Nuomonės

2014.05.21 16:21

Ramūnas Terleckas. Karalių, vamzdžio ir stabų miestas

2014.05.21 16:21

Prieš kelias savaites trumpai teko bendrauti su buvusia žurnaliste Daiva Vilkelyte. Ji šiuo metu darbuojasi Taline ir nelabai dažnai grįžta į Vilnių. Kam teko sutikti Daivą, tas žino, kad jos energijos ir aktyvios pilietinės raiškos galėtų pavydėti bet kuris Lietuvos politikas ar verslo lyderis.

Prieš kelias savaites trumpai teko bendrauti su buvusia žurnaliste Daiva Vilkelyte. Ji šiuo metu darbuojasi Taline ir nelabai dažnai grįžta į Vilnių. Kam teko sutikti Daivą, tas žino, kad jos energijos ir aktyvios pilietinės raiškos galėtų pavydėti bet kuris Lietuvos politikas ar verslo lyderis. Pokalbis pasisuko apie skulptūras ant Vilniaus Žaliojo tilto. Jos žodžiais, tokios fantasmagorijos, kai šalia sovietinių okupantų statulų plaikstosi Vytis ir NATO vėliavėlės, niekur kitur pasaulyje nepamatysi.

Todėl Daivai kilo mintis socialiniame tinkle „Facebook“ skelbti iniciatyvą „Žaliojo tilto išlaisvinimo komitetas“. Jo tikslas – paskatinti judėjimą, kuris padėtų saugiai perkelti šias skulptūras į kurią nors atokesnę Lietuvos vietą.

Galbūt tam geriausiai tiktų Grūto parkas, gal sostinės Antakalnio kapinės. Pakalbėję, pasitarę, priėjome prie išvados, kad iškeldinimą derėtų atlikti be jokio pykčio. Gal reikėtų net šventę surengti su dūdų orkestru, iškilminga šokėjų palyda. Neabejoju, kad linksmas eitynes parodytų viso pasaulio televizijos, o ir miestiečiams būtų smagu. Įvairių partijų, judėjimų, nevyriausybinių organizacijų atstovai turėtų erdvės rėžti prasmingų, ugningų ar gedulingų kalbų. Seimo nariai tokią šventę galbūt net įtrauktų į minėtinų dienų sąrašą.

„Žaliojo tilto išlaisvinimo komitetas“ žada susitarti su Grūto parko valdytojais, jei nepavyktų – su sostinės valdžia, kad skulptūros rastų sau ramią poilsio vietą. O iš Vilniaus savivaldybės prašytų tik technikos ir specialistų pagalbos tiems metalo lydiniams saugiai nukelti ir išgabenti.

Nesu „Facebook“ narys, todėl formaliai negaliu priklausyti kuriamam judėjimui, tačiau remiu šią iniciatyvą, nors ji nėra nauja. Diskusijos dėl Žaliojo tilto verda jau daugiau kaip dvidešimt metų. Ginčai tai įsiplieskia, tai vėl užgęsta, tad, manau, atėjo laikas jų nebenutraukti ir konkrečiais darbais siekti tikslo. Turime kasdien apie tai kalbėti, kad drąsos ir iniciatyvos atsirastų ne vien „Facebook`e“.

Šias skulptūras privalu iškeldinti dėl labai konkrečios priežasties – jos yra avarinės, reikalauja atnaujinimo, tačiau to daryti nesutinka nė vienas lietuvis. Kas prisiims atsakomybę, jei sovietų karius ir kitus ideologinius stabus simbolizuojantys metalo luitai užgrius tiltu einantį vaiką? Sovietų ideologams žmogaus gyvybė nieko nereiškė, bet juk šiandien ne Stalino laikai (ukrainiečiai šiuo teiginiu gali ir suabejoti).

Atsiranda sakančiųjų, esą balvonai ant Žaliojo tilto – meno kūriniai. Nesutinku su tuo, bet manau, kad sunaikinti jų nereikia, tik rasti tinkamą vietą eksponuoti.

Vis prisimenu jau Anapilin išėjusio tremtinio Vytauto Balčikonio išsakytą skausmą, kurį jis patirdavo kasdien matydamas lietuvių naikintojų simbolius.

Nenumaldomai mažėja tremtinių ir partizanų, nesuprantu, kodėl negerbiame jų ištvermės ir pasiaukojimo. Prancūzijoje niekur nerasite paminklo hitlerinės Vokietijos kariui, neteko girdėti, kad Tokijuje ant kokio nors tilto stovėtų amerikiečių ar sovietų kario skulptūros, serginčios „taiką“.

Galbūt kai kam iš pirmo žvilgsnio dabartinis sostinės Žaliojo tilto vaizdas yra tik smulkmena, bet detalėse slypi velnias. Įdomu, ką apie tai mano kandidatai į prezidentus, premjeras ir sostinės meras. Prezidento rinkimai jau netrukus baigsis, o Vilniaus mero rinkimai dar tik artėja... Kažin kaip juos pasitiks karalių, vamzdžio ir stabų miestas?

Komentaras skaitytas per LRT radiją.