Nuomonės

2012.11.13 14:29

BBC iš savo blogiausios ir geriausios pusės

Mykolas Drunga 2012.11.13 14:29

Didžiojoje Britanijoje visuomeninis transliuotojas BBC pateko į neregėtą kritikos ugnį. Pirma dėl to, kad vieno seksualinio vaikų išnaudojimo atveju dėl savo kaltės įvardijo ir apšmeižė ne tą įtariamąjį. Antra dėl to, kad aplaidžiai ir klaidinančiai (ne)pranešinėjo apie pedofilijos skandalą, kurio centre – dabar jau miręs laidų vedėjas.  

Didžiojoje Britanijoje visuomeninis transliuotojas BBC pateko į neregėtą kritikos ugnį. Pirma dėl to, kad vieno seksualinio vaikų išnaudojimo atveju dėl savo kaltės įvardijo ir apšmeižė ne tą įtariamąjį. Antra dėl to, kad aplaidžiai ir klaidinančiai (ne)pranešinėjo apie pedofilijos skandalą, kurio centre – dabar jau miręs laidų vedėjas. 

Kaip rašė Prahos laikraštis „Mlada fronta dnes“, „reikalas sukasi ne tik apie kelis atskirus atvejus. Betarpiška BBC generalinio direktoriaus George`o Entwistle`o  atsistatydinimo priežastis buvo konkretus reportažas. Tačiau problema slypi giliau.

Šitos milžiniškos organizacijos vidaus gyvenimas išties kelia abejonių – ypač toji „bendrovės kultūra“, kurioje vadovams ir žurnalistinėms žvaigždėms podažniai galioja visai savitos taisyklės, kurių dėka juos ir jas gaubia tarsi neliečiamybės aura. 

Kaip tik dėl to išliaupsintas moderatorius Jimmy Savile`as galėjo taip ilgai, dešimtmečių dešimtmečius, nebaudžiamas seksualiai išnaudoti nepilnamečius, o kai kurie jo bendradarbiai tylėjo, nors turėjo apie tai žinoti“, – rašė Čekijos sostinės dienraštis.  

Pasak Ciuricho dienraščio „Tages-Anzeiger“, „Britanijos visuomeniniam transliuotojui būtinai reikia ramybės ir konsolidacijos. Tačiau jam nereikia pertemptų priemonių, kurios tokią pasitvirtinusią ir patikimą instituciją galėtų lengvai sugriauti. Vien tas bekompromisinis kruopštumas, kuriuo BBC paskutinėmis dienomis metė šviesos į savo pačios silpnumus, jau įrodo tą aukštą darbo kokybę, kuri šiam transliuotojui dar vis būdinga.

Tokiu kapitalu, net jei britai kartais šia savo institucija ir nusiskundžia, jie tikrai nenorės rizikuoti“, – teigė Šveicarijos laikraštis. 

Škotijos dienraščio „Herald“ nuomone, „reikia BBC adresu pripažinti, kad viešas jos elgesys su savo pačios trūkumais parodė šią bendrovę ir iš geriausios, ir iš blogiausios pusės. BBC išgelbėjimas – jos redaktorių ir reporterių, ne vadovų rankose“, – rašė Glazgo laikraštis.

Londono dienraštis „Telegraph“ savo redakcinį straipsnį taip pat pradėjo išvardydamas, ką, jo nuomone, „BBC daro geriausio“ – ir būtent „žurnalistikoje, kurios aukštą kokybę liudijo būdas, kuriuo žurnalistas Andrew Marras klausinėjo lordą Patteną, BBC patikėtinių tarybos pirmininką, apie G. Entwistle`o pasitraukimą iš generalinio direktoriaus pareigų dėl vienos niekingos žinių laidos.

O tą pasitraukimą padarė nebeišvengiamą kitas puikios žurnalistikos pavyzdys – Johno Humphryso negailestingas ir viską į dienos šviesą išvelkantis interviu su ponu G. Entwistle`u per šeštadienio ryto laidą „Šiandien“.   

Čia ir glūdi didysis BBC ištikusios krizės paradoksas: ši institucija paliudijo žurnalistiką tiek iš jos pačios blogiausiosios, tiek iš pačios geriausiosios pusės. Mes taip pripratę prie BBC žinių aukštos kokybės, kad neatleistinas Vakaro žinių laidos liapsusas, per kurį ji padėjo apšmeižti žymų konservatorių politiką kaip vaikų tvirkintoją net neatlikusi elementariausio tyrimo, yra tuo labiau šokiruojantis.

Griežtumas, kuriuo Britanijos nacionalinis transliuotojas vėliau pranešė apie savo paties baisų suklydimą, daro jam garbės, tačiau jo reputacija vis tiek suteršta“, – rašė Londono konservatyvaus dienraščio redaktoriai ir pridūrė, kad nors tai dar nėra „mūsų nacionalinio transliuotojo egzistencinė krizė“, vis dėlto lordui Pattenui „aktualiausia tiesioginė problema yra kaip ateityje išvengti neatsakingų žurnalistinių pranešimų pagrindinėje žinių laidoje.

Tačiau lordas Pattenas įžvelgė ir daug platesnį institucinį silpnumą, kurį kažkaip reikia pašalinti. Jis sakė, kad bendrovei reikia „radikalios struktūrinės pertvarkos“, ir čia jis teisus. Buvęs generalinis direktorius G. Entwistle`as kilo iš sustabarėjusios, hierarchiškos, per daug valdančių rankų turinčios biurokratijos, kurioje tarpsta atsakomybės stoka, jos kratymasis bei permetinėjimas iš vienų rankų į kitas.

Dabar jau buvusio generalinio direktoriaus stulbinantis abejingumas jo jurisdikcijoje bręstančiam pedofilijos skandalui – deja, tai skaudžiai būdinga liberaliojo elito, kuriam leista bendrovėje dominuoti, mentalitetui. Tam, kad šis mentalitetas pasikeistų, reikia daugiau negu tik šiek tiek perkratyti ir pertvarkyti vadovybės struktūras“, – rašė dienraščio „Telegraph“ redaktoriai.  

Daug dėmesio temai skyrė ir Vokietijos radijas „Deutschlandfunk“. Jo darbuotoja Beatrix Novy klausė korespondento Jürgeno Krönigo Londone, kam iš viso to didžiausia žala, ir šis atsakė, kad tai „būtent pačiai BBC, jos patikimumui. Tai yra vertybė, kurią reikia puoselėti ir saugoti.

Iki šiol BBC džiaugėsi milžinišku pasitikėjimu, nepaisant mažesnių ar didesnių skandalėlių per paskutinius aštuonerius, gal net dešimtį metų. Vis dėlto didžiuma gyventojų BBC laikė patikima. O dabar apklausos išsako triuškinantį nuosprendį – 76 procentai britų BBC nebepasitiki – ir tai, mano nuomone, tikrasis baisumas šiam nacionaliniam transliuotojui“.

Šitai nuomonei pritarė ir žurnalistė B. Novy: „BBC ne tik šiaip sau britiškas transliuotojas – šis vardas daug sako ir kur kas daugiau pasako ir visam pasauliui“. O J. Krönigas pridūrė, kad „BBC tikriausiai yra įtakingiausias transliuotojas pasaulyje, kaip tik dėl savo milžiniško patikimumo, savo besąlygiško rimtumo ir savo nešališkumo, kurio buvo tikimasi ir viliamasi jo tikrai sulaukti iš BBC“.

J. Krönigas pridūrė ir tai, kad pati BBC savo žurnalisto Johno Humphryso be pasigailėjimo atliktu interviu taip į nagą paėmė generalinį direktorių G. Entwistle`ą, „kad tas pasirodė kaip juokinga figūra, kuriai neliko kitos išeities kaip tik atsistatydinti“. 

Kaip pažymėjo žurnalistė B. Novy, „tai vėlgi byloja apie aukščiausio lygio nešališkumą, kurio visada iš BBC buvo tikimasi“. 

Apžvalga skambėjo per LRT radiją.