Nuomonės

2012.10.19 10:11

Aš už energetinę nepriklausomybę

Ramūnas Terleckas, apžvalgininkas2012.10.19 10:11

Nesu energetikos specialistas, bet kaip ir visi piliečiai turiu savo požiūrį į Lietuvoje bandomus vykdyti energetikos projektus. Skirtingai nei dauguma dalyvavusiųjų referendume pasisakiau už naujos atominės elektrinės statybą. Manau, kad dabartinės technologijos yra pažengusios taip toli, kad atomas tapo pakankamai saugus.

Nesu energetikos specialistas, bet kaip ir visi piliečiai turiu savo požiūrį į Lietuvoje bandomus vykdyti energetikos projektus. Skirtingai nei dauguma dalyvavusiųjų referendume pasisakiau už naujos atominės elektrinės statybą. Manau, kad dabartinės technologijos yra pažengusios taip toli, kad atomas tapo pakankamai saugus.

Manau, kad po dešimties metų šiame regione jausime elektros energijos stygių ir jo nekompensuos nei vėjas, nei saulė. Jei taip atsitiks, Lietuvos verslas tikrai praras savo konkurencingumą, o ir energetinio saugumo argumentas neturėtų būti nuleidžiamas negirdomis.

Be to, tokie grandioziniai projektai duoda postūmį visam valstybės ūkiui. Manau, kad tai, galbūt ir dėl kitokių paskatų, puikiai supranta politikai: kiekviena valdančioji koalicija norėtų, kad jai vadovaujant tokio dydžio investicijos suktųsi ūkyje. Gal todėl buvę naujosios atominės priešininkai ir keičia toną.

Antai Socialdemokratų partijos vadovas Algirdas Butkevičius pirmadienį pareiškė, kad neketina priimti skubotų sprendimų dėl Visagino atominės elektrinės projekto ir žada toliau derėtis su projekto partneriais. Darbo partijos pirmininkas Viktoras Uspaskichas ne kartą pabrėžė esąs už atominę energetiką, jei objektas yra ekonomiškai patrauklus.

Taigi, atrodytų, bent didžiosios partijos pasisako už naująją atominę elektrinę, tačiau jų balso rinkėjai negirdi. Manau, kad tai lemia dvi priežastys – emociškai atomas iki šiol labiau asocijuojasi su katastrofos grėsme nei su nauda (prisiminkime, kaip protestavom prieš III Ignalinos AE bloką, o vėliau aimanavom, kad ES privertė uždaryti kitus du blokus). Kita priežastis – apie projektą kalbėta per mažai. Energetikos ministerija tik su Valstybės saugumo komitetu gali varžytis paslaptingumu ir uždarumu. O piliečiai jautriai reaguoja į paslaptis, jos gimdo sąmokslo teorijas, ypač kai valdžia pagaunama meluojant.

Sunku balsuoti už atominę elektrinę, kai iš vienos pusės girdi, kad ji gyventojams nieko nekainuos, o tuo pat metu Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija 49 proc. padidina elektros vartotojų mokestį, vadinamąjį VIAP. Tarp eilučių užsimenama, kad dalis jo galbūt keliaus kaip investicijos į būsimąją atominę, tačiau apie tai stengiamasi plačiau nekalbėti. Tuomet ima atrodyti, kad niekas Lietuvoje nesistengia mažinti elektros kainos, o specialiai ją didina tam, kad iš vartotojų būtų surinkta kuo daugiau lėšų. Kad ir atominės projektas yra ne valstybei, o tik valdžiai reikalingas.

Panaši istorija dėliojasi ir apie Suskystintų gamtinių dujų terminalo projektą. Esu abiem rankomis už terminalą, nes Lietuvai reikia dujų tiekimo alternatyvos, tačiau ir čia paslapčių bei klausimų netrūksta.

Neramu, kad šiam komerciniam projektui pinigų neskolina bankai. Žinia, šiais laikais bankai itin atsargūs, tačiau pinigų turi, tik neranda kam paskolinti. Jei projektas geras, tikrai turėtų skolinti. Dar neramiau, kad terminalą ketinama finansuoti vartotojus apmokestinant papildomu mokesčiu, kuris bus įskaičiuotas į dujų perdavimo kainą. Trumpiau tariant, visi turėsime mokėti už tai, kad kada nors dujos galbūt atpigs.

Manau, kad atsirastų nemažai piliečių, kurie sutiktų su papildomu mokesčiu, tačiau tai turėtų būti aiškiai pasakyta, o ne kalbama mįslingomis formulėmis. Kita bėda yra ta, kad toks mokestis prieštarauja laisvosios rinkoms principams ir pažeidžia konkurencijos sąlygas bei Lietuvos Konstituciją. Nesunku nuspėti, kad jis bus skundžiamas visoms tarptautinėms instancijoms, o tuomet terminalo projektas strigs. Gal būtent to ir siekiama dangstantis energetinės nepriklausomybės lozungu?

Suprantu, kad papildomas mokestis vartotojams planuojamas iš „ubagystės“ , bet žiūriu, kaip tvarkosi lenkai, ir apima pavydas. Kaimynams statomam terminalui Europos Komisija skyrė beveik milijardo litų negrąžintiną paramą. Kodėl mes negalėtume jos gauti? Ekspertai pasakys, kad mes nepretenduojame į regioninio terminalo statusą. O kodėl? Kas girdėjo, dėl ko nesusitariame su latviais, estais ir suomiais. Koks skirtumas,  kuriame uoste stovės terminalas, svarbu, kad turėtume efektyvią alternatyvą. Bet jei ir toliau už projektą atsakingi asmenys vengs atsakyti į keliamus klausimus, iš terminalo liks tik plepalai.