Nuomonės

2014.10.16 12:13

Ramunė Sakalauskaitė. Su meile iš Rusijos

2014.10.16 12:13

Šiais neramiais laikais sprendimas važiuoti į Rusiją tampa sensacija. Net jei kelionė susijusi su kultūros vertybių lankymu. Bijantiesiems Rusijos atrodo, kad kiekvienas ten vykstantis išduoda Lietuvą.

Šiais neramiais laikais sprendimas važiuoti į Rusiją tampa sensacija. Net jei kelionė susijusi su kultūros vertybių lankymu. Bijantiesiems Rusijos atrodo, kad kiekvienas ten vykstantis išduoda Lietuvą.

Buvau nustebusi, kai keli pažįstami patarė vengti kalbėti viešose vietose, kad nebūtų atpažintas lietuviškas akcentas ir netapčiau Rusijos propagandos paveiktų tos šalies šovinistų auka ar net sulaukčiau antausio vien dėl to, kad esu iš šalies, remiančios suverenias Ukrainos teises brolžudiškame konflikte su Rusija.

Gyvenimas ten teka savo vaga. Globalizacijos amžiui būdingas gyvenimo tempas paveikė ir Maskvą. Per dvi savaites pastebimai nupigęs rublis grąžina į infliacijos laikus, kuriuos Lietuva patyrė pirmaisiais nepriklausomybės metais, kai skubėdavome kuo greičiau išleisti pluoštus „vagnorkių“ – premjero Gedimino Vagnoriaus įvestų laikinųjų pinigų. Tačiau Rusijos gyventojai dėl krintančio rublio kurso per daug nesikremta. Sako, išgyvenom Antrąjį pasaulinį karą, ištversim ir Europos Sąjungos sankcijas.

Europos Sąjungai, įtakingiausioms G 7 grupės valstybėms įvedus sankcijas Rusijai, parduotuvių lentynos Maskvoje neištuštėjo. Ir mėsos, ir pieno produktų tebėra tiek, kiek ir prieš karą su Ukraina. Lentynos linksta nuo gausybės įvairiausių prekių. Tik kylančios kainos ne visiems įkandamos. Baltarusiai gudriai bando užimti lietuviškų pieno produktų sektorių, nors ir Maskvos, ir Rusijos periferijos gyventojams „Svalios“ sūrio ir lietuviškos varškės skonio niekas nepakeis.

Pervargusieji nuo gyvenimo tempo jėgas atgauna stačiatikių vienuolynuose. Čia teko sutikti ir buvusių mokytojų, ir karininkų, ir verslininkų. Sumokėjęs 12 litų, nakčiai gauni ne tik lovą, bet ir su maldomis paruoštą kuklų, tačiau skanų ir sotų vienuolyno maistą. Apvalyti protą nuo žemiškų rūpesčių padeda nuolatos cerkvėse skambančios giesmės ir maudynės, kaip manoma, šventųjų globojamuose šaltiniuose.

Vienuolynuose stebino bendruomeniškumas ir gausūs atvykstančiųjų talkinti būriai. Savanoriai, nutarę padirbėti vienuolynuose, nemokamai gauna pastogę ir maisto. Laisvu nuo darbo metu jie bendrauja su vienuoliais ir gilina tikėjimo žinias.

Politika Rusijoje turbūt yra vienintelė tema, galiausiai atvedanti į aklavietę. Diskutuojant apie politiką, savo nuomonės atkakliai laikosi net ir mokslus Vakarų Europoje baigę rusai.

Didelei valstybei būdinga arogancija, rodos, amžiams įšaldė požiūrį į Antrojo pasaulinio karo padarinius. Diskusijose apie šį karą gelbsti vienuolyno sienos, nes nežinia, kuo viskas man būtų pasibaigę, pareiškus, kad niekas neprašė sovietų armijos „vaduoti“ nepriklausomų Baltijos valstybių, o abi okupacijos – ir sovietų, ir nacių – Lietuvai atnešė tiek kraujo ir kančių, kad nereikia stebėtis, jog tai patyrę žmonės neįžvelgia skirtumo tarp sovietų ir nacių.

Dažnas išsiaiškinęs, kad esu iš Lietuvos, reiškė pretenzijas ne tik dėl paramos Ukrainai, bet ir dėl, jų nuomone, krikščioniškąsias vertybes išduodančios iškrypusios Europos ir nuo tikrojo Kristaus mokymo esą nutolusios Katalikų bažnyčios.

Bandydama pakreipti kalbas kritiško mąstymo link, išgirsdavau tą patį atsakymą: nors nesame patenkinti valdžia, jokios naujos revoliucijos, kuri pakartotų spalio perversmo scenarijų, kai brolis kėlė ginklą prieš brolį, niekas nenori.

Taigi susidaro įspūdis, kad kitokia, demokratinė, visuomenės raidos alternatyva daugeliui dabartinės Rusijos gyventojų atrodo nesuprantama ir nepriimtina. Gal toks ir yra Rusijos propagandinio karo tikslas – kad ir Vakarai, ir patys rusai imtų tikėti, esą išeities iš dabartinės padėties nėra, ir tik geras caras gali išgelbėti Rusiją, kurios vienuolynų prieglobstyje šiais neramiais laikais dar galima atrasti dvasinę ramybę.

Komentaras skaitytas per LRT Radiją.