Nuomonės

2015.02.14 17:10

Rimvydas Valatka. Politikai planuoja, Dievas juokiasi

2015.02.14 17:10

Pirmasis valstybės Prezidento rinkimų turas galėjo tapti Prezidentės Dalios Grybauskaitės triumfalinio išrinkimo ar parinkimo turu, bet netapo.

Pirmasis valstybės Prezidento rinkimų turas galėjo tapti Prezidentės Dalios Grybauskaitės triumfalinio išrinkimo ar parinkimo turu, bet netapo.

D. Grybauskaitė neliko antrai kadencijai jau po pirmojo turo, nors dvi dešiniosios šalies partijos atvirai, o socialdemokratai nebyliai buvo sutarę, kad įvykiai klostytųsi būtent pagal tokį scenarijų. Pirmasis turas, Prezidentės pergalė, Algirdas Butkevičius lieka premjeru, o Zigmantas Balčytis tampa eurokomisaru. Tokia graži europinė beneficija už tai, kad A. Butkevičius nekišo nosies į Prezidento rinkimus.

Šis scenarijus jau nukeliavo į šiukšlių dėžę. Nepaisant nei didžiųjų partijų susitarimų, nei to, kad per pastaruosius penkerius metus neatsirado nė vieno ryškaus lyderio, kuris būtų galėjęs realiai mesti iššūkį nuolatinei reitingų karalienei.

Prezidentei teks kautis dėl posto antrajame ture su silpnu ir nepratusiu prie kietos politinės kovos varžovu. Galima prisiminti, kaip prieš aštuonerius metus Z. Balčytį kovoje dėl premjero posto vaikiškai pačioje jo partijoje išmaudė Gediminas Kirkilas. Ir vis dėlto jai teks nervintis tas dvi savaites, nes kartais ir labai silpni varžovai juk nugali daug stipresnius.

Lietuvai tokia situacija yra neabejotinai į gera, nes niekas taip neauklėja pasikėlusių, visiems diktuoti įpratusių politikų, kaip tautos balsavimas. Vienintelis žmogus, kuris nelaukė tokio įvykių posūkio, buvo pati D. Grybauskaitė.

Ją taip suerzino rinkimų rezultatai, kad Prezidentė net kelias valandas išbuvo užsidariusi. Skirtingai nei kiti kandidatai, kurie vaikščiojo iš televizijos į televiziją, D. Grybauskaitė nesiteikė išeiti pasakyti tautai net kelių žodžių, o kai vėlyvą naktį pagaliau kažkas paprotino ją tai padaryti, tik metė kelias frazes ir net neatsakė į ilgai jos laukusių žurnalistų klausimus, kaip įprasta demokratinėje valstybėje.

Negana to, prabilusi kitą dieną, Prezidentė ėmė ieškoti kažkokių blogiečių, išskaidžiusių jos turėtus balsus. Anot romėnų patarlės, Jupiteri, tu pyksti, vadinasi, esi neteisus.

Kodėl taip susierzino Prezidentė? Juk ji vis tiek laimės antrajame ture. Varžovas silpnas, o jos persvara – daugiau nei solidi: 46 prieš 14 proc. Kur čia pakastas šuo?

Visa druska – palyginime. Palyginti su Z. Balčyčiu, Prezidentė, žinoma, yra absoliuti čempionė. Bet jei lyginsime pirmuosius jos laimėtus rinkimus su praėjusio sekmadienio, galima sakyti, kad D. Grybauskaitė – bent jau jos supratimu – patyrė pažeminimą.

Prieš penkerius metus už ją balsavo beveik milijonas, o praėjusį sekmadienį jau tik 611 tūkst. rinkėjų. Per penkerius metus D. Grybauskaitė neteko trečdalio ja patikėjusių žmonių. Nė vienas Lietuvos Prezidentas iki jos nėra tiek daug praradęs.

Na, o jeigu imsime domėn visus rinkėjus, tai išeis, kad už Prezidentę balsavo tik kas ketvirtas balso teisę turintis Lietuvos pilietis. Regis, ji tai suprato: kad net trys ketvirčiai tautos nori ne jos, o kažko kito. Gali būti, kad tai ir sukėlė šoką, kurį bandydama nuslėpti Prezidentė padarė nedovanotiną klaidą – nepasirodė tautai paskelbus rinkimų rezultatus.

Kodėl taip atsitiko? Kas pakenkė D. Grybauskaitei?

Apskritai gyvenime dažnai taip nutinka. Nes gyvenimas kartais yra nenuspėjamas. Štai ir krepšinio lygoje „Žalgiris“ su „Lietuvos rytu“ šįmet žaidžia ne finale, kaip turėtų būti pagal teisybę, o jau pusfinalyje. Žmonės mėgsta intrigą, kovą ir visada trokšta kažko naujo, todėl kiekvienas, einantis į politiką, turi tai ne tik žinoti, bet ir priimti kaip duotybę.

Atrodo, kad per pirmąją kadenciją Prezidentė to nesuprato ar net manė, kad ši taisyklė skirta tik jos nevertiems politikos pigmėjams. Todėl priešai, kurie neva išskaidė jos balsus, yra tiesiog ne prie ko.

Nesileidžiant į ilgus išvedžiojimus, turėtume pasakyti, kad D. Grybauskaitė neturi ir neturės didesnio priešo už D. Grybauskaitę, taigi už save pačią. Tokia ir turėtų būti svarbiausia žinia, kurią Prezidentei pasiuntė pirmasis Prezidento rinkimų turas.

Komentaras skaitytas per LRT radiją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt