Nuomonės

2014.08.13 15:04

Libertas Klimka. Rugpjūčio vidurys

2014.08.13 15:04

Ši darbo savaitė bus trumpa, – penktadienį minėsime tautinę ir bažnytinę Žolinės šventę. Rugpjūčio vidurys – daugeliui dar atostogų metas. Linkint paskutiniojo vasaros mėnesio savaites praleisti turiningai – vis giliau ir išsamiau susipažįstant su gimtinės istorija, kultūros paveldu, gamtos grožybėmis, prisimintina, kad prieš 1160 metus įvyko pirmasis rašytiniuose istorijos šaltiniuose paminėtas įvykis Lietuvos teritorijoje – Apuolės pilies gynyba. Beje, tai susiję ir su konkrečios krašto vietovės pirmuoju įvardijimu.

Ši darbo savaitė bus trumpa, – penktadienį minėsime tautinę ir bažnytinę Žolinės šventę. Rugpjūčio vidurys – daugeliui dar atostogų metas. Linkint paskutiniojo vasaros mėnesio savaites praleisti turiningai – vis giliau ir išsamiau susipažįstant su gimtinės istorija, kultūros paveldu, gamtos grožybėmis, prisimintina, kad prieš 1160 metus įvyko pirmasis rašytiniuose istorijos šaltiniuose paminėtas įvykis Lietuvos teritorijoje – Apuolės pilies gynyba. Beje, tai susiję ir su konkrečios krašto vietovės pirmuoju įvardijimu.

Šiandien Apuolė – tik nedidelis kaimelis už aštuonerių kilometrų nuo Skuodo, prie kelio į Barstyčius, o būta garsios pilies...

Brėmeno ir Hamburgo arkivyskupas Rimbertas IX amžiaus viduryje aprašė savo pirmtako ir mokytojo, dvasios vadovo šventojo Ansharo gyvenimo istoriją, vadinamąją hagiografiją. Ties 853 metų data ten tokios eilutės: „Toli nuo jų (švedų) yra viena gentis, vadinama kuršiais (lotyniškai Cori), kadaise priklausiusi švedų valdžiai, bet jau gerokas laikas praėjo, kai jie sukilo ir stengėsi tapti nepriklausomi. Pagaliau danai, tai žinodami, minėtuoju laiku, kai vyskupas (Ansharas) jau buvo išvykęs į švedų šalį, surinko didelę daugybę laivų ir nuvyko į jų (kuršių) tėvynę, norėdami jų turtus išplėšti ir juos pačius sau pavergti. O ta šalis turėjo 5 sritis. Ten gyvenantieji žmonės, patyrę apie danų atvykimą, drauge ėmė narsiai priešintis – savo tautą ginti. Ir jiems atiteko pergalė: pusę danų žmonių išžudė, pusę jų laivų apiplėšė, pagrobė iš jų auksą, sidabrą ir daug kitokio turto...“

Rimbertas toliau aprašo, kad švedų karalius Olafas, sužinojęs apie danų nesėkmę, nusprendė kuršiams atkeršyti. O gal tiesiog norėjo gerai pasipelnyti... Sekančiais metais Olafas su didele kariuomene laivais atplaukė į kuršių žemę. Iš pradžių švedai nusiaubė Zeburgo miestą (manoma, kad ta vietovė buvo netoli Liepojos, prie dabartinės Gruobinios, – archeologai ten yra aptikę stambios gyvenvietės ir vikingų prekybinės faktorijos liekanas).

Po to kariuomenė per penkias dienas nužygiavo iki kito miesto, vardu Apulia. Jo pilį tariamai gynę net 15 tūkstančių karių. Skaičius, turbūt, dešimteriopai padidintas, – vikingai mėgo girtis savo žygiais. Švedai apgulė pilį ir aštuonias dienas atkakliai ją šturmavo. Negalėdami niekaip įveikti stiprios gynybos, jau galvojo atsitraukti, ir tarėsi kaip tai padaryti: iki laivų toli – penkios dienos kelio, o kuršiai gali persekioti. Netgi burtus metę, norėdami sužinoti dievų skirtą lemtį. Tačiau ir gynėjai nebeturėjo kovai jėgų; jie patys pasiūlė taiką, sutikdami atiduoti visą iš danų atimtą grobį ir dar sumokėti po pusę svaro sidabro už kiekvieną pilies gynėją. Tokia įvykių eiga švedus labai nudžiugino. Paėmę įkaitais 30 vyrų, šlovindami savo vadą karalių Olafą, švedai grįžo namo. Taip pirmoji Lietuvos gyvenvietė – Apuolės piliavietė 854 metais tapo žinoma Europoje.

Archeologai Apuolės piliakalniu susidomėjo 1887-siais. Jį aprašė profesorius Eduardas Volteris. 1928 m. generolas Vladas Nagius-Nagevičius, Kauno Karo muziejaus direktorius, pasitelkęs kareivių pulką, čia pradėjo kasinėjimus. Jam patarimais talkino švedų profesorius B. Hermanas. Rytinėje piliakalnio dalyje buvo išlikęs net 8 m aukščio, virš 30 m pločio bei 70 m ilgio pylimas; jis turėjo medžio konstrukcijų sutvirtinimus bei tunelinius vartus. Viduryje aikštelės būta plataus šulinio, teikusio pakankamai vandens gynėjams. Svarbu, kad tarp keramikos šukių buvo surasta suanglėjusių miežių ir kviečių grūdų bei žirnių. Tai byloja apie išplėtotą krašte žemdirbystę. Pusės hektaro ploto piliakalnio aikštelėje būta medinių trobesių su akmenimis apjuostais ugniakurais. Taigi Apuolė – labai stiprus ir svarbus kuršių genties atsparos punktas, gal net visos jų apgyvendintos teritorijos centras.

Šį savaitgalį prie Apuolės piliakalnio jau vienuoliktą kartą vyks Senosios karybos ir amatų festivalis, – tai puiki galimybė pamatyti mūsų istoriją gyvai, daugiau sužinoti apie kuršių gentį, jos kasdienybę ir garsinusius žygius.

Naktį iš rugpjūčio 12 d. į 13 d. dangaus skliautą varstė meteorų strėlės – tautosakos „krintančios žvaigždės“. Šie meteorai vadinami perseidais, nes pažyra tarsi iš Persėjo žvaigždyno, kur driekiasi vienos iš periodinių kometų kelias. Kometa pavadinta dviejų stebėtojų – L. Svifto ir H.Tutlio vardais, kurie ją pirmieji pastebėjo dar 1862 metais. Tuomet priartėjusi prie Saulės ji atrodė įspūdingai – 2-ojo ryškio, su 30 laipsnių ilgio uodega.

Kometa vėl buvo sugrįžusi į mūsų padangę 1992 m. Kito jos vizito reiktų laukti 2126-siais, ir, beje, su tam tikru nerimu, nes 8 km skersmens ledinis kometoidas pralėks labai arti Žemės. Kasmet apie rugpjūčio vidurį Žemė, skriedama savo orbita, užmina ant šios kometos uodegos, tiksliau sakant, pėdsako, palikto aplankius Saulę. Jame pribarstyta betirpstančio nuo karštų spindulių ledinio kometoido dulkelių ir akmenėlių. Įlėkusios į Žemės atmosferą tos dalelės dėl trinties įkaitusios užsidega ir tampa meteorais. Šiemet prognozuota matyti iki 70 jų kritimų per valandą. Tiesa, mėnulio pilnatis kiek trukdys stebėjimus, juolab, kad ši yra didžioji, arčiausiai Žemės, – skritulio plotas 18 proc. didesnis. Na o liaudiški tikėjimai pataria pamačius „krintančią žvaigždę“ suspėti sugalvoti kokį norą, išsakyti savo svajonę...

Komentaras skaitytas per LRT radiją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.