Nuomonės

2012.09.25 16:29

Šalis Amerika

Vygantas Vareikis 2012.09.25 16:29

Neperdedant galima pasakyti, kad prezidento rinkimų kampanija Amerikoje atkreipia viso pasaulio dėmesį. Barackas Obama vs Mittas Romney. Šis apsisprendimas paliečia ne vien Amerikos gyventojus, bet ir globalios ekonomikos ateitį, dolerio pozicijas ir, matyt, naftos kainas, kurios Lietuvoje auga todėl, kad, kaip sako degalų pardavėjai, arba vyksta neramumai Artimuosiuose Rytuose, arba kyla dolerio kursas, arba užsidegė naftos produktų perdirbimo gamykla kur nors Lotynų Amerikoje.  

Neperdedant galima pasakyti, kad prezidento rinkimų kampanija Amerikoje atkreipia viso pasaulio dėmesį. Barackas Obama vs Mittas Romney. Šis apsisprendimas paliečia ne vien Amerikos gyventojus, bet ir globalios ekonomikos ateitį, dolerio pozicijas ir, matyt, naftos kainas, kurios Lietuvoje auga todėl, kad, kaip sako degalų pardavėjai, arba vyksta neramumai Artimuosiuose Rytuose, arba kyla dolerio kursas, arba užsidegė naftos produktų perdirbimo gamykla kur nors Lotynų Amerikoje. Žodžiu, argumentų, kaip ir vargšų, visada bus. Amerikoje, beje, benzino ar dyzelino galonas kainuoja apie 4 dolerius, o kadangi vienas galonas lygus 3,79 litro, taigi už litrą amerikiečiai moka apie 1,05 dolerio.

Tikra svajonių šalis. Neribotų galimybių ir dangoraižių tėvynė, apie kurią sukurta daugybė neigiamų mitų. Juos ypač mėgo eksploatuoti Sovietų Sąjunga, į kaltinimus dėl žmogaus teisių pažeidinėjimų atsakydama stereotipiškai: „O pas jus negrus muša…“

Lietuvoje, taip pat ir visoje Europoje gyvuoja toks politinis korektiškumas, kai chuliganėliai, užpuolę ir sužaloję žmogų, žiniasklaidoje įvardinami vien tik inicialais, tuo tarpu Amerikoje, kuri laikoma liberalios politikos ir moderniosios demokratijos gimtine, interneto puslapiuose skelbiamos pedofilų ir nuteistų už seksualinius nusikaltimus nuotraukos, nurodyti vardai ir pavardės bei gyvenamoji vieta. Kad gyventojai žinotų ir saugotų vaikus…

Provincialaus Meino valstijos Ramfordo miestelio laikraštis vos ne kasdien skelbia informaciją apie teisės pažeidimus (vagystės, vairavimas apsvaigus, narkotikų laikymas, greičio viršijimas), nurodydamas juos įvykdžiusių asmenų (taip pat ir nepilnamečių) pavardes ir skirtų nuobaudų dydžius. O politikai Europos valstybėse diskutuoja dėl kiekvienos smulkmenos, visi dalyvauja savotiškame diskusijų klube, bet yra menkai pasirengę esminiams sprendimams.

Dar tebegyva atmintis, kaip Lietuvos kaimuose niekas nerakindavo durų išeidami į lauko darbus. Pasitaiko taip ir dabar, bet ne visur ir ne visada.

Tuo tarpu Meino valstijos Andoverio gyvenvietėje lietuviškų šaknų turintis Deividas Botkus, išvykdamas automobiliu į miestelį, niekada nerakina namo, kuriame yra ir plazminis televizorius, ir 12 šautuvų kolekcija, ir baras su tauriaisiais gėrimais, durų, neuždaro garažo, nerakina priekabos, kurioje stovi motorinės rogės, nei jachtos durelių, nei svečių namelio durų. Tiktai dviem dienoms vykstant į Kanadą namai, bet ne garažas ir jachta, buvo užrakinti. Ir taip elgiamasi ne tik dėl visagalio draudimo.

Mano namai – mano tvirtovė. Šis britų principas čia veikia labiau negu Anglijoje, kurioje peilio nešiojimas yra kriminalinis nusikaltimas. Meinas yra žvejų ir medžiotojų valstija, čia visi turi ginklus. Ir ne po vieną, tad nekviesti svečiai tai taip pat žino. Nusikaltėliai, kaip skelbia National Rifle Association interneto puslapis, renkasi beginkles aukas.

Žinoma, padėtis Detroite, Niujorke, Majamyje ar Vašingtone yra kitokia, bet kaimiškosios Naujosios Anglijos valstijos gyvena apsuptos saugios aplinkos ir gražios „lietuviškos“ gamtos. Nenuostabu, kad dar iki Pirmojo pasaulinio karo čia kėlėsi daug lietuvių imigrantų – fermose jie augino kiaules, miškuose rinko grybus ir uogas, kirto medžius, virė lietuvišką šaltieną su kiaulės kojomis ir galvomis, tuo stebindami prancūzus, čia atsikeliančius iš Kvebeko… Laikai buvo sunkūs. Prieš šimtą metų lietuviai žiemą eidavo žvejoti ežeruose, pagautas žuvis vienoje fermoje keisdavo į kiaušinius, kitoje – į sviestą, dar kitoje – į silkes ar sūrį. Ant stalo, kaip prisimena Deividas, buvo padėta silkės, sūrio, virtų kiaušinių, alaus. Po žvejybos ir natūrinių mainų vyrai grįždavo namo jau įšilę…

Aukšto ūgio Billas Harmonas iš Samnerio gyvenvietės vadina save lietuviu, nors lietuviškai nemoka. Iš karnų jis pina krepšius ir per 15 minučių iš savo pikapo parduoda mugėse po 80 dolerių. Darže jis augina vištas, pomidorus ir agurkus. Kitaip tariant, gyvena kaip tikras lietuvis…