Nuomonės

2014.09.23 15:22

Rimvydas Valatka. Ar V. Uspaskichas jau numirė?

2014.09.23 15:22

Pasirodo, kad nyki Lietuvos politika dar yra pajėgi nustebinti net visko mačiusius jos stebėtojus. Maždaug taip tenka įvertinti faktą, kad energetikos ministru pirmadienį netikėtai buvo paskirtas „Klaipėdos naftos“ generalinis direktorius Rokas Masiulis.

Pasirodo, kad nyki Lietuvos politika dar yra pajėgi nustebinti net visko mačiusius jos stebėtojus. Maždaug taip tenka įvertinti faktą, kad energetikos ministru pirmadienį netikėtai buvo paskirtas „Klaipėdos naftos“ generalinis direktorius Rokas Masiulis.

Kaip žinoma, itin turtingoje interesų kryžkelėje esančios Energetikos ministerijos vadovo postas po Lenkų rinkimų akcijos pasitraukimo iš valdžios buvo atitekęs Darbo partijai, kuri kelias savaites paslaptingai ieškojo žmogaus, tinkančio ir Viktorui Uspaskichui, ir Daliai Grybauskaitei ir, negana to, dar sugebančio būti energetikos ministru.

„Darbiečiai“ turėjo – bent jau taip jie ilgai ir nuobodžiai aiškino – bene septynis kandidatus, iš kurių vienas pirmadienio vakarą Kėdainiuose per Darbo partijos viršūnių posėdį turėjo būti pagaliau intronizuotas.

Tačiau likus iki Darbo partijos tarybos posėdžio pusdieniui Prezidentūra išplatino žinią, kad premjero Algirdo Butkevičiaus teikimu prezidentė energetikos ministru paskyrė nepartinį R. Masiulį. T.y. energetikos ministru tapo žmogus, kuris iki šiol ne tik nebuvo įtartas jį galinčiais sukompromituoti ryšiais su Darbo partija, bet, priešingai, yra net labai artimas Andriaus Kubiliaus aplinkos, taigi konservatorių, žmogus.

Visiems išpūtus akis ir ėmus klausinėti premjero, kas čia atsitiko, A. Butkevičius ne be pikdžiugos pranešė, kad toks buvo Darbo partijos pirmininkės Loretos Graužinienės sprendimas, po kurio jam nieko kito nebeliko, kaip tik teikti R. Masiulio kandidatūrą prezidentei.

Buvusio konservatorių energetikos ministro Arvydo Sekmoko lemenimai, kad jo protežė R. Masiulis yra „politiškai korektiškas“ žmogus ir puikus specialistas, išdavė, kad net kai kuriems konservatoriams toks paskyrimas pasirodė keistokas.

Tad kas atsitiko, kad energetikos ministro portfelį, priklausantį Darbo partijai, dovanai gavo opozicinių konservatorių aplinkos žmogus?

Be abejo, formalus atsakymas į šį klausimą aiškus ir be išvedžiojimų – to labiausiai norėjo prezidentė D. Grybauskaitė. Bet vien noro juk neužtenka, tad kaip jai tai pavyko? Kodėl iki šiol dėl energetikos ministro skyrimo tempusi gumą  L. Graužinienė staiga apsisprendė strimgalviais ir dabar jau sako, kad skubėti vertė prezidentės kelionė į Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos sesiją.

Tarsi to dar būtų maža, L. Graužinienė čia pat dar išpoškino, kad „tas sprendimas yra išdiskutuotas visapusiškai ir tenkina visas puses – ir Darbo partiją, ir premjerą, ir prezidentę“.

Toks pareiškimas sunkiai derėjo su faktu, kad pirmadienio vakarą turėjusi spręsti energetikos ministro posto likimą Darbo partijos taryba, kurios ne vienas narys mielai pats būtų prisimatavęs energetikos ministro kostiumą, akivaizdžiai buvo pastatyta prieš įvykusį faktą.

Kas sukėlė tokią „darbiečių“ metamorfozę? Juk ir arkliui aišku, kad L. Graužinienė yra tik formali Darbo partijos pirmininkė, o visas vadžias partijoje laiko į šešėlį iki kitų rinkimų pasitraukęs Kėdainių kniazius V. Uspaskichas. Tai gal V. Uspaskichas mirė, kad vieną svarbiausių valdžios svertų nusprendė perduoti savo amžiniems priešams konservatoriams?  

O jei nemirė, tai gal tokiu būdu V. Uspaskichas nutarė sugriauti valdančiąją koaliciją?

Nei viena, nei kita. Matyt, dabar yra daug svarbesnių dalykų už kadro nei vieno, tegu ir labai svarbaus ministro partinė priklausomybė. Būtent tai ir turėtų mums labiausiai kelti nerimą.

Ką jau ką, o V. Uspaskichą sunku įtarti vykdant savarankišką politiką, todėl nėra didelė nuodėmė spėlioti, kad mūsų geopolitiškai neramiame regione jo laukia daug svarbesni uždaviniai.

Be abejo, galimas ir kitas variantas: matydamas kur Ukrainoje nusirito Vladimiras Putinas, buvęs Kremliaus vado globotinis kaip politinis pabėgėlis V. Uspaskichas virto didesniu lietuviu už mus visus, todėl R. Masiulio paskyrimas energetikos ministru yra tik evangelinio stebuklo, kai Saulius virsta Paulium, rusiškai lietuviška versija.

Kuris variantas teisingas, o kuris ne? Jūsų teisė rinktis, mielas klausytojau.

Komentaras skambėjo per LRT Radiją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt