Nuomonės

2012.09.12 09:46

Kodėl melžėja turi mokėti melžti karvę, o politiku gali būti bet kas?

Rimvydas Valatka, apžvalgininkas2012.09.12 09:46

Likus iki Seimo rinkimų 33 dienoms, iškyla keistų klausimų. Tarkim, kas yra politikas Lietuvoje? Kas juo gali būti? Atsakymas dar keistesnis – ogi bet kas. Pastovėjo savaitę patvoryje, parėkavo apie teisingumą, ir jau į Seimą, gal net ministru paskirs? 

Likus iki Seimo rinkimų 33 dienoms, iškyla keistų klausimų. Tarkim, kas yra politikas Lietuvoje? Kas juo gali būti? Atsakymas dar keistesnis – ogi bet kas. Pastovėjo savaitę patvoryje, parėkavo apie teisingumą, ir jau į Seimą, gal net ministru paskirs?

Kuo dirglesnis, kuo dažniau pažeidinėja viešąją tvarką ir mažiau nutuokia apie teisę bei finansus, tuo lengviau rinkėjai jam atkelia Seimo vartus ir patiki kasmet išleisti po 27 mlrd. litų.

Per kadenciją – daugiau kaip 100 milijardų, kuriuos sunešame mes ir mūsų įmonės, mes atiduodame į nagus ir veikėjams, kurie ne tik neturi žalio supratimo, kaip uždirbami pinigai ir kurių vadybos žinios baigiasi formule „aš viršininkas, o tu kvailys“, bet negana to, kurie dar ir pareiškime priimti į darbą padarydavo po dvidešimt gramatinių klaidų. 

Štai ir palyginkime. Dauguma JAV prezidentų ir Kongreso narių yra baigę Harvardo ar jam prilygstantį prestižinį universitetą. Dauguma Didžiosios Britanijos Bendruomenių rūmų narių turi Oksfordo ar Kembridžo diplomus. Prancūzijoje daugiausia politikų taip pat yra iš vienos prestižinės administracijos aukštosios mokyklos.

Nes valdyti valstybę, kuri vis daugiau reguliuoja piliečių gyvenimą ir verslus, priešingai nei skelbdavo bolševikų propaganda, negali net pati puikiausia virėja, kirpėja, šokėja ar aksominio balso dainininkė, kuri, atsidūrusi Seime, posėdžių metu tyliai žiopčiodama mokydavosi naujų dainų tekstų.

Žinoma, Lietuva – ne Amerika ir ne Vokietija. Taigi gal ir negalime taikyti savo atstovams tokių aukštų kriterijų. Bet juk ir arkliui aišku, kad negalima ką tik vairavimo teises gavusio vairuotojo leisti dalyvauti „Formulės -1“ lenktynėse. Todėl, kad nepatyręs vairuotojas ne tik bolidą sudaužys, bet ir pats dar sprandą nusisuks.

Tai kodėl vis dažniau renkame į Seimą, vaizdžiai kalbant, tik vairavimo egzaminą išlaikiusius ar teisių net neturinčius veikėjus? Kodėl nereikalaujame, kad Seimo narys turėtų politinės patirties?

Tokios kaip Vokietijoje, kur, prieš tapdamas Bundestago nariu, žmogus nuo jaunumės klijuoja rinkimų plakatus, rūpinasi kandidatų susitikimais, kol kada nors galbūt išrenkamas į miesto tarybą, ir, jei ten parodo proto miklumą, be to, palankiai susiklosto aplinkybės, po ilgų politikos treniruočių tampa kandidatu žemės parlamentą, ir tik iš ten atsiveria kelias į Bundestagą.

Pas mus apie plakatų klijavimą nekalbama. Partijos išdidžiai sumoka firmoms, kurios ir plakatus už jų narius išklijuoja, ir parašus referendumui surenka. Į savivaldybę taip pat dauguma erelių spjauna.

Kad taptum Seimo nariu ar net ministru, vis dažniau nereikia būti net partijos nariu. Užtenka, kad dainuoji kaip V. Juozapaitis ar olimpiadoje laimėjai sidabrą – kaip E. Krungolcas, ir tu jau – Seime.

Nors šie pavyzdžiai dar labai aukštas lygis, bet su visa pagarba šiems savo profesijose daug pasiekusiems vyrams tenka pasakyti, kad valstybės valdymo, bendrų finansų tvarkymo ir jie neišmano. Ką jau kalbėti apie pakampių zyzlius ir triukšmadarius.

Seimas – kad ir kaip menkai jį gerbia tauta, – neturėtų būti politikos pradžios mokykla. Čia dirbti ir dar su protu reikia, o ne šposus krėsti, kaip A.Valinskas krėtė, pirmąją dieną politikoje – Vakarų šalyse tai neįmanomas dalykas –  tapęs Seimo pirmininku, ir dar pasiuntęs į ministrus tokius pat pirmokus kaip R. Vilkaitis ar  G. Kazlauskas.

Ar labai džiaugėmės šių pirmaklasių darbu? Kiek iš tokių veikėjų išaugo patikimų politikų? Vienetai. Tai ir palyginkime – kur geriau gyvena žmonės? Amerikoje, Vokietijoje ar D. Britanijoje, kur tokie politinės karjeros šuoliai neįmanomi, ar Lietuvoje, kur iš kaimo berno – tiesiai į valdžios kunigaikščius?

Kai į Seimą atstovus renkame kaip į cirką ar į „Šok su manimi“ balaganą, nėra ko pykti, kad ir mūsų valstybė valdoma kaip balaganas.

O juk, atrodo, kad reikia tiek nedaug. Prieš einant balsuoti pačiam sau atsakyti į pora ūkiškų klausimų: ar, nebijodamas prarasti kombaino, ūkininkas samdytų tokį veikėją iš patvorės ar paskubomis sulipdytos partijos pirmininką? Ar patikėtumėte tokiems veikėjams bent jau pasaugoti savo paties pinigus?     

Komentaras skambėjo per LRT Radiją.

Populiariausi