Naujienų srautas

Nuomonės2014.07.02 11:13

Mykolas Drunga. Britanija rodo kelią į šalių nepriklausomybę Europos Sąjungoje?

2014.07.02 11:13

Europos Sąjungos valstybių ir vyriausybių vadovai, nepaisydami britų premjero Davido Camerono, iškėlė liuksemburgiečio Jean-Claude`o Junckerio kandidatūrą į naujuosius Europos Komisijos pirmininkus. 

Europos Sąjungos valstybių ir vyriausybių vadovai, nepaisydami britų premjero Davido Camerono, iškėlė liuksemburgiečio Jean-Claude`o Junckerio kandidatūrą į naujuosius Europos Komisijos pirmininkus.

Ją Europos Parlamentas liepos 16-ąją tikriausiai patvirtins. Tačiau visas šis procesas išryškino kai kuriuos Europos vadovų ypatumus, dėl kurių vertinimo griežtai ginčijamasi.

Pirmiausia labai nevienodai atsiliepiama apie patį J. C. Junckerį. Štai Paryžiaus bene įtakingiausias dienraštis „Monde“ jo kandidatūrą pasveikino, rašydamas, kad „Junckeris yra patyręs europietis, įsipareigojęs politikas, nepailstamas darbuotojas, mokantis daugelį kalbų.

Jis yra kompromisų meno meistras, o tai skirtingų interesų Europos Sąjungoje akivaizdoje yra gera, jei ne stačiai lemiama, savybė. Jam būdingas sveikas protas ir humoro jausmas“.

Kita vertus, tęsė tas pats Prancūzijos sostinės laikraštis, „J. C. Junckeris gali patvirtinti visus euroskeptikų būgštavimus, kurie per Europos Parlamento rinkimus pasireiškė, ypač Britanijoje. Jeigu jį Europos Parlamentas liepos 16-ąją patvirtins, o tai labai tikėtina, J. C. Junckeris turės pataisyti santykius su Londonu, taip pat atnaujinti ir patį Briuselį“.  

Kaip tik čia daugelis kitų laikraščių reiškė smarkių abejonių. Štai Belgijos miesto Groot-Bijgaarden dienraštis „Standaard“ rašė, kad „J. C. Junckeris nėra tas naujas Europos veidas, kuris eurokritiškus piliečius gali įkvėpti. Jis tiesiog per daug sutapęs su senaisiais Briuselio dėsningumais, jam bus sunku neatrodyti kaip vyriausybių vadovų iškamša“.

O Amsterdamo dienraštis „Telegraaf“ rašė, jog „šis vyras atstovauja europietiškajam oro balionui, kuris išpučiamas tol, kol susprogsta. Ar į tą balioną dabar durs britai? O gal tai įvyks dėl euro?

Žinoma, Europa turi daug privalumų. Tai laisvė ir saugumas, taip pat ir bendroji rinka. Tačiau tuo beveik viskas ir baigiasi. Su J. C. Junckeriu Europon neįžengia joks naujas realizmas. Iki to reikalingo realizmo dabar dar toliau nei bet kada anksčiau, – apgailestavo Nyderlandų laikraštis.

Pasak Londono dienraščio „Independent“, „J. C. Junckerio kandidatūra nesukėlė beveik jokio entuziazmo, net ir tarp eurokratų. Jis yra gyvas simbolis to, kas Europos Sąjungoje jau pasenę ir nebeaktualu. Net ir kanclerei A. Merkel nepadarė įspūdžio tai, kaip J. C. Junckeris tvarkėsi su euro krize“, – rašė Londono dienraštis.

Štai čia ir prieiname prie kito asmens, kuris paskutiniuoju metu Europos kontekste sulaukė didžiulio, netgi prieštaringo dėmesio. Tai Didžiosios Britanijos premjeras D. Cameronas, kuris, anot to paties dienraščio „Independent“, „per savo milžinišką politinį apsiskaičiavimą įsimanevravo į kampą, entuziazmo stoką C. J. Junckerio atžvilgiu klaidingai interpretuodamas kaip paramą jam“.

Visiškai kitaip Britanijos vyriausybės vadovą – be išlygų teigiamai –  įvertino dienraščio „Frankfurter Allgemeine“ sekmadienio laida: „D. Cameronas padarė taip, kaip reikėjo. Jis ne tik britų, bet ir daugelio kitų šalių piliečių, akimis išėjo laimėtoju – tų piliečių, kuriems rūpesčio kelia tai, kad iš Europos Sąjungos galų gale liko tik biurokratinė struktūra, kuri seniai atitarnavusiems politikams siūlo užimtumo terapiją bei nustūmimo į užuovėją galimybes.

Šiąja prasme D. Cameronas yra didžiausias proeuropietis tarp vyriausybių vadovų. Tačiau mums reikia britų ir dėl kitų priežasčių, – tęsė Frankfurto liberalų dienraštis. – Britų tikėjimas, kad laisvė ekonomikai išeina į gera ir kad valstybė negali visko reguliuoti, yra tai, ko Europos Sąjungai šiuo laiku itin trūksta. 

Juk paskutiniuoju metu žmonės Europos atžvilgiu visų pirma patyrė du dalykus: milijardinius gelbėjimo paketus ir smulkmeniško reguliavimo šėlsmą“, – rašė Frankfurto dešiniųjų laikraštis.

Ir blogo, ir gero D. Camerono laikysenoje įžvelgė kitas Vokietijos laikraštis „Welt“ savo sekmadienio laidoje, pirmiausiai pažymėjęs, jog „dėl sprendimo už J. C. Junckerį Didžioji Britanija ateinančiais keleriais metais nebebus Vokietijos partneriu. Juk D. Cameronas bus per daug užsiėmęs savimi pačiu, o Briuselyje jis nuo šiol laikomas ne tik užsispyrėliu, bet ir visišku nevykėliu.

D. Camerono klaidinga strategija tuo labiau apverktina kaip tik dėl to, kad jis iš esmės protingai supranta Europos Sąjungą kaip struktūrą, besikoncentruojančią į tas politikos sritis, kuriose viršnacionalinė organizacija dar gali ką nors paveikti. Tai reformų ir stabilumo Europos Sąjunga“, – pagria D. Camerono politinę pasaulėžiūrą Vokietijos dienraštis „Welt“.

Konservatyvusis Londono dienraštis „Daily Telegraph“ piktinosi tuo, kad iškeldama kandidatu į Europos Komisijos pirmininkus J. C. Junckerį, Europa norėjo „Didžiąją Britaniją nuvaikyti, todėl dabar D. Cameronas turės paaiškinti, kaip eisis toliau.

Ir kadangi naujausias įžeidimas atėjo būtent iš Europos Sąjungos vidaus, jai dabar teks mums paaiškinti, kodėl mums, britams, išvis reikia Europos Sąjungai priklausyti.

Kadangi santykiai tarp Europos Sąjungos ir atskirų jos narių – taip buvo manyta – remiasi abipuse ir bendra pagarba kito nacionaliniams interesams, Europos Sąjunga turės daug ką padaryti, kad atkurtų pasitikėjima, jog būtent ji šią istorinę atsakomybę suvokia“, – rašė Londono laikraštis.
Pasak Varšuvos dienraščio „Gazeta Wyborcza“, „istorikai galbūt vieną dieną rašys, kad Europos Sąjungos iširimo procesas prasidėjo 2014 m. birželį su J. C. Junckerio nominacija. Europoje vyrauja piktdžiuga. Visi stebi, kaip britai pateko į tą sūkurį, tikrai galintį juos išsviesti iš Europos Sąjungos.

Tačiau Didžiosios Britanijos išstojimas vestų skersai išilgai pasaulio prie įsitikinimo, jog Europos Sąjunga – tai mirštantis projektas. Dar kauliukai nemesti. Dar turime laiko kovoti už tai, kad neprisidarytume sau kolektyvinės bėdos“, – įspėjo Lenkijos sostinės dienraštis. 

Neigiamą nuomonę apie britų ministrą pirmininką išsakė Šveicarijos dienraštis „Neue Zürcher“: „D. Cameronas patvirtino savo reputaciją, jog konstruktyviam darbui Europoje jis nei tinka, nei turi noro. Su savo atgrasiu elgesiu jis, kaip ir „Financial Times`as“ konstatavo, pakenkė Didžiosios Brotanijos geram vardui ir nubaidė jos šalininkus.

D. Cameronas pakirto ir savo paties politinę strategiją Europos atžvilgiu”, – rašė Ciuricho laikraštis.

Anot Prahos dienraščio „Hospodarske Noviny“, „D. Camerono poziciją galima visiškai suprasti. Jis nepritaria, kad demokratiškai išrinktiems valstybių ir vyriausybių vadovams būtų primetamas kandidatas.

Kita vertus, jis, matyt, visiškai pamiršo, jog tam, kad Europoje ką nors pasiektum, reikia sukurti koalicijas. Čia Britanijos premjeras visu šimtu procentų supasavo. Jis jau keletą mėnesių šneka apie reformas – ir nieko nedaro.

Jis tik kartoja neįrodytus teiginius, kad emigrantai iš mažiau pasiturinčių šalių piktnaudžiauja britų socialinės apsaugos sistema. Šitaip D. Cameronas ne vieną teisingą tezę atmiežia populistinėmis frazėmis.

Jeigu naujojo Europos Komisijos pirmininko išrinkimas tikrai ves prie Didžiosios Britanijos išstojimo iš Europos Sąjungos, dėl to bus kalti patys britai“, – teigė Čekijos verslo dienraštis.

Londono dienraščio „Daily Mail“ nuomone, „D. Camerono priešinimasis padidina jo įtaką tarp kitų politinių vadovų. Jie dabar žino, jog jo neįmanoma saldžiais žodžiais perkalbėti silpnų kompromisų link.

Tuo jis susikūrė erdvės, kurioje kovotų už tas didžias reformas, kurias jis viliasi prastumti prieš savo planuotą 2017-ųjų metų referendumą dėl išstojimo iš Europos Sąjungos. 

Visa tai nežmoniškai sustiprina šioje šalyje augantį įspūdį, kad didžioji Britanija nutars pasisakyti už išstojimą, jeigu Briuselis neatsisakys savo nuolatinių reikalavimų įgyvendinti vis stipresnę integraciją“, – rašė populiarusis Didžiosios Britanijos laikraštis.

Taigi lieka atviras klausimas, ar britų premjeras tikrai blogai žaidžiantis  užsispyrėlis, ar itin gudrus strategas, siekiantis didesnės savo ir kitų šalių nepriklausomybės Europos Sąjungos ribose, kartu neišprovokuojant visiško išstojimo iš jos?

Komentaras skambėjo per LRT radiją.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą