Nuomonės

2014.05.29 13:33

Ramunė Sakalauskaitė. Rinkimų kampanijos privalumai

2014.05.29 13:33

Sutariama, kad šiųmetė Prezidento ir Europos Parlamento rinkimų kampanija – kaip niekad vangi. Vis dėlto rinkimai – proga atidžiau pasižiūrėti į politikus ir pamatyti tai, ko neregėjome.

Sutariama, kad šiųmetė Prezidento ir Europos Parlamento rinkimų kampanija – kaip niekad vangi. Vis dėlto rinkimai – proga atidžiau pasižiūrėti į politikus ir pamatyti tai, ko neregėjome.

Tiek per dvi savaites televizijų studijose įrašytų prezidentės interviu nesu mačiusi per penkerius jos valdymo metus. Ji nardė iš studijos į studiją kaip populiarumo bet kokia kaina siekiantis pradedantysis politikas.

Pasaulio popmuzikos žvaigždės buvo gaudomos čia pat, gatvėje, pamačius, kad eina pro šalį. Suprantu, kodėl rokerius savo kabinete priiminėjo ir kaip lygus su lygiais su jais bendravo bohemos pasauliui artimas, jų dainų tekstus atmintinai mokėjęs buvęs Čekijos prezidentas Vaclavas Havelas. Mūsų prezidentės norą surengti ekskursiją legendinei roko grupei „Aerosmith“ neabejotinai nulėmė naujų rinkėjų paieškos. Anksčiau neteko girdėti, kad ji domisi roko muzika. Sakė, kad dirba 24 valandas per parą ir neturi laiko atsiversti Knygų mugėje įsigytų ar padovanotų knygų.

Atvirumas, kurį svečiui demonstravo D. Grybauskaitė, prisipažindama, kad Prezidentūros židinys neveikia, o gėlės kieme nuolatos persodinamos, visgi nebuvo pastebėtas viešojoje rinkimų kampanijoje. Nors iš radijo ir televizijos studijų nuolatos sklido prezidentės šūkis „Man rūpi kiekvienas Lietuvos žmogus“, neteko išgirsti, ką ji mano apie privalomuosius vaikų skiepus, ką galvoja apie sovietinę disertaciją Maskvoje apgynusios buvusios Konstitucinio Teismo teisėjos siuntimą į genocido bylas nagrinėjantį Hagos teismą. Liko mįslė, ar prezidentė prisiima bent dalį atsakomybės už padarinius, kilusius jai pareiškus, jog dabar jau už Atlanto išdundėjusi parlamento narė esą „vykdė“ teismo sprendimą, nors įkaite tapusią mergaitę teko vaduoti vos ne karo lauko sąlygomis.

Kandidatai į Europos Parlamentą irgi sušvito iki šiol nematytomis spalvomis. Europos Parlamentas vadinamas paskutine politikų darboviete – mamutų kapinėmis. Tačiau trisdešimtmetis Vytauto Landsbergio anūkas į Briuselį prasmuko ant senelio šlovės,  o liberalus milijonierius balsus rinko veždamas į ekskursiją ir vaišindamas pyragėliais savo sodyboje.

Stebint klipus susidarė įspūdis, kad agituoti už Emanuelį Zingerį į Vilnių buvo atvykęs pats Rusijos opozicionierius Borisas Nemcovas, o Gintaras Steponavičius buvo tapęs kino apie save operatoriumi.

Pasirodo, Eligijus Masiulis vienas Vilniuje augina vaikus, leisdamas žmonai Klaipėdoje siekti mokslininkės karjeros. Rinkimams susuktame vaizdo klipe jis lydi vaikus į mokyklą ir rytais tepa sumuštinius. Prapylęs kitus rinkimus, E. Masiulis galėtų dirbti jaunosios kartos prižiūrėtoju. O gal atvirkščiai – maži vaikai galėtų pamokyti gyventi be apgaulės ir savanaudiškumo, kuriais užpildyti valdžios koridoriai ir kabinetai.

Socialdemokratų partijos vilkai iš Vyriausybės rinkimų kampanijoje vos panešė kojas. Todėl nieko nuostabaus, kad televizijos diskusijose, nors atėję tik pasėdėti už lyderių nugarų, atrodė lyg trečiosios vestuvių dienos svečiai, kurių didžiausias noras buvo ištiesti kojas ir ramiai nusnausti.

Rinkimai baigėsi, nugalėtojų niekas neteisia. Pralaimėjusieji, kaip sename anekdote apie gelbėtojus, turi gelbėtis patys savo pastangomis. Telieka tikėtis, kad po penkerių metų kampanija bus įdomesnė, atsiras tikrų kandidatų, už kuriuos norėtųsi balsuoti be jokių išlygų. Ir tai nebus vienintelė proga išgirsti, ką veikia Briuselyje mūsų atstovai bei kaip laisvalaikį leidžia prezidentas.

Komentaras buvo skaitytas per LRT radiją

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt