Naujienų srautas

Nuomonės2014.12.02 12:55

Rimvydas Valatka. Taip, ne, o kaip jums patogiau?

2014.12.02 12:55

Kaip turėtų elgtis atsakingas žmogus, susidūręs su nemalonia tiesa? Jei žmogus atsakingas, o juo labiau, jei tai premjeras, ministras ar Seimo daugumos narys, jis mažų mažiausiai neturėtų užsikimšti ausų, o pasitikti nemalonią tikrovę, įtempęs visas turimo proto galias. Tam, kad kuo greičiau išspręstų sunkų uždavinį.

Kaip turėtų elgtis atsakingas žmogus, susidūręs su nemalonia tiesa? Jei žmogus atsakingas, o juo labiau, jei tai premjeras, ministras ar Seimo daugumos narys, jis mažų mažiausiai neturėtų užsikimšti ausų, o pasitikti nemalonią tikrovę, įtempęs visas turimo proto galias. Tam, kad kuo greičiau išspręstų sunkų uždavinį.

Tokiai išvadai nereikia užsakyti nei milijonus kainuojančių studijų, kaip yra tapę madinga, nei SEB ar „Swedbank“ analitikų. Tą pasakys kiekvienas studijuoti universitete planuojantis abiturientas.

Valdžios žmonės iš principo turėtų pranokti abiturientus, kuriems pati gamta liepia būti vėjavaikiais. Tačiau ką matome? Tiksliau kalbant, ką girdime pastarosiomis savaitėmis, kai Seimas svarsto valstybės ir „Sodros“ biudžetų įstatymus?

Ar girdėjote premjerą ar finansų ministrą bent jau ginčijantis su Valstybės kontrole, kurios verdiktas skelbia, kad 2015-ųjų biudžetas prieštarauja fiskalinės drausmės principams ir net įstatymui?

Kaip įmanoma grąžinti kadaise nurėžtas pensijas, jei ir kitąmet „Sodros“ fondo biudžetas yra suplanuotas su 575 mln. Lt skyle? Tiems, kas gyvena užsimerkęs, tenka priminti, kad „Sodros“ biudžete nuo pat 2008-ųjų kasmet pritrūkdavo po milijardą ar net du. Vaizdžiai kalbant, „Sodra“ jau praskolinta metams į priekį – pensijas Lietuva kitąmet apskritai mokės skolon.

Kiek metų taip dar tęsis, jei nepriklausomybės atkūrimo 50-metį 2040 metais mūsų valstybė pasitiks turėdama vos 2 mln. žmonių? Tiems, kuriems atrodo, kad tai dar labai toli, galima priminti – kitąmet švęsime Kovo 11-osios 25-metį, taigi kaip ir pusiaukelė.

Tačiau apie ką kalba Seimo dauguma ir Vyriausybė?

Bene daugiausia ginčų ir aistrų sukėlė ne biudžetas ar „Sodra“, o tai, ar žurnalistų etiką turi prižiūrėti patys žurnalistai, ar katalikų vyskupai. Antras pagal aistras Seime buvo įstatymo projektas dėl rūkymo balkonuose uždraudimo.

Valdžia nuolat būgnija apie minimalios algos didinimą, apie tai, kad ji apribos mokėjimus grynaisiais pinigais ir taip iškart nugalės kontrabandą. Galiausiai pirmadienį Seimo daugumos lyderiai visą vakarą ginčijosi dėl to, ar reikia atimti pašalpas ir priemokas už šildymą iš močiutės, kuriai sūnus, dirbantis Londone, prieš Kalėdas atsiunčia kokį šimtą svarų prisidurti prie pensijos.

Sveiko proto nepraradęs žiūrovas, matydamas, kaip premjeras skelia, kad „prisidengiant legendomis apie tai, jog pinigus atsiuntė giminaičiai, bandoma legalizuoti šešėlinius pinigus“, turėjo gūžčioti pečiais – gal valdžios vyras dar neišsipagiriojo po sekmadienio?

Kiek tokių atvejų gali būti? Penki, aštuoni? Tarkim, kad ir šimtas. Tai kodėl tada Valstybinė mokesčių inpekcija, FNTT ir STT nepariša tokių gudručių? Kodėl impotentiška valdžia, negalinti susitvarkyti su keliais sukčiais, vėl ir vėl užsimoja prieš silpniausius?

Socialdemokratų, kurie pagal savo prigimtį turėtų rūpintis silpniausiais visuomenės nariais, lyderis turi idiotišką atsakymą ir į šį klausimą.

„Bandoma aiškinti kai kur kai kada, ypač pasienio rajonuose, kur labai sparčiai kyla gyvenamieji namai, kad tai atsiuntė iš užsienio giminaičiai“, – dėsto A. Butkevičius.

Dėstant tokius blėnis nuo premjero veido nenuslenka kvaila Jemelios ant krosnies šypsena. Kurią, matyt, turėtume iššifruoti kaip kodą tiems, kurie supranta, kad premjerui daug naudingiau taukšti niekus nei kalbėti apie esminius valstybės klausimus, tarp jų ir egzistencinius.

Lietuvoje tapo gero tono ženklu negirdėti nemalonių klausimų. Apeiti juos, o jei neišeina, tai užsipulti tuos, kurie klausinėja. Ir ne tik valdžioje. Juk ir jūs, mielas klausytojau, nelabai žinote, nei koks išvis tas biudžetas, nei koks jo deficitas bus kitąmet, nei kokio dydžio skylę turi  „Sodra“.

Taip, ne, o kaip jums patogiau? Tokia kvailelio poza tinka su Benderiu kuriant „Kardo ir žagrės“ sąjungą. Tačiau ko verta valstybė, kurioje dauguma užsikimšę ausis vaiposi paskui premjerą, sekantį pasakas apie suktas pasienio močiutes ir diedukus.

Komentaras skambėjo per LRT Radiją. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą