„Hosni Mubarakas iki gyvenimo galo tupės kalėjime – kas prieš pusantrų metų būtų galėjęs tai įsivaizduoti?“ – teigė Kopenhagos dienraštis „Politiken“ ir tęsė: „Daugeliui arabų pasaulio diktatorių tai turi atrodyti kaip košmaras, o egiptiečiams tai buvo pozityvi naujiena“. Bet vis dėlto – egiptiečiai protestuoja. Kodėl?
„Hosni Mubarakas iki gyvenimo galo tupės kalėjime – kas prieš pusantrų metų būtų galėjęs tai įsivaizduoti?“ – teigė Kopenhagos dienraštis „Politiken“ ir tęsė: „Daugeliui arabų pasaulio diktatorių tai turi atrodyti kaip košmaras, o egiptiečiams tai buvo pozityvi naujiena“. Bet vis dėlto – egiptiečiai protestuoja. Kodėl?
Laikraštis mano, jog taip yra dėl to, kad „šis teismo procesas istorijon įžengs ne kaip pavyzdinis, ne kaip juridiškai be priekaištų. Jau jam vykstant egiptiečius apėmė nemalonus jausmas, kad nors H. Mubarakas ir bus nubaustas, vis dėlto jo seni sąjungininkai karininkijoje išsilaikys savo postuose.
Ir nors egiptiečiai gali džiaugtis, kad savo engėją jie nuvertė, perėjimas prie demokratijos liko neužbaigtas“.
Vaizdingiau padėtį nušvietė Prancūzijos provincijos dienraštis „Journal de la Haut-Marne“: „Egiptiečiai vėl sukruto – šįkart prieš nuosprendį H. Mubarako byloje. Demonstrantai susirinko tam, kad protestuotų prieš daugelio buvusių diktatoriaus padėjėjų, įskaitant du jo sūnus, išteisinimą.
Jau kelios dienos, kai Tahriro aikštėje vėl užvirė gyvenimas. Pajutę laisvę, egiptiečiai dabar susidarė įspūdį, jog kažkas iš jų atėmė revoliuciją“.
Pasak Londono dienraščio „Independent“, „nuosprendžiu prieš H. Mubaraką ir jo patikėtinius turėjo būti atsiskaityta su praeitimi. Vietoj to teisėjų sprendimas sustiprino nepasitenkinimą ir jausmą, kad sunkiai išsikovoti revoliucijos laimėjimai žmonėms išslysta iš rankų.
Tiesa, procesas, nepaisant pasipiktinimo ir suorantamų protestų, turi didelę simbolinę reikšmę. Bet net jeigu teismas juridiškai galėtų būti laikomas nešališku, jis savo rezultatu kursto įtarimą, kad, nors senoji sistema neteko bent vienos vadovaujančios galvos, ji vis dėlto nebuvo išardyta“.
Dar kategoriškiau pasisakė tame pačiame Londone leidžiamas arabų dienraštis „Al Quds al Arabi“: „Revoliucija Egipte sustojo. Kalėjimo nuosprendis H. Mubarakui gali būti apeliacinio teismo panaikintas arba sušvelnintas.
Šis nuosprendis nebuvo staigmena. Karininkų tarybos blogas darbas, manipuliavimas Konstitucija, bendra šalies plėtra po parlamento rinkimų kelia įspūdį, jog įvairūs Egipto veikėjai demokratines elgesio formas arba atmeta, arba iškreipia“.
Pasak Ciuricho „Tages-Anzeigerio“, „esant tokiam dideliam nusivylimui beveik užmirštama, kad tai buvo istorinis procesas. Kad tauta nuverstą arabų despotą paduotų į teismą ir kad jis būtų nuteistas, to nebuvo nei Tunise, nei Libijoje.
Tačiau egiptiečiai tapo įtarūs. Jie svarsto, kokia politinė ar juridinė konsteliacija galėtų leisti H. Mubarakui galų gale vis tiek išeiti į laisvę. Naujas prezidentas, pasigailėjimas – nieko negalima atmesti. Penkiolika mėnesių po H. Mubarako nuvertimo Egiptas taip pat neprognozuojamas kaip pačią pirmąją revoliucijos dieną“, – rašė Šveicarijos dienraštis.
„Dar niekas iš tikrųjų nesibaigė, nei iki gyvos galvos nuteistajam H. Mubarakui, nei egiptiečiams,“ pritarė ir Vienos dienraštis „Standard ir pridūrė, jog „tai, kad valstybėje, kurioje net pusantrų metų po autokrato žlugimo viskas diriguojama iš viršaus, nuosprendis skelbiamas būtent tarp pirmojo ir antrojo prezidento rinkimų rato, yra absurdiška ir pavojinga.
Dabar egiptiečiai ir egiptietės į urnas mes ir savo lūkesčius, kaip jų kandidatas nuosprendžiu dėl H. Mubarako manipuliuos ar jį koreguos. O tai šalį dar labiau skaldys, nei tai jau daro pirmojo rinkimų rato rezultatai, verčiantys rinktis tarp senojo tipo islamisto ir senojo režimo politiko“, – rašė Austrijos sostinės dienraštis, gailėdamasis, kad egiptiečiai turi tik tokią alternatyvą.
Kaip teigė ir Stambulo dienraštis „Star“, „dabar egiptiečiai turės apsispręsti tarp senojo režimo atstovo, Ahmedo Shafiko, ir Musulmonų brolijos kandidato, Mohammedo Morsi. A. Shafikas jau kaip ir pralaimėjo, o M. Morsi prisigerins kariuomenei, taip bent daugelis būgštauja.
Revoliucijos ne visada baigiasi laimingai. Egipto diktatoriaus H. Mubarako valdžioje jau nebėra, tačiau diktatūra vis dar gyvuoja“, – teigė ir Turkijos dienraštis.
Apžvalga skambėjo per Lietuvos radiją.