Nuomonės

2014.07.22 14:11

Rimvydas Valatka. Būtingės terminalas: geriausiai kada nors išleistas mūsų milijardas

2014.07.22 14:11

Mažai kas šią datą žino, bet liepos 22-oji yra nepaprastai svarbi diena naujausioje Lietuvos istorijoje. Lygiai prieš 15 metų Būtingės naftos terminale buvo pakrautas pirmasis naftos tanklaivis. Tai buvo su Graikijos vėliava plaukiojęs „Centaur“, į kurį pakrauta 68,544 tūkst. tonų naftos.

Mažai kas šią datą žino, bet liepos 22-oji yra nepaprastai svarbi diena naujausioje Lietuvos istorijoje. Lygiai prieš 15 metų Būtingės naftos terminale buvo pakrautas pirmasis naftos tanklaivis. Tai buvo su Graikijos vėliava plaukiojęs „Centaur“, į kurį pakrauta 68,544 tūkst. tonų naftos.

Todėl liepos 22-oji yra ne tik teisėta Būtingės naftos terminalo gimimo diena. Tai ir diena, kai buvo įkalta pirmoji Lietuvos energetinės nepriklausomybės nuo Rusijos kolona. Po kuria, dar jos nė nepradėjus mūryti, kasėsi, kas tik netingėjo. Kaip pas mus jau įprasta, kalbant apie bet kurias statybas, bet kurį kūrimo darbą.

Atsisukus atgal ir pabandžius įvertinti, kokios didžiulės valstybinės svarbos tai buvo objektas, lieka stebėtis tik tuo, kad jis, nepaisant nieko, vis dėlto buvo pastatytas.

Galėtume netgi sakyti, kad tai buvo laikai, kai mūsų premjerai ir vyriausybės dar turėjo politinės valios. Skirtingai nei dabartinė Vyriausybė, kuri dėl penkių Žygaičių kaimo rėksnių kriuksėjimo gali leisti sau sužlugdyti visai Lietuvai archisvarbią skalūninių dujų paiešką. Tais laikais į kriuksinčius, ypač už rusiškus pinigus, dar nebuvo kreipiamas totalinis dėmesys.

Jei tais laikais kairiojo A. Šleževičiaus ir konservatoriaus G. Vagnoriaus vyriausybės būtų klausiusios ano meto žaliųjų staugimo dinamos, efektingai sukamos rusiškos naftos pinigais, ir kitų to meto politikos žygaičių, kurių vardus laikas ištrynė, o ir jie patys nebenorėtų būti įamžinti Lietuvos priklausomybės nuo Rusijos „LUKoil“ koncerno istorijoje, tai Būtingės terminalo dabar garantuotai neturėtume.

O jei neturėtume, tai dideliu norintis tapti mažasis Kremliaus Putinas Lietuvą jau seniai būtų paėmęs už geros vietos. Bet nepaėmė net tada, kai desperatiškai uždarė naftotiekį „Družba“ ilgam politiniam remontui.

Naftos terminalas stovi jau 15 metų. Ne tik stovi. Būtingės naftos terminalas leido mums lengvai užmiršti 2006-ųjų įvykį, kai naftotiekis „Družba“, kuriuo į Lietuvą tekėjo rusiška nafta, buvo išjungtas.

Tačiau ar mes Lietuvoje sukome dėl to galvą? Turėdama Būtingės naftos terminalą, Lietuva galėjo sau leisti tokią prabangą – nekreipti dėmesio nei į Putiną, nei į politinį „Družbos“ naftotiekio remontą.  

Būtingės naftos terminalas, net ir iš dabarties taško žiūrint, Lietuvai kainavo labai brangiai – 1,2 mlrd. Lt. O tada, kai valstybės biudžetas buvo dvigubai mažesnis nei dabar, o minimali alga siekė vos 100 dolerių, tai buvo tiesiog milžiniški pinigai. Kurie, kaip atrodė tuomet, gali niekada neatsipirkti. Nes naftos terminalas buvo statomas ne komercijai, ne pelnui, o tik tam, kad turėtume energetinio valstybės saugumo garantiją.

Tai buvo lygiai tokios pat paskirties projektas, kaip ir dabartinė suskystintų dujų terminalo statyba, dėl kurios atsiperkamumo, supainioję šias dvi sąvokas – pelnas ir energetinis saugumas – kai kada dar padūsauja kai kurie mūsų verslininkai ir politikai.

Taigi taip išeina, kad tie 1,2 mlrd. Lt, sukišti tada į Būtingės naftos terminalą iš vargano valstybės biudžeto, ko gero, yra geriausiai per visą laiką mūsų valdžios panaudoti mokesčių mokėtojų pinigai. Juolab kad tas milijardas su gabalu – kad ir kaip būtų keista kalbant apie nekomercinį Būtingės naftos terminalo paskirtį – jau seniai atsipirko ir finansiškai.

Matyt, taip jau yra surėdyta gamtoje, kad Dievas myli tuos, kurie nebijo rizikuoti. Kurie nesivaiko vienadienės rinkėjų meilės, išreikštos reitingais.

Komentaras skaitytas per LRT radiją.