Nuomonės

2014.11.04 13:41

Rimvydas Valatka. Turėtume apie Hitlerį rašyti „subalansuotai objektyviai“? O apie Putiną?

2014.11.04 13:41

Posakis „šventesnis už Romos popiežių“ žinomas nuo neatmenamų laikų, jis vartojamas ne tik šventeivoms pašiepti, bet ir išjuokti tuos, kurie bando vaizduoti geresnius, nei yra iš tikrųjų, arba tiesiog bando lįsti vienon vieton – aukščiau stovinčiam ar šiaip galingesniam.

Posakis „šventesnis už Romos popiežių“ žinomas nuo neatmenamų laikų, jis vartojamas ne tik šventeivoms pašiepti, bet ir išjuokti tuos, kurie bando vaizduoti geresnius, nei yra iš tikrųjų, arba tiesiog bando lįsti vienon vieton – aukščiau stovinčiam ar šiaip galingesniam.

Pirmadienį susitikime su Kauno technologijos universiteto (KTU) studentais šventesniu už Romos popiežių bandė tapti Europos Sąjungos (ES) ambasadorius Rusijoje V. Ušackas, kuris užsipuolė šalies žurnalistus, kad šie „pernelyg vienpusiškai neigiamai vaizduoja Rusiją ir nepateikia subalansuotos objektyvios nuomonės“.

Ką ambasadorius norėjo tuo pasakyti, vienas Dievas težino, nes tolesni jo paaiškinimai studentams rodo tokį minties klampumą, kad ir pat ambasadorius, matyt, antrą kartą tokių frazių nebesuręstų. Matyt, neverta būtų su V. Ušacku diskutuoti ir dėl teiginio, kad mes pernelyg kritiškai vertiname agresorę Rusiją.

Jei bent hipotetiškai pritartume V.Ušacko minčiai, kad Lietuvos žiniasklaida „pernelyg vienpusiškai neigiamai vaizduoja Rusiją“, tai čia pat privalėtume atgaline data „subalansuotai objektyviai“ įvertinti ir Hitlerį, kuris, kaip žinome iš istorijos, užgrobė Sudetus, Klaipėdos kraštą, įvykdė Austrijos anšliusą, o galiausiai pradėjo Antrąjį pasaulinį karą.

ES ambasadoriui derėtų žinoti, kad būtent taip – subalansuotai objektyviai – apie Sudetų ir Klaipėdos užgrobimą anuomet rašė Prancūzijos, Anglijos ir Amerikos spauda, dėl ko jų redaktoriams jau netrukus buvo labai gėda. Tad, jei dabar V. Ušackas bandytų „subalansuotai objektyviai“ pasvarstyti apie tuos Hitlerio darbelius, jis būtų ne tik išmestas iš padorios Briuselio diplomatų ir politikų draugijos, bet dar ir baudžiamąją atsakomybę užsitrauktų.

Tai kodėl ES ambasadorius dabar nei iš šio, nei iš to siūlo mums balinti Putino režimą? Kodėl jam prireikė „subalansuotai objektyviai“ vaizduoti didžiausią XXI amžiaus agresorę Rusiją? Gal ES ambasadorius Maskvoje mano, kad Putinas – bent kiek geresnis už Hitlerį?

Bet juk, kaip ir Hitleris, Putinas įvykdė Krymo anšliusą, po to sukėlė kruviną karą Donbase ir dabar taikosi atplėšti gerą gabalą okupuotos Ukrainos teritorijos. Hitleris karą pradėjo, iškeldamas vokiečius virš visko, Putinas – rusų pasaulio idėją. Tiek vienas, tiek kitas sukėlė neregėtą šovinistinę isteriją savo šalyse. Ir Hitleris, ir Putinas savo priešu nr.1 įvardijo Vakarų demokratijas.

Ginčas, kuris iš jų geresnis, apskritai neturi prasmės, nes Hitlerio nusikaltimų sąrašas baigtinis, o Putinas tik pradeda kruviną žygį.

Neturėtume manyti, kad V. Ušackas to nesupranta. Tai ką jis tada norėjo pasakyti, jei pridėsime, kad V. Ušackas neturėjo tikslo pyktis su žurnalistais, nes ambasadorius nėra atsisakęs minties tapti Lietuvos prezidentu. Kodėl tada jis praleido progą patylėti?

Gal V. Ušackas taip pasiuntė žinutę Kremliui – kad lengviau būtų bendrauti su užsizombinusiais Kremliaus veikėjais? Bet Maskva netiki ne tik ašaromis, o ir lietuviais. Todėl viskas gali būti paprasčiau. Kaip žinoma, ES vyriausiąja užsienio reikalų įgaliotine paskirta proputiniška Italijos politikė F. Mogherini. Štai kodėl V. Ušackas bando tapti šventesniu jei ne už Romos popiežių, tai bent už romietę F. Mogherini.

Gal ir nieko blogo – sutvirtino žmogus pozicijas prieš naują viršininkę, ir tiek žinių?

Nieko blogo, matyt, nemanė ir Raudonojo Kryžiaus draugijos pirmininkas R. Dobrovolskis, kuris, kreipdamasis į labdaringo koncerto Šv. Kotrynos bažnyčioje Vilniuje, skirto Rusijos užpultai Ukrainai paremti, žiūrovams drėbtelėjo, kad Ukrainoje vyksta „pilietinis karas“.

Gal irgi nieko blogo? Na, supainiojo žmogus Rusijos agresiją su Ukrainos vidaus karu – kam nepasitaiko?

Būtų nieko blogo, jei turėtume reikalą ne su Putinu ir jo aršia propaganda, kuriai pasitarnaus ir ambasadoriaus V. Ušacko noras tapti šventesniu už Romos popiežių, ir Raudonojo Kryžiaus vadovo Dobrovolskio nusišnekėjimas. Kaip sakoma, apginkite mane nuo draugų, o nuo priešų aš jau kaip nors pats.

Komentaras skambėjo LRT radijuje

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.