Nuomonės

2012.11.08 14:07

R. Tumino šventė Londono teatro gurmanams

Ramunė Sakalauskaitė2012.11.08 14:07

Šią savaitę Londono teatro gurmanai džiaugiasi galimybe išvysti režisieriaus Rimo Tumino spektaklį. Prieš 100 m. pastatyto prestižinio „Noel Coward“ teatro scenoje, kurioje kitąmet kurs tokios pasaulinės žvaigždės kaip J. Dench, J. Law arba D. Radcliffe`as, nuo pirmadienio iki šeštadienio rodomas Rusijos teatro „Auksinė kaukė“ apdovanojimus susišlavęs Antono Čechovo spektaklis „Dėdė Vania“.

Šią savaitę Londono teatro gurmanai džiaugiasi galimybe išvysti režisieriaus Rimo Tumino spektaklį. Prieš šimtą metų pastatyto prestižinio „Noel Coward“ teatro scenoje, kurioje kitais metais kurs tokios pasaulio kino ir teatro megažvaigždės kaip Judy Dench, Jude`as Law arba Hario Poterio  vaidmens atlikėjas  Danielis Radcliffe`as, nuo pirmadienio iki šeštadienio rodomas  Rusijos teatro „Auksinė kaukė“ apdovanojimus susišlavęs Antono Čechovo spektaklis „Dėdė Vania“.

Šį londoniečių žiūrimą šedevrą trys lietuviai – režisierius Rimas Tuminas, kompozitorius Faustas Latėnas ir scenografas Adomas Jacovskis – sukūrė Maskvos Vachtangovo teatre, kurio meno vadovas nuo 2007 metų yra Rimas Tuminas. Šis režisierius vadinamas geriausiu A. Čechovo interpretuotoju.

A. Čechovą atradęs dar mokydamasis Vilniaus konservatorijos, kurioje studijavo televizijos režisūrą, trečiame kurse,  R. Tuminas šio autoriaus laikosi iki šiol. Atrodo, tarsi pjesės būtų parašytos specialiai jam. Režisierius sako, kad ir studijuoti režisūros  į Maskvą, Valstybinį teatro meno institutą (GITIS), važiavo vien dėl to, kad norėjo statyti A. Čechovą.

1990 metais Vilniaus mažajame teatre pirmą kartą pastačius A. Čechovą, Rimui Tuminui šis rašytojas tapo savotišku gyvenimo draugu, su kuriuo jis  keliauja per įvairių  šalių teatro scenas.  A. Čechovo pjesės jam primena liaudies dainas, kurias visi moka ir dainuoja. Tačiau atsiranda vis daugiau suvokimo, kad praeities įvaizdžiai skiriasi nuo dabarties, todėl norisi juos išlukštenti.

1992 metais Suomijos Vasos teatre pastatytas „Dėdė Vania“ buvo pripažintas geriausiu sezono spektakliu šalyje. Po metų, 1993-iaisiais, Islandijos nacionalinio teatro scenoje Rimo Tumino pastatyta A. Čechovo „Žuvėdra“ tapo geriausiu metų spektakliu, įvertintu Islandijos nacionaline premija teatro srityje. 2001 metais „Žuvėdra“ buvo statoma Škotijos „Dundie Rep“ teatre. 2005 metais A. Čechovo „Tris seseris“ didysis mūsų režisierius kūrė Valstybiniame Vilniaus mažajame  teatre, po metų,  2006-aisiais, „Vyšnių sodą“ – Švedijoje, Geteborgo miesto teatre.

1994 metais už A. Čechovo „Vyšnių sodo“ pastatymą Rimui Tuminui paskirta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija.

R. Tumino interpretacijos ir kitoks A. Čechovo iššifravimas stebina ne tik savo klasiką išmanančius Rusijos teatro guru, bet ir pasaulio meno žinovus. Režisierius sako, kad visi A. Čechovo personažai panašūs į jį patį. Gal todėl, kad geriausiai A. Čechovo  pasaulėjautą apibūdina žodelis „tarp“: tarp netikėjimo ir vilties, tarp gyvenimo absurdiškumo pajautos ir  meilės bei tikėjimo gyvenimu. A. Čechovas dažnai juokaudavo tais atvejais, kuriais kitas liedavo ašaras.

Knygoje „Rimas Tuminas: teatras, tikresnis už gyvenimą“ Ramunė Balevičiūtė taikliai pastebi, kad R. Tuminui čechoviškos detalės, užuominos yra reikšmingi vaizduotės akstinai, galintys nuvesti toli už pjesės ribų ir sukurti atskirą pasaulį. Režisierius nori teatre sukurti  šventę, nes, jo nuomone, tik „teatras gali praplėsti ir atgaivinti mūsų gyvenimą; tik scenos dėžutėje yra tai, kas buvo ir ko nebuvo, kas dar gali būti; tik čia susitelkia patirtis ir atmintis“.

R. Tumino vadovaujamos Vachtangovo teatro trupės laukę Londono teatralai svarsto galimybę kviestis jį kurti Jungtinėje Karalystėje. Ką gali žinoti, gal po kelerių metų žiūrėti jo sukurtų spektaklių važiuosime ne į Maskvą, o į Londoną. Juk, kaip sakoma, pranašu savo žemėje nebūsi.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt