Nuomonės

2014.11.27 13:42

Ramunė Sakalauskaitė. Moderniosios komunos – niša norintiesiems būti savimi

2014.11.27 13:42

Naujieji laikai suteikė galimybę pasitelkus išmaniuosius telefonus daryti revoliucijas. Internetas leidžia krizės krečiamuose kraštuose, tokiuose kaip Graikija ar Turkija, steigti naujus verslus, nemokamai teikti švietimo ir konsultavimo paslaugas.

Naujieji laikai suteikė galimybę pasitelkus išmaniuosius telefonus daryti revoliucijas. Internetas leidžia krizės krečiamuose kraštuose, tokiuose kaip Graikija ar Turkija, steigti naujus verslus, nemokamai teikti švietimo ir konsultavimo paslaugas.

Mokslininkai teigia, kad viskas, išskyrus šeimą, patikėta rinkai. Tikintieji prie amžinųjų, rinkos nereguliuojamų, sričių priskiria tikėjimą ir Dievą. Tačiau ar tikrai rinkos dėsniai, skatinantys vaikytis pelno, tėra vienintelis judėti į priekį skatinantis variklis? Ar yra kokia nors alternatyva?

Tačiau ir laisvosios rinkos viešpatavimo laikais išlieka bendruomenių, savotiškų komunų poreikis. Nepaisant sovietmečiu prievarta kurtų kolchozų ir kitokių iškreiptų komunų, verta prisiminti, kad komunos pirmą kartą įsteigtos 1789 metais Prancūzijoje. Įvairiomis formomis daugelyje šalių, įskaitant demokratinius Vakarus, jos egzistuoja iki šiol.

Harmoningos asmenybės instituto surengtoje konferencijoje dalyvavęs Kanados atstovas dalijosi gyvenimo name, kurio ūkio reikalus tvarko jo gyventojai, nepriklausantys nuo valstybės ir įvairių būstų įmonių, patirtimi. San Francisko gyventojas savo patalpose įrengė kavinę, knygyną ir idėjų mokslo laboratoriją, kuriais gali naudotis bendruomenės nariai. Taip aktyvi bendruomenė vėl tapo iš dalies nepriklausoma nuo valdžios, asmenine iniciatyva galinti realizuoti savo naujas idėjas ir tobulėti.

Tai, kad ne viskas paklūsta valdžiai ir pinigams, patvirtina ir Šveicarijoje nuo 1934 metų veikianti sutartinė, dalį šalies įmonių vienijanti valiuta, kuri ypač sėkmingai naudojama kilus krizei.

JAV kaip alternatyva įprastiems taksi sukurta pervežimo ir pavėžėjimo bendruomenė UBER, kurios nariai bendrauja išmaniaisiais telefonais, sudaro galimybę ne tik sutaupyti pinigų, bet ir įvertinti kitą paslaugos tiekėją. Abu kelionės dalyviai, vairuotojas ir keleivis, pasidalija savo vertinimais, kuriuos mato visi kiti, kurie ateityje rinksis, su kuo važiuoti. Džiugu, kad 2009 metais už Atlanto įsteigta paslauga, kuria naudojasi 48 pasaulio šalių gyventojai, prigyja ir Lietuvoje.

Kelionių mėgėjų, vengiančių pastaruoju metu skandalų krečiamų kelionių agentūrų ir mėgstančių namų aplinką, akys krypsta į AIRBNB. JAV, San Franciske, įsteigta bendruomenė, turinti atstovų 190 šalių, sudaro galimybę nuvykus į svetimą šalį gyventi privačiai, ragauti ten šeimininkų gaminamą maistą ir keliauti jų siūlomais kelionių maršrutais. Taip pavyksta ne tik trečdaliu sutaupyti viešbučiui, bet ir pamatyti kitą šalį vietos žmonių akimis, o ne per kelionių autobuso langą.

Savanoriškų bendruomenių, kuriamų kaip alternatyva rinkos diktatui, ženklų yra ir Lietuvoje. Pasirodo, ir čia galima, pasitelkus savo gebėjimus, padėti greta esantiesiems ir taip pragyventi. Dargužiuose įsikūrė sūrininkų namai. Susibūrę Varėnos rajono ūkininkai pradėjo gaminti sūrius, garsas apie kuriuos pasklido po pasaulį. Kuo gi ne komuna, kurios idėja visais laikais domino mąstančius ir savo darbo vaisius be tarpininkų norinčius ragauti žmones?

Harmoningos asmenybės instituto konferencijos dalyviai verslininkai, pirmą kartą gyvenime susodinti prie džiazo muzikanto perkusininko Arkadijaus Gotesmano instrumentų, kad susiburtų į vieną orkestrą, ne iš karto suvokė naują realybę. Vadovauti įpratusiam žmogui iš pradžių būna keista, o vėliau nuostabu išgirsti greta grojantįjį, stengtis jo neužgožti, papildyti orkestrą. Tokia patirtis praverstų ir kandidatams į merus, ir Vyriausybės nariams.

Šią savaitę Europos Parlamente popiežius Pranciškus taip pat pabrėžė būtinybę atskleisti kūrybines žmogaus galias, saugoti jo orumą. Taigi svarbu ne tik žengti koja į koją su naujomis technologijomis ir užsidirbti pinigų, bet ir kiekvienam būti savimi, atskleisti savo talentus, būti naudingiems ne tik sau, bet ir šeimai, aplinkai, visuomenei, valstybei. Nesavanaudiškumo principu kuriama komuna tam geriausia niša.

Komentaras skalmbėjo per LRT radiją. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt