Nuomonės

2015.02.14 17:10

Ramūnas Terleckas. Kvailumas dera su išdavyste

2015.02.14 17:10

Neseniai pabandžiau atlikti nedidelę socialinę apklausą. Savo draugų, pažįstamų, kaimynų, giminių ir degalinės operatorių teiravausi, kuo šiemet bus svarbi gegužė. Dauguma teigė, jog niekuo, nebent pavasaris taip įsibėgėtų, kad jau būtų galima ežeruose pradėti maudymosi sezoną.

Neseniai pabandžiau atlikti nedidelę socialinę apklausą. Savo draugų, pažįstamų, kaimynų, giminių ir degalinės operatorių teiravausi, kuo šiemet bus svarbi gegužė. Dauguma teigė, jog niekuo, nebent pavasaris taip įsibėgėtų, kad jau būtų galima ežeruose pradėti maudymosi sezoną.

Kad gegužę vyks Lietuvos Prezidento rinkimai ir rinkimai į Europos Parlamentą (EP), pasakė vos keli respondentai.

Turiu pripažinti, jog nieko pilkesnio politikos padangėje nei artėjantys rinkimai dar neteko matyti. Galbūt klystu, gal per mėnesį išvysime idėjų, požiūrių, vizijų kovos proveržį viešojoje erdvėje. Vis dėlto atrodo, mažai kas tiki intriga dėl būsimos prezidentės penkerių metų kadencijos. O rinkimus į EP bandoma pateikti tik kaip siekį gauti sotesnį kąsnį.

Gaila, kad susitaikėme su tuo, jog net didžiosios partijos į Briuselį siunčia ne aktyvius Lietuvos interesų ir vertybių lobistus, o konkurenciją „vietoje“ keliančius partijų narius arba žmones, kurių pagrindinis tikslas – uždirbti daugiau pinigų nei Seimo narys. Kad ir kaip būtų gaila, nesuvokiame narystės Europos Sąjungoje (ES) svarbos, vis dar murkdomės suskilusioje rytietiško mentaliteto geldoje, o paskui aimanuojame, jog Europa mums bruka nepriimtinas vertybes.

Kai nėra idėjų kovos, kyla klausimas, kaip pasirinkti? Manau, vienas iš būdų – atmesti prasčiausius. Tarkime, matėte, girdėjote, kad kandidatas į Lietuvos prezidentus ar EP reklamuojasi televizijoje „Pervyj Baltiskij Kanal“ ar panašioje Rusijos propagandos priemonėje – brauki iš sąrašo amžiams.

Anądien per LRT žiūrėjau diskusiją, kaip derėtų kovoti su Rusijos propaganda. Kai išgirdau, kad tam tikrus procesus dėl televizijų rodomų laidų reikėtų „permąstyti“, „naujai įvertinti“, apėmė neviltis. Ką dar reikia „permąstyti“, kai tyčiojamasi iš Sausio 13-osios aukų?! Spėju, kad kabelinių ir kitų televizijų sutartys buvo sudarytos su informaciniais kanalais, o ne su Rusijos propagandos įrankiais, todėl tiesiog privalu juos išjungti. Jei kam nors nepatinka, tiesos galima ieškoti teismuose. Kaip greitai jie sprendžia, puikiai demonstruoja Darbo partijos byla.

Vis nesiliauju stebėtis TEO televizija – po pastarosios modernizacijos ji TV kanalus suskirstė į kelias kategorijas, tarp kurių yra „lietuviški kanalai“ ir „rusiški kanalai“, tačiau nerasite nei „angliškų“, nei „tarptautinių kanalų“. Gal tai smulkmena, bet puikiai atspindi kompanijos mentalitetą. Nenoriu remti Rusijos propagandos, bet TEO esu verčiamas tai daryti. Galiu nežiūrėti „rusiškų kanalų“, tačiau mokėti už juos privalau, ir pakeisti jokiais kitais negaliu.

Ko čia stebėtis? Komercinių televizijų programų tinkleliuose karaliauja pigus rusiškas šlamštas. Nenorėčiau skelbti sąmokslo teorijų, man regis, tai lemia komercinių televizijų skurdas.

Kai konservatoriai su liberalais ir tuo metu į politikos viršūnes pasikėlusiu Arūnu Valinsku priėmė naktinę mokesčių reformą, iš esmės pakirtusią nepriklausomos žiniasklaidos stuburą, buvo galima viltis, jog tai padaryta tik iš kvailumo. Šiandien, žvelgdamas iš kelerių metų perspektyvos, manau, kad Rusijos strategai savo žingsnius dėliojo genialiai ir tarp dešiniųjų rado ne tik „naudingų idiotų“, bet ir ištikimų darbuotojų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.