Nuomonės

2012.11.19 14:11

Tėvynei ramiau, kada gaisrininkai – gaisrinėse

Arūnas Brazauskas2012.11.19 14:11

Rinkimus organizavusi ir dėl jų nusibaigusi Vyriausioji rinkimų komisija savo tinklalapyje skelbia profesijas, kurias nurodė kandidatai į Seimą. Net ir sutrumpintas sąrašas atrodo įspūdingai.  

Rinkimus organizavusi ir dėl jų nusibaigusi Vyriausioji rinkimų komisija savo tinklalapyje skelbia profesijas, kurias nurodė kandidatai į Seimą.

Visa darbo birža

Net ir sutrumpintas sąrašas atrodo įspūdingai. Tarp siekusiųjų Seimo nario mandato būta: aktorių, architektų, girininkų, gydytojų, inžinierių, kasininkų, kiemsargių valytojų, kirpėjų, krepšininkų, lektorių, masažuotojų, mechanikų, mokytojų, namų šeimininkų, odontologų, čiužinių surinkėjų, pamainos meistrų, pensininkų, profesorių, rašytojų, slaugytojų, sukirpėjo padėjėjų, teisininkų, trenerių, ūkininkų, vadybininkų, vaikų darželių auklėtojų, vairuotojų, vaistininkų, valytojų.

Tiesioginės demokratijos šalininkams būtų galima pasakyti: nors tautos atstovai dabar ketveriems metams nutrūko nuo pasaito, užtat jie yra visų galų meistrai – Lietuvos amatai, menai, verslai, gebėjimai bei įgūdžiai atstovaujami kuo puikiausiai. 

Tačiau, kad ir koks nagingas, raštingas bei išmoningas būtų Seimas, jo nariai, deja, dirbs ne pagal savo profesijas, bet kurs ir tvirtins įstatymus.

„Skype“ – ne problema

Šurmulinga parlamento darbo pradžia žada neramius laikus. Abejonės dėl rinkimų teisėtumo, anaiptol ne vieninga Konstitucinio Teismo nuomonė dėl rinkimų daugiamandatėje apygardoje, dabartinio Seimo tik iš antro karto patvirtintas to teismo sprendimas – visa tai panašu į konstitucinę krizę.

Juolab, kad šalies vadovė, atrodo, nuo aktyvių kontaktų su naujuoju Seimu perėjo prie susirašinėjimo. Gal tai yra toji Prezidentės Dalios Grybauskaitės metiniame pranešime minėtoji išmanioji diplomatija? Gal norima išbandyti visas tokio bendravimo galimybes, nustatyti jo ribas?

Dėl naujos Vyriausybės galima susitarti naudojant vien „Skype“ programą, kadangi „Skype“ nėra nei techninė, nei konstitucinė problema. Bet šioje katalikiškoje šalyje tokia „dogma“ kaip Konstitucija aiškinama įvairiai. Neaišku, kas bus, jeigu šalies vadovė veiksmais, o ne žodžiais pasiūlys savą pagrindinio įstatymo interpretaciją.

Kažkada atlaikiusi prezidento Rolando Pakso apkaltą, Lietuva, tikėkimės, dabar atlaikys ir socialdemokratų, Darbo, „Tvarkos ir teisingumo“ partijų bei Lietuvos lenkų rinkimų akcijos Vyriausybės formavimą.

Kalbomis riaušių nenumalšinsi

Kažkaip įveikus Konstituciją, naujai valdžiai kelią užtvers kita „dogma“ – biudžetas, apie kurį Andrius Kubilius, tikėkimės, tarnybą bebaigiantis premjeras, pasakė: „...nėra ten jokių erdvių fantazijoms“.

Didžiausioji intriga, gaubianti būsimos koalicinės vyriausybės darbą – iš kur ji paims pinigų priešrinkiminiams pažadams įgyvendinti? Jeigu atverš taupymo kilpą – iš kur paims lėšų išlaidavimui?

Taupymo politiką, dėl kurios A. Kubilius buvo bene nepopuliariausias Lietuvos premjeras, o tos politikos vykdytoja finansų ministrė Ingrida Šimonytė – priešingai – itin populiari Vyriausybės narė, gali būti palaidota patikimiausia nueinančios Vyriausybės priemone – būtent kalbomis. Jas kaip estafetę perims naujoji valdžia, nes ką daugiau bedarys. Tačiau kalbomis negalima numalšinti riaušių, ar užgesinti gaisro. 

Kandidatų į Seimą profesijų sąraše nepavyko aptikti gaisrininkų. Nors sąrašas gali būti neišsamus, ženklas gal ir neblogas – gaisrininkai, užuot veržęsi į Seimą, pasiliko gaisrinėse.

Iš to nejučiomis kyla ir pirmasis, bet, žinoma, ne paskutinis reikalavimas naujajai valdžiai – su biudžetu darykite, ką norite, tačiau gaisrininkų automobiliuose turi užtekti benzino. 

Komentaras skambėjo per LRT radiją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.