Nuomonės

2012.11.03 12:30

Uraganas, B. Obama ir M. Romney

Mykolas Drunga 2012.11.03 12:30

Paskutinėje užsienio spaudos apžvalgoje citavome demokratą Baracką Obamą palaikančių „New York Times`o“ redaktorių vedamąjį straipsnį „Didelė audra reikalauja didelės valdžios“.

Paskutinėje užsienio spaudos apžvalgoje citavome demokratą Baracką Obamą palaikančių „New York Times`o“ redaktorių vedamąjį straipsnį „Didelė audra reikalauja didelės valdžios“.

Jame jie teigė, jog tai, kad gali pasitaikyti didžiulių gamtos katastrofų, rodo, jog gelbėjimui būtinai reikia koordinuotos centrinės valdžios pastangų, kurių negali atstoti nei vietinė (valstijų), nei pelno siekiančių privačių bendrovių veikla, kaip kad siūlo respublikonai ir jų kandidatas Mittas Romney.

Į šitą „New York Times`o“ redakcinį straipsnį netrukus atsiliepė kito Niujorke leidžiamo laikraščio, „Wall Street Journal“, bendradarbis, aštraus liežuvio ir proto žurnalistas Jamesas Taranto. Savo straipsnyje jis teigė, kad „būtina valdžia nepateisina ekstravagantiškos, per daug išlaidaujančios valdžios“.

Toliau  J. Taranto piktinosi, kad užuot „kaip kiti žurnalistai leidęsi į audros zonos periferiją ir ieškoję faktų“, „New York Times`o“ redaktoriai spausdino jau iš anksto paruoštą, „ideologiškai tendencingą“ vedamąjį. 

Šito tendencingo vedamojo esmę sudarė, pasak J. Taranto, štai koks teiginys: „koordinacija avarijos metu yra viena iš „didžiosios valdžios“ gyvybinių funkcijų – štai todėl Mittas Romney ir nori tokios atsisakyti“.

Bet čia puolamas ne tikrasis Mittas Romney, – teigė Jamesas Taranto ir pridūrė, jog pats „New York Times`as“ tai pripažino, kai savo redakcinio  straipsnio gale nurodė į svetainės, vadinamos „Politico“, pranešimą, jog „M. Romney nepanaikintų Federalinės avarijų valdymo agentūros“. 

Po to J. Taranto plačiau cituoja tai, ką, pasak svetainės, aiškinęs M. Romney atstovas. O būtent, anot M. Romney, ne federacinė valstybė, bet „valstijos turėtų vadovauti avarijų valdymui reaguojant į audras ir kitas gamtos nelaimes jų, valstijų, teritorijoje. Kaip pirmosios, kurios reaguoja, valstijos turi geriausias galimybes pagelbėti nukentėjusiems asmenims ir bendruomenėms bei nukreipti išteklius ir paramą ten, kur jos labiausiai reikia. Žinoma, čia priklauso ir parama iš federalinės valdžios bei Federalinės avarijų valdymo agentūros“.  

„Neaišku, – toliau rašė J. Taranto, – ar „New York Times`as“ pritaria šiai M. Romney pozicijai, kuri daugmaž atitinka realią dabartinę padėtį. Jeigu jūs, kaip ir mes, daug laiko praleidote prie televizoriaus žiūrėdami vietines žinias iš Niujorko, tai dažnai matėte gubernatorių Andrew Cuomo ir Naujojo Džersio gubernatorių Chrisą Christie bei Niujorko merą Michaelą Bloombergą ir daug girdėjote apie valstijos ir vietos policininkus, gaisrininkus ir kitus avarinius darbuotojus. Federalinės valdžios vaidmuo buvo didele dalimi nematomas.

New York Times`as“ taip pat apimtas siaubo, – tęsė J. Taranto, – kad M. Romney tariamai „įsitikinęs ne tik tuo, jog savarankiškai veikiančios valstijos gali geriau reaguoti į didžiulę Amerikos rytų pakrantės audrą negu gali Vašingtonas, bet ir tuo, kad pelno siekiančios bendrovės tai gali atlikti dar geriau“. Kalbėdami už save, – pridūrė žurnalistas J. Taranto, – norėtume padėkoti bendrovei „Con Edison“ už nenutrūkusį elektros tiekimą“.   

O aš, Jūsų užsienio spaudos apžvalgininkas, pažymėsiu, kad, žinoma, ši bendrovė yra privati ir pelno siekianti. Tačiau ir jai uragano paliestose vietose ne visur pasisekė išlaikyti elektros tiekimą. Dalis Niujorko miesto  elektros neturėjo dar ir penktadienį, kai rengėme šią spaudos apžvalgą, ir kai kur neturės jos, pagal žinių agentūrų pranešimus, dar visą ateinančią savaitę.

Dienraščio „Wall Street Journal“ apžvalgininkas J. Taranto toliau rašė, kad nors Federalinė avarijų valdymo agentūra yra „gyvybiškai svarbi įstaiga – dėl to niekas rimtai nesutaria, kur čia įrodymas, kad reikalinga didžiulė valdžia? Juk Federalinės avarijų valdymo agentūros metinis biudžetas yra truputį virš 14 milijardų dolerių, bet tai tik maža dalis viso beveik 4 tūkstančius milijardų dolerių siekiančio federalinio biudžeto.  Kitaip sakant, avarinė agentūra surija tik vieną iš 272 federalinio biudžeto dalių.

Aišku, yra ir kitų nepamainomų valdžios funkcijų, kaip antai krašto apsauga, kurios kainuoja gerokai brangiau. Tačiau „New York Times`o“ redaktoriai viską apverčia aukštyn kojom, piršdami mintį, jog būtinai reikalinga valdžia reiškia ekstravagantišką, pernelyg brangią valdžią“, skundėsi žurnalistas J. Taranto – ir čia pat pateikė menamai pernelyg išlaidžių, B. Obamos palaikomų valdžios programų sąrašą. Jame yra ir visuomeninė, nekomercinė televizija.

„Kalbant apie ją ir apie „New York Times`o“ panieką pelningoms privačioms bendrovėms, pirmadienio popietę beveik visos Niujorko komercinės televizijos stotys nutraukė savo įprastinę programą tam, kad teiktų naujausių žinių apie artėjančią audrą. Tuo metu visuomeninės televizijos kanalas rodė multikus.

O simboliškai, – tęsė J. Taranto, – mūsų teiginius patvirtino vyriausybės pranešimas, kad didžioji federalinės valdžios dalis į audrą atsiliepė nutraukdama darbą: „Vašingtone esančios federalinės įstaigos antradienį bus uždarytos, kol uraganas Sandy ir toliau siautėja palei visą rytinę Jungtinių Valstijų pakrantę. [...] Avarinių tarnybų darbuotojai privalo atvykti į darbą. Visiems kitiems suteikiama laisvos dienos teisė“.  

O štai prezidentas B. Obama pirmadienio popietę Federalinės avarijų valdymo agentūros būstinėje kalbėjo: „Mano žinia gubernatoriams, taip pat ir merams, yra ši: jei Jums ko reikia, mes būsime čia. Mes nepaisysime biurokratinių plonybių ir nesileisime trukdomi biurokratinių trikdžių“.

Taigi ir pats kairiausias prezidentas Amerikos istorijoje staiga piršo dereguliavimą“, – džiaugėsi dienraščio „Wall Street Journal“ apžvalgininkas, pridurdamas, jog „aišku, jis turi pareigą veikti nepaprastoje situacijoje, visiškai nekalbant apie dalyvavimą sunkioje  perrinkimo kovoje“.  

Kokie bus tos kovos rezultatai, paaiškės tik vėlai naktį iš lapkričio 6-osios į 7-ąją. Kol kas tik kai kurie užsienio laikraščiai – Maskvos „Komersant“, Stambulo dienraštis „Star“, Belgrado „Večernje Novosti“, Buenos Airių „Nacion“ – drąsiai prognozavo B. Obamos pergalę, nes, girdi, šis prezidentas gerai pasirodė, ne tik tėviškai rūpindamasis nuo uragano nukentėjusiais, bet ir akiplėšiškai to neišnaudodamas savo rinkimų kampanijai.

Kaip rašė Argentinos laikraštis, „net ir Naujojo Džersio gubernatorius respublikonas B. Obamą pagyrė – o anksčiau jis buvo vienas aštriausių prezidento kritikų“.

Žinoma, visai kitas klausimas, ar Mittas Romney, pasisakydamas už neišpampusią, ribotą, bet tikslingai veikiančią centrinę federacinę valdžią, stiprias valstijas ir vietos savivaldą bei mažai reguliuojamą ar visai nereguliuojamą privačią iniciatyvą, nesiūlo Amerikai geresnės programos, nei perša kartais socializmo link gravituojantis B. Obama.

Spaudos apžvalga skaityta per LRT radiją.