Nuomonės

2015.02.14 17:10

Du rezultatai

Vytautas Dumbliauskas 2015.02.14 17:10

Seimo rinkimų daugiamandatėje apygardoje rezultatai yra dvejopi. Pirmasis rezultatas – Darbo partijos atgimimas. Didžiojoje politikoje atsiradusi per 2004 metų Seimo rinkimus ir surinkusi daugiausia – net 340 tūkst. balsų, ši partija valdžioje tada pabuvo neilgai. Dėl įtartino finansinių srautų valdymo jos lyderis Viktoras Uspaskich turėjo palikti ūkio ministro postą, po to pusantrų metų niekaip negrįžo iš savo tėvynės Rusijos. 

Seimo rinkimų daugiamandatėje apygardoje rezultatai yra dvejopi. Pirmasis rezultatas – Darbo partijos atgimimas. Didžiojoje politikoje atsiradusi per 2004 metų Seimo rinkimus ir surinkusi daugiausia – net 340 tūkst. balsų, ši partija valdžioje tada pabuvo neilgai.

Dėl įtartino finansinių srautų valdymo jos lyderis Viktoras Uspaskich turėjo palikti ūkio ministro postą, po to pusantrų metų niekaip negrįžo iš savo tėvynės Rusijos. Rinkėjai negalėjo neįvertinti tokių dalykų, todėl 2007 metų savivaldos rinkimuose už šią partiją balsavo tik 68 tūkst. jų. 2008 metų Seimo rinkimuose ši partija gavo jau 111 tūkst. balsų, tačiau daugiamandatėje apygardoje buvo tik penkta su aštuoniais laimėtais mandatais, o vienmandatėse apygardose laimėjo tik 2 mandatus.

Tokią Darbo partijos reputaciją savotiškai patvirtino ir pernai įvykę savivaldos rinkimai, kuriuose ji gavo 110 tūkst. balsų. Ar galime atsakyti į klausimą, kaip per pastaruosius pusantrų metų ši partija sugebėjo du su puse karto padidinti savo elektoratą ir net 271 tūkst. rinkėjų įtikinti lipti ant to paties grėblio, ant kurio jie jau buvo užlipę 2004 metais?

Dalinai atsakyti galima – 2011 metais prisijungdama Naująją sąjungą, Darbo partija perėmė ir jos rinkėjus, kurių 2008 metų Seimo rinkimuose buvo ne taip jau mažai – 45 tūkstančiai. Dar vienas paaiškinimas – lyginant su 2008 metų rinkimais, partija „Tvarka ir teisingumas“ per šiuos rinkimus prarado 56 tūkst. rinkėjų. Galima spėti, kad dalis šių rinkėjų šiemet balsavo už „Drąsos kelią“, tačiau gera dalis galėjo tekti ir Darbo partijai. Vis dėl to yra ir kitos priežastys, paaiškinančios, kodėl ši partija iš penktosios vietos pakilo į pirmąją.

Viena tų priežasčių yra jos pirmininko V. Uspaskicho asmenybė, jau seniai vaidinanti savo vaikino vaidmenį. Šis savas vaikinas nebijo bendrauti su jokia publika, puikiai jaučiasi televizijų studijose, mėto juokelius, kartais ir ne visai korektiškus, bet patinkančius tam tikrai visuomenės daliai. Šalia šio vaidmens, „darbiečių“ lyderis ėmė vaidinti ir solidaus politiko vaidmenį. Tapęs Europos Parlamento nariu, V. Uspaskichas kažkiek pasikeitė, tapo santūresnis. Tai suprantama – darbas su Europos Sąjungos politinio elito atstovais pakeistų kiekvieną iš mūsų. Noras pateikti save kaip solidų politiką atsispindėjo ir šių rinkimų reklamoje. Ar pastebėjote, kad beveik visuose klipuose ir plakatuose V. Uspaskichas yra su akiniais, ir jei ne ant nosies, tai bent laiko juos rankoje? Juk akiniai simbolizuoja protinį darbą – skaitymą, mąstymą. Žodžiu, ir savas vaikinas, ir solidus politikas viename asmenyje – kad kiekvienas rinkėjas rastų tai, ko jam reikia.

Tačiau peršasi ir dar vienas Darbo partijos fenomeno paaiškinimas – tai spėjimas, kad daliai mūsų visuomenės kažkur giliai pasąmonėje glūdi viltis, jog ateis rusas ir viską sutvarkys.

Antrasis  rezultatas yra dešiniojo elektorato stiprėjimas. 2008 metų Seimo rinkimuose Tėvynės sąjunga tapo nugalėtoja, gavusi 243 tūkst. balsų. Pernykščiuose savivaldos rinkimuose ši partija gavo tik 163 tūkstančius, tačiau tai atrodė kaip visai neblogas rezultatas valdančiajai partijai, priėmusiai daug nepopuliarių ir kartais nevykusių sprendimų. Todėl 206 tūkst. balsų, gautų šiuose rinkimuose, yra tikrai geras ir net stebinantis rezultatas. Stebinantis todėl, kad 2000 metais, taip pat po ketverių metų valdymo, kada taip pat reikėjo spręsti mus užgriuvusios krizės Rusijoje padarinius, Tėvynės sąjunga gavo tik 126 tūkst. balsų, nors 1996 metų rinkimuose už ją buvo balsavę net 410 tūkst. rinkėjų. Lyginant su tada prarastais beveik trim šimtais tūkstančių rinkėjų, dabar prarasti 37 tūkstančiai atrodo kaip laimėjimas.

Dar didesnį stebuklą parodė Liberalų sąjūdis. 2008 metais ši partija vos ne vos peržengė 5 proc. slenkstį į Seimą, gavusi 70 tūkst. balsų, o pernykščiuose savivaldos rinkimuose gavo dar mažiau – 62 tūkstančius. Todėl dabar gauti 117 tūkst. balsų yra tikra pergalė. Prie šių balsų pridėjus į Seimą jau nepatekusios Liberalų ir centro sąjungos gautus balsus, matosi, kad abi šios liberalios partijos, lyginant su 2008-aisiais, dabar gavo 10 tūkst. balsų daugiau.

Taigi, vieni mūsų rinkėjai grąžino valdžion populistinę partiją, dar neparodžiusią savo gebėjimų valdyti šalį. Kiti rinkėjai teigiamai įvertino dvi dešiniąsias partijas, valdžiusias šalį sunkiu metu. Kas iš to išeis, pamatysime netrukus.   

Komentaras skambėjo per LRT Radiją.