakingi ir Kairo bei Gizos saugumo viršininkai, taip pat čia niekuo dėtas ir tuometinis valstybės saugumo vadovas. Juos visus teismas arba išteisino, arba nutraukė prieš juos bylas.

Mieliausiai naujieji senieji šalies valdovai norėtų visą 2011-ųjų vasario 25-ąją dieną ir ją sekusį sukilimą pamiršti ir visą istoriją perrašyti. Jie norėtų su lygiai tais pačiais asmenimis ir tomis pačiomis, bet reformų nepaliestomis institucijomis grįžti prie įprastinių darbų“, – rašė Berlyno laikraštis.

Anot Amsterdamo dienraščio „Volkskrant“, „naujasis, Al Sisi vadovaujamas Egiptas su revoliucija baigė ir perėjo prie įprastinės tvarkos, kirtį dėdamas ant žodžio „tvarka“.

Beje, generolo  Al Sisi režimas dar represyvesnis nei buvęs H. Mubarako. Jeigu H. Mubarako laikais Musulmonų brolija dar buvo šiek tiek toleruojama, tai prie Al Sisi islamistams jokio pasigailėjimo nėra. Jėgos, kurios Egipte visada turėjo lemiamą žodį, vėl tvirtai sėdi balne“, – teigė Nyderlandų laikraštis. 

Kotbuso dienraštis „Lausitzer Rundschau“ pridūrė, kad „2013-aisiais nuversto tarpinio prezidento, Musulmonų brolio M. Mursi šalininkai šimtais nuteisti myriop. Kankinimai vėl tapo įprastine priemone nemieliems opozicionieriams suvaldyti.

Todėl H. Mubarako reabilitavimas labai gerai tinka į paveikslą: senasis režimas grįžo ir dar brutaliau nei anksčiau primeta savo valią“.

Taip rašė vienas rytinės Vokietijos laikraštis, tačiau kitas, Berlyno „Tagesspiegelis“, pažymėjo, kad „didelė egiptiečių dalis tiesiog patenkinti  griežta Al Sisi valdžios ranka. Viskas palenkta saugumui ir kovai su teroru“.

Tačiau dar kitas Vokietijos sostinės laikraštis, „Berliner Zeitung“, darė tokią išvadą: „liūdna pamoka yra ta, kad susidorojimas su praeitimi per teismus yra sunkus dalykas. Jeigu H. Mubarakas būtų pasitraukęs į užsienį, Egiptui būtų buvę daug sutaupyta.

Ypač sunkiai pakenkta teisėtvarkos patikimumui. H. Mubarako išteisinimu daugelis egiptiečių pametė viltį dėl teisingesnės ateities“, – rašė Berlyno laikraštis.

Sidnėjaus dienraštis „Australian“ atkreipė dėmesį, jog „Egiptas – ne vienintelė valstybė, kurioje po arabiškojo pavasario žmonės jaučiasi apgauti. Tik vieninteliame Tunise buvo įgyvendintos reformos. Ten neseniai vyko laisvi prezidento rinkimai. Tačiau ir Tuniso gyventojai turi gintis nuo grėsmingų įtakų, pvz., nuo „Islamo valstybės“ teroristų“, – dėstė Australijos laikraštis.

Liūdnų minčių kai kam sukėlė ir buvusio Prancūzijos prezidento Nicolas Sarkozy pergalė kovoje į centro dešinės partijos UPM (Liaudies sąjūdžio sąjunga) vadovo postą. Pvz., konservatyvusis Berlyno ir Hamburgo dienraštis „Welt“ rašė:

„Tai, kad skandalų gaubiamam N. Sarkozy pavyko prasiskverbti pro konkurentus savo partijos viduje liudija apie konservatorių varganą padėtį. Atsižvelgus į Prancūzijos negalavimą, kurį įkūnija profesionalus delsėjas ir pareigas einantis problemų valdytojas François Hollande`as, neturėtų būti sunku grįžti į valdžią.  

Bėda ta, kad Liaudies sąjūdžio sąjunga toliau klumpa ir vidaus rietenomis toliau kenkia sau pačiai. Užtat ir perspektyvos niūrios: idėjų neturintis kandidatas turi gelbėti partrenktą šalį ir pakeisti su problemomis nesusidorojantį F. Hollande`ą“, – reziumavo Vokietijos laikraštis.

Bet kitas Vokietijos dienraštis, Ludvigshafeno „Rheinpfalz“, sveikino N. Sarkozy žodžius „apie jam patikėtą didelę atsakomybę“, tačiau irgi klausė, „ar jo partija dabar siūlys tik senus receptus ar ieškos naujų kelių iš krizės išeiti tam, kad dabar iš krizės naudą gaunantys dešinieji radikalai, susispietę aplink Nacionalinio fronto vadovę Marine Le Pen vėl atsidurtų ten, kur jiems vieta – visuomenės pakraštyje“, – rašė vakarinės Vokietijos laikraštis. 

Konservatyvusis Paryžiaus dienraštis „Figaro“ teigė, jog „N. Sarkozy dabar turi atsiraitoti rankoves“ ir „savo veiksmais įrodyti, kad į širdį paėmė ir galvon įsidėjo praeities pamokas“. 

O kitas Paryžiaus dienraštis, nepriklausomų kairiųjų „Liberation“, viską susumavo taip:

„Iki prezidento rinkimų 2017-ais liko dar dveji metai ir per tą laiką N. Sarkozy teks rungtis su savo varžovais. Nors jis partijai vadovauja, buvęs premjeras Alainas Juppé turi viešosios nuomonės palaikymą, kitas buvęs premjeras François Fillon`as turi programą, o buvęs žemės ūkio ministras Bruno Le Maire`as atneša šviežio vėjo.

Visi trys leisis į varginančią tarpusavio kovą, kuri gali konservatyviąją stovyklą suardyti. Tuo džiaugiasi dešiniųjų ekstremistų nacionalinis frontas, kurio viršininkė Marine Le Pen tik ką išrinka šimtu procentų balsų“.

Komentaras skambėjo per LRT Radiją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt