Nuomonės

2012.11.22 17:29

Tik penkios minutės mokesčiams

Esate „apsivertę“ darbais? Vakarienė dar neparuošta? Gal skubate į teatrą, koncertą ar sporto salę? Kad ir kaip neturėtumėte laiko, primygtinai siūlau Jums perskaityti šį komentarą. Kodėl? Netrukus sužinosite.    

Esate „apsivertę“ darbais? Vakarienė dar neparuošta? Gal skubate į teatrą, koncertą ar sporto salę? Kad ir kaip neturėtumėte laiko, primygtinai siūlau Jums perskaityti šį komentarą. Kodėl? Netrukus sužinosite.

Lapkričio 24 d. numatomas pirmasis 2013 m. valstybės biudžeto svarstymas. Laikraščiuose, naujienų portaluose, informacinėse (ir ne tik) laidose bus svarstoma ir diskutuojama, kokios viešosios paslaugos ir valstybės funkcijos nusipelno didesnės biudžeto išlaidų „riekės“, kurioms ji turėtų būti sumažinta, kas bus priverstas taupyti, o kas galės išlaidauti daugiau. Nepaisant to, kad mokesčių tema (kaip ir dar ne viena) tikriausiai kiekvienas Lietuvos gyventojas nuomonę turi, kažin, ar dažnas šios informacijos vartotojas, atsivertęs laikraštį ar įsmeigęs akis į „žydrąjį ekraną“, išties supranta, iš kur į biudžetą „atkeliauja“ pinigai, kaip jie perskirstomi, galų gale, koks jo paties vaidmuo biudžeto formavimo procese?

O šis vaidmuo yra itin svarbus. Didžiąją dalį (apie 72 proc.) mokestinių pajamų, kurios sudaro beveik 90 proc. valdžios sektoriaus biudžeto, „suneša“ gyventojai. Daugiausiai lėšų surenkama iš įmokų į Valstybinio socialinio draudimo fondą („Sodra“), pridėtinės vertės mokesčio (PVM), sumokamo kartu su įsigyjamomis prekėmis ir paslaugos bei gyventojų pajamų mokesčio (GPM). Didžioji dalis akcizų pajamų – apie 61 proc. – taip pat gyventojų indėlis.

Šioje vietoje dėl mokesčių jau pradėjusiems niurzgėti, vertėtų atsiminti, kad didžioji dalis biudžeto lėšų tiesiogiai arba netiesiogiai grįžta ten, iš kur atėjusios, t.y. perskirstomos gyventojams. Šiek tiek daugiau nei ketvirtadalis gyventojų mokesčių forma sumokėtų lėšų (apie 26 proc.) yra visų valstybės sektoriuje dirbančiųjų, pavyzdžiui, mokytojų, policininkų, bibliotekininkų ir kt. darbo užmokesčio fondas. Dar 39 proc. skiriami tiesioginėms socialinėms išmokoms gyventojams mokėti.

Žinoma, temai pasisukus apie asmens sumokėtų pinigų paskirstymą, tikriausiai niekad gatvėje prie namų nebus pakankamai šviesu, senelių globos namuose šilta, o eilė prie gydytojo kabineto trumpa. Tačiau šiuo metu didžiausia iš gyventojų surinktų mokesčių dalis vis dėlto tenka socialinei apsaugai. Prie bedarbio, motinystės išmokų, pensijų ir kitų socialinių išmokų užtikrinimo, vidutinį darbo užmokestį gaunantis gyventojas ir jo darbdavys kas mėnesį prideda beveik 630 Lt/mėn.[1] Dar kone 185 Lt tenka asmens gydymo ir sveikatos išlaidoms, beveik 160 Lt – švietimo reikmėms.

Tačiau gyventojų mokami mokesčiai vaidina svarbų vaidmenį ne tik valstybės, bet ir jų pačių „piniginėje“. Tai svarbi kiekvieno namų ūkio išlaidų dalis. Praėjusiais metais vidutinį atlyginimą – 2045.90 Lt neatskaičius mokesčių – gavęs šalies gyventojas, mokesčiams sumokėjo daugiau nei 55 proc. savo užmokesčio arba 1492.82 Lt[2]. Tokiai sumai uždirbti darbuotojui, dirbančiam pagal darbo sutartį, iš 8 darbo valandų per dieną 2011 m. teko plušėti beveik 4 valandas 27 minutes. Vadinasi, per mėnesį jos virsta 11 darbo dienų, 5 valandomis ir 26 minutėmis, o per metus – 140 dienų.

Vidutinį darbo užmokestį 2011 m. gavusio lietuvio para

Tad ar žinant, kad vien tik mokesčiams dirbame daugiau nei pusę metų, neatrodo, kad penkios minutės besidomint jais gali virsti naudingai praleistu laiku? Žinojimas, kaip, kur, kokiu tikslu juda tokia didelė atlyginimo dalis, leidžia ne tik objektyviai vertinti su valstybės biudžetu susijusius pasiūlymus ir sprendimus, bet ir sąmoningiau valdyti savo biudžetą.

_______

[1] Skaičiuojama nuo darbo užmokesčio fondo, kurį sudaro darbuotojo ir darbdavio už darbuotoją sumokami mokesčiai.

[2] Skaičiuojama nuo darbo užmokesčio fondo, kurį sudaro darbuotojo ir darbdavio už darbuotoją sumokami mokesčiai.

Autorė – „Swedbank“ Asmeninių finansų instituto vadovė Lietuvoje.