Nuomonės

2014.10.31 10:08

Laimantas Jonušys. Euras, litas ir 99 centai

2014.10.31 10:08

Metai po truputį ritasi pabaigos link, o 2015-ųjų sausio pirmąją piniginėse turėsime naują valiutą. Tai yra ne visai taip – piniginėse dar tikriausiai bus užsilikę litų, o kai kam, pernelyg ilgai šventusiems šventes, gal ir apskritai bus sunku susigaudyti, kas čia darosi su tais pinigais. Kai kam ir be švenčių sunku susigaudyti net per ilgą išankstinį laikotarpį.

Metai po truputį ritasi pabaigos link, o 2015-ųjų sausio pirmąją piniginėse turėsime naują valiutą. Tai yra ne visai taip – piniginėse dar tikriausiai bus užsilikę litų, o kai kam, pernelyg ilgai šventusiems šventes, gal ir apskritai bus sunku susigaudyti, kas čia darosi su tais pinigais. Kai kam ir be švenčių sunku susigaudyti net per ilgą išankstinį laikotarpį.

Valdžia organizavo didelį informacinį vajų. Kai kas piktinasi, sako, to visai nereikėjo – esą tuo kai kuriuos sunkiai suvokiančius galima tik dar labiau išgąsdinti. Bet, prisimenant, kiek sklandė visokių laukinių gandų apie euro atėjimą, kiek dalis visuomenės buvo prigąsdinta (vis ta pati dalis, kuri nuolat bijo visų naujovių ir niekuo netiki, išskyrus gandus), valdžios pastangų nuraminti reikėjo.

Kita vertus, nors akivaizdu, kad šiemet svarbiausių prekių, pvz., maisto produktų, kainos kilo mažiau negu kelerius ankstesnius metus, dalis lietuvių, būdami ištikimi savo pasaulinio lygio pesimizmui, netikės niekuo, ką skelbia valdžia. Ar tas netikėjimas yra sveikas skepticizmas ir nepriklausomos pozicijos išlaikymas? Deja, ne. tai yra instinktyvi paranoja, užtemdanti blaivaus žvilgsnio galimybę.

O ir prekybininkai niekada nebuvo šventos avelės – jiems visada svarbiausia buvo ir yra savas pelnas, bet prekyboje konkurencija reali ir didelė, kitaip kam gi jie mus viliotų begalinėmis nuolaidomis?

Bet štai dabar prekybininkai mus bando įtikinti, kad įvedant eurą kainas reikia „suapvalinti“. Kodėl neapvalios kainos „nepatogios“? Aišku, kad, pavyzdžiui, viešajame transporte perkant bilietą iš vairuotojo krapštyti smulkius centus tikrai nepatogu ir keleiviams, ir vairuotojui – čia suapvalinti reikia. Bet visose parduotuvėse, o ypač tose, kur dauguma žmonių perka ne po vieną ir ne po dvi prekes, ir ypač atsižvelgiant į tai, kad vis daugiau pirkėjų atsiskaito kortelėmis, kam gi apvalinti.

Štai, tarkim, sūrio kilogramo kaina nurodoma 17,99 lito, o tie sūriai pardavinėjami ne kilogramais, bet visai neapvalių kainų kiekiais, tai kam tas apvalinimas? Argi 17,99 lito kaina yra tikrai apvali? Tai kokia bėda, jeigu tas sūris kainuos ne 17,99 lito, o 5,21 euro? Tai gal čia ne „suapvalinimo“, o prekybininkų pamėgtų x,99 kainų išlaikymo problema?

Iš tikrųjų Lietuvoje jau seniai derėjo atsisakyti vieno ir dviejų centų monetų ir panaikinti šiuos nominalus. To nebuvo padaryta, matyt, pataikaujant prekybininkų kainodaros triukams. Kainos, pasibaigiančios 99 centais, apgaulingai vilioja pirkėjus. Vakaruose atlikti tyrimai parodė, kad, kainą nuleidus nuo apvalios iki mažesnės vienu centu, pardavimas pakyla maždaug 8 proc.

Žinoma, nustatyti kainas, kurios baigiasi 99 centais, prekybininkai turi visas teises, to nedraudžia ir negali drausti jokie įstatymai – tai daroma visame pasaulyje, o pradėta dar XIX amžiuje. Tačiau pirkėjai taip pat turi visas teises įsisąmoninti, kad tokios kainodaros vienintelis tikslas yra mulkinti pirkėjus, tad reikia visada turėti smegeninėje labai paprastą automatinį skaitytuvą, kuris kainą suapvalina nuo 99 po kablelio iki vienu centu didesnės sumos.

Tam skirtoje BBC radijo laidoje specialisto buvo paklausta: ar žmonės nesupranta, kad, jeigu kaina nurodyta 3,99, tai faktiškai yra 4? Jis atsakė, kad žmonės supranta, kai apie tai pagalvoja, bet dažnai nepagalvoja ir nesąmoningai orientuojasi tik į pirmąjį, svarbiausiojo nominalo skaičių.

Reikalavimas sąžiningai ir tiksliai perskaičiuoti kainas į eurus šiek tiek jaukia prekybininkų pamėgtą kainodaros triukų praktiką.

Komentaras buvo skaitytas per LRT radiją