Nuomonės

2014.09.13 13:27

Mykolas Drunga. Nauja amerikiečių kova su islamo teroristais

2014.09.13 13:27

JAV prezidentas Barackas Obama trečiadienį paskelbė strategiją „išnarstyti ir sunaikinti“ teroristinę grupę „Islamo valstybė“, įsakė pirmą kartą rengti antskrydžius virš Sirijos bei tęsti antskrydžius Irake. Pasak dienraščio „New York Times“, B. Obama pastebėjo, jog politiškai ir kariškai jis nė neturi kito pasirinkimo.

JAV prezidentas Barackas Obama trečiadienį paskelbė strategiją „išnarstyti ir sunaikinti“ teroristinę grupę „Islamo valstybė“, įsakė pirmą kartą rengti antskrydžius virš Sirijos bei tęsti antskrydžius Irake. Pasak dienraščio „New York Times“, B. Obama pastebėjo, jog politiškai ir kariškai jis nė neturi kito pasirinkimo.

Jis pareiškė, kad JAV aviacijos vadams duodamas laisvos rankos bombarduoti taikinius Sirijoje, bet tik ne Sirijos kariuomenės pozicijas. B. Obama taip pat kategoriškai atmetė JAV sausumos dalinių dislokavimą. Tačiau jis siunčia papildomus 470 karinių patarėjų į Iraką.  

„Būtina sudaryti tarptautinę šalių koaliciją su arabų valstybių dalyvavimu tam, kad JAV misija būtų legitimi“, – perpasakojo B. Obamos mintį ir pats tam pritarė pagrindinis Niujorko dienraštis.

Vis dėlto svarbiausias Vašingtono laikraštis „Washington Post“ patenkintas ne viskuo.

„Prezidentas palieka atvirą klausimą, kada antskrydžiai Sirijoje bus intensyvinami. Dabar B. Obama tik nori su kai kuriomis valstybėmis sumontuoti tarptautinį aljansą prieš terorą.  Tačiau kokias užduotis tie patrtneriai vykdys? B. Obama nori savo pomėgį  neryžtingam veikimui parduoti kaip tikrą strategiją. Tuo jis ne tik sąjungininkams, bet ir priešams duoda suprasti, kad JAV neturi finansinių išteklių tam, kad visomis jėgomis leistųsi į kovą“, – darė išvadą Amerikos sostinės dienraštis.

Arabų laikraštis „Al Hayat“ atkreipė dėmesį, jog tai ne pirmas kartas, kai B. Obama suklumpa Sirijoje. JAV vyriausybė vardija porą priežasčių, kodėl esą nereikia ten greitai įsikišti.

„Pirma, yra tiesiog per mažai sukilėlių (prieš B. Assado režimą), su kuriais Amerika galėtų bendradarbiauti kovoje su sunitų teroristais. Antra, net ir vadinamąja „Laisvoji Sirijos armija“ pasitikėjimas yra ribotas. Todėl paruošiamieji kariniai darbai ir tarptautinio aljanso prieš radikaliuosius islamistus sucementavimas truks mėnesius. Per tą laiką negalės būti jokių antskrydžių“, – samprotavo Londone ir Beirute leidžiamas arabų dienraštis. 

Turkijos laikraštčio „Bügun“ nuomone, kariniuose veiksmuose prieš teroristų būrius Turkija galėtų turėti lemiamą vaidmenį. Tačiau naujoji vyriausybė šiuo metu tam rodo mažai dėmesio.

„Ankara šito susilaikymo negali sau leisti. Turkijai kiltų didžiausias pavojus, jeigu teroro organizacija „Islamo valstybė“ taip sustiprėtų, kad ją, Turkiją, pultų tiesiogiai“, – rašė Stambulo dienraštis.

Amerikos savaitraštis ir internetinė svetainė „New Republic“ publikavo ilgą žurnalisto Graeme Woodo straipsnį apie tai, kas motyvuoja vyrus prisijungti prie sąjūdžio „Islamo valstybė“. Tų motyvų, anot jo, yra trys.

Pasak autoriaus, vieni yra žudikiški psichopatai, internete besimėgaujantys savo raumeninga ir pikta išvaizda. Pvz., vienas toks puikuojasi savo kalašnikovu, kardu ir kibiru su nukirstomis šiitų galvomis.

„Antri yra tikrieji tikintieji. Jie, skirtingai nuo pirmųjų, vadovaujasi giliai išgyventais, nors toli gražu ne visų musulmonų priimtais, religiniais įsitikinimais. Jie žudo ne dėl išprotėjimo, o dėl tikėjimo“, – samprotavo G. Woodas.

Pasak jo, treti yra gal mažiausiai baisūs, bet, ko gero, gausiausi ir net svarbiausi.

„Pavadinkime juos sunitų pragmatikais. Tarp jų yra Irako genčių šeichai, kurių lojalumą sąjūdžiui „Islamo valstybė“ grindžia ne kultinis išganingos  mirties troškimas, bet savo pačių saugumo ir gerovės siekis. Jie psichopatuose ir tikruose tikinčiuosiuose įžvelgia naudingus sau sąjungininkus“, – skirstymą reziumavo autorius.  

Jo žodžiais, šitie sunitų pragmatikai per „Islamo valstybės“ ekstremistus įgyja būdą nubausti Bagdadą dėl to, kad tas taip ilgai ignoravo sunitų regionus.

„O „Islamo valstybės“ ekstremistams šie pragmatikai naudingi, nes jau praskynė kelius į Iraką, leidusius ekstremistams užimti didelius plotus ir įgyvendinti tikrųjų tikinčiųjų siekį žaibiškai išsiplėsti, kaip tai padarė ir pranašas Muhammadas ankstyviausiomis islamo dienomis“, – rašė G. Woodas svetainėje „New Republic“.

Islamo teroristų pavojus pasauliniu mastu pirmą kartą dramatiškai ir tragiškai išryškėjo 2001-ųjų rugsėjo 11-ąją, grupės „Al-Qaeda“ masiniams žudikams ir savižudžiams įsirėžus keleiviniais lėktuvais į Pentagoną Vašingtone ir Pasaulio prekybos centrą Niujorke.

Nuo tų įvykių praėjus 13 metų, Lisabonos dienraštis „Diario de Noticias“ rašė, jog Amerikos reakcija į juos padarė bent tiek, kad JAV nuo to laiko nebeįvyko jokių panašios apimties atentatų. Net ir Vakarų Europa po 2004 m. Madrido ir 2005 m. Londono vykių panašaus teroro išpuoli didele dalimi išvengė.

„Grupės „Al-Qaeda“ susilpninimas yra pasiekimas ir pasisekimas, už kurį dėkoti reikia aukšto lygio saugumo priemonių įvedimui. Tačiau „Islamo valstybė“ yra ne tik dar radikalesnis už „Al-Qaedą“, bet ir veikia kaip magnetas, pritraukiantis visokius džihadistus, kuriems užpulti Vakarus ir vakariečius tiesiog niežti delnai. Taigi ramiai miegoti dabar negali niekas“, – teigė Portugalijos sostinės dienraštis.

Šiuo atžvilgiu kritikos dabartiniam Amerikos prezidentui B. Obamai reiškė Italijos dienraštis „Stampa“.

„Nors jis buvo išrinktas tam, kad išvestų JAV dalinius iš Afganistano ir Irako, jo delsimas apginkluoti nuosaikiuosius sukilėlius Sirijoje prisidėjo prie „Islamo valstybės“ teroristų įsigalėjimo Irake. Dabar B. Obama bando visuomenę įtikinti dėl naujos misijos prieš terorizmą. Šita, skirtingai nuo ankstesnių užsimojimų, neturėtų būti didžiulė puolimo kampanija, o tik ribota karinė akcija – ypatingas specialus kariukas! Kiekvienu atveju, daug laiko tam B. Obama neturi“, – baigė savo pusiau ironišką komentarą Turino laikraštis.

Vokietijos dienraštis „Welt“ irgi rašė, kad B. Obama pasiūlė nei šį, nei tą, iš šios antiteroristinės operacijos gal ir nebus Amerikos pralaimėjimo „Islamo valstybei“, bet ko gero nebus ir pergalės prieš teroristus.

Kai kurie laikraščiai, pvz., „Frankfurter Rundschau“, pažymėjo, jog ironiška, kad B. Obama, kuris turėjo G. Busho pradėtus karus baigti, dabar pats skelbia naują kartą Artimuosiuose Rytuose. O kiti suabejojo, ar JAV šį naują karą laimės.

Pasak dienraščio „Stuttgarter Zeitung“, net jei prie amerikiečių vadovaujamos koalicijos prisidėtų Saudo Arabija ir Turkija, tai „šios kariuomenės teroristų sąjūdį gal susilpnins, bet jo nesunaikins“.