Nuomonės

2014.10.08 12:20

Rimvydas Valatka. „Tvin Pykso“ sugrįžimas, „Tvin Pyksas“ musyse ir šalia mūsų

2014.10.08 12:20

Yra ir gerų žinių pasaulyje. Prieš ketvirtį amžiaus „Tvin Pykse“ Lauros Palmer dvasios ištarti žodžiai: „I’ll see you again in 25 years.“ Pasimatysime po 25-erių šiandien tampa šiurpiu kūnu. Režisierius Davidas Lynchas 2016 m. sugrįžta su naujomis „Tvin Pykso“ serijomis.

Yra ir gerų žinių pasaulyje. Prieš ketvirtį amžiaus „Tvin Pykse“ Lauros Palmer dvasios ištarti žodžiai: „I’ll see you again in 25 years.“ Pasimatysime po 25-erių šiandien tampa šiurpiu kūnu. Režisierius Davidas Lynchas 2016 m. sugrįžta su naujomis „Tvin Pykso“ serijomis. Nors vietomis ir kraupokas, bet ir kažkuo velniškai traukiantis lietuvio sielą buvo tas keistas Tvin Pykso miestelis iš vieno pirmųjų laisvėje pažintų mūsų serialų.

Galima būtų rasti prasmių, patvirtinančių, kad „Tvin Pykso“ sugrįžimas – lyg ženklas. Ypač, kai pasisuki į Rusijos pusę ir matai Vladimirą Putiną – beprotį, o gal tik apsimetantį bepročiu, kad visi pasaulyje jo bijotų, kaip antai grakščiai pasakė Tomas Venclova.

Serialo veiksmas vyks dabartiniais laikais ir tęs antrojo sezono siužeto linijas. O jei taip, tai ar naujosios „Tvin Pykso“ serijos negalėtų būti filmuojamos kad ir Garliavoje, Klonio gatvėje, prie Kauno marių ir miesto centre, kur gyveno nušautas teisėjas? Viskas čia taip atitinka D. Lyncho ir Marko Frosto stilių, o jei tiksliau, tai dar ir lenkia juos posūkyje.

Argi ne „tvinpyksiška“, kai Teisingumo ministerija praneša, kad Drąsos kelio partija per metus pasipildė net 300 naujų narių, o jų bendras skaičius pasiekė pusantro tūkstančio? Partijos įkvėpėjos seniai nė padujų Lietuvoje nebėre, frakcija Seime iširo, nė vieno partijos skyriaus nerasta, o ji vis auga, auga ir auga. Brrr…

Netgi labai grakščiai „tvinpyksiška“, kai UAB „Kapinių priežiūra“ paskutinę akimirką savo beveik anapusinio gyvenimo pinigais išgelbsti ne tik legendinį Kauno „Žalgirį“ nuo kracho Eurolygoje, bet ir dviejų juodaodžių amerikiečių solidžius metinius darbo kontraktus Lietuvoje.

Tikrai būtų puiki serija – apie paskolas, legendą, garbę ir aukojimą(si). Kitos serijos galėtų būti filmuojamos, tarkim, Žygaičiuose, iš kurių išvaroma baisioji „Chevron“ dvasia, o paskui D. Lyncho stiliumi susikrimtęs Lietuvos premjeras skrenda į Ameriką, kur priklaupęs prašo, kad „Chevron“ dvasia sugrįžtų ir išvarytų „Gazprom“ dvasią.

„Tvin Pykso“ dvasiai tinka ir Antaviliai, kur rusišką kablį pagavusi patriotinė Tėvynės sąjunga už rankutės su kitos valstybės patriotu Kėdainių kniaziumi bei pašalintuoju prezidentu ūbaudami ieško amerikiečių paslėpto CŽV kalėjimo, o po kelių serijų, nieko neradę, jau kabina akis silpnam, kaip sakė mūsų prezidentė, Amerikos prezidentui B. Obamai. Už tai, kad jis per menkai gina Lietuvą nuo ruso.

Seimo „paksininkai“ a la „Tvin Pyksas“ pasiūlo panaikinti ne tik apkaltą, bet ir visą pusmetį trukusį apkaltos procesą pašalintajam prezidentui ir šis, nešinas pundeliu taip niekada ir neperskaitytų knygų, sugrįžta į S. Daukanto aikštę baigti savo kadencijos – su dabartine prezidente ar kaip?

Ir euro įvedimas – kaip dar viena „Tvin Pykso“ serija. Vyriausybė padidina kavinių darbuotojų minimalią algą, bet uždraudžia jų savininkams net centu padidinti kavos kainą, o tai seka 300 agentų a la D. Cooperis. Tuo metu prie Seimo pensininkai šaukia, kad jiems nereikia jokio euro ir reikalauja, kad juos  išvežtų į Varėnos miškus. Kodėl ne į Labanoro girią? Tvin Pyksas, matyt, arčiau Varėnos.

Darbo partija iš koalicijos su trenksmais išsireikalauja atsilaisvinusio energetikos ministro portfelio ir atiduoda jį savo didžiausiam priešui. Netekę dviejų moterų-kandidačių Vilniaus konservatoriai ieško trečios, kuri kovoje dėl teisės imti Vilniaus mero postą nebeatplauktų raudona kraujo puta, kaip padarė jau dvi.

Idealiai „tvinpyksiška“: savaite išbuvusi kandidate į merus panelė Milda pabėga iš Lietuvos ir rašo graudžius laiškus apie nedėkingą sugrįžėliams-pasišventėliams tautą, panelė Ingrida dingsta, neištarusi nė žodžio. Prieš jas, vietoj jų ir virš jų vis išnyra ne dvasia – nepaskandinamasis Kandidatas su Platono tomeliu po pažasčia.

Ką apie tai pasakytų specialusis agentas D. Cooperis? Ką pašnabždėtų L. Palmer dvasia?

Nieko asmeniško, jei ką. „Tvin Pyksas“ sukurtas ne Lietuvoje ir tinka ne tik Lietuvai. Visi mes žmonės, visi truputį „tvinpyksiški“.

Komentaras skambėjo per LRT Radiją.