Nuomonės

2014.04.01 17:09

Rimvydas Valatka. Lengvatikystė kaip antroji lietuvių religija

2014.04.01 17:09

Balandžio 1-ąją lyg ir derėtų pašmaikštauti. Papasakoti kokią smagią istoriją, kuria lengvatikiai akimirksniu patikėtų, o paskui, supratę esą apgauti, spjaudytųsi, suteikdami papildomą progą pasijuokti iš savęs tiems, kurie buvo gudresni ir neužkibo ant neįmantrios pasakos kabliuko.

Balandžio 1-ąją lyg ir derėtų pašmaikštauti. Papasakoti kokią smagią istoriją, kuria lengvatikiai akimirksniu patikėtų, o paskui, supratę esą apgauti, spjaudytųsi, suteikdami papildomą progą pasijuokti iš savęs tiems, kurie buvo gudresni ir neužkibo ant neįmantrios pasakos kabliuko.

Tačiau kai kone kasdien išgirsti naują pranešimą apie dar vieną telefoninių sukčių auką, kuri net pernelyg  neraginama patikliai atsiskyrė su 10 ar 15 tūkst. litų, noras šaipytis praeina.

Kartais, o tie kartai dažnėja, sunku atsiginti nuojautos, kad tikrai ne krepšinis, kurio, kaip dar sykį buvo patvirtinta praėjusį savaitgalį Panevėžyje per LKF taurės ketvertą, lietuviai nemėgsta (neina net ir į be proto dideles bei brangias krepšinio bažnyčias), o lengvatikystė yra antroji lietuvių religija. O iš religinių jausmų, kaip žinome, šaipytis yra labai negražu.

Jei kas nors suskaičiuotų, kiek žmonių Lietuvoje šiandien tiki gebelsine V. Putino Rusijos propaganda, net ir plikiams plaukai ant galvos pasistotų. Šimtai tūkstančių lietuvių nuoširdžiai tiki, jog jei tik prieš Maskvos carą Putiną nuolankiai lenksim galvas, tai ir dujų už dyką gausim, ir kariuomenės jokios mums nereikės.

Veltui aiškintum, kad buvome nuolankūs carams ir XVIII amžiuje, ir dar labiau 1940 metais, bet nuolankumas nei tada, nei kitais kartais Lietuvai nepadėjo. Tokiais argumentais tik suerzinsi lengvatikį, kuris ims šaukti, kokia bloga Amerika ir Europa bloga.

Penktadalis lietuvių tiki geruoju kniaziumi V. Uspaskichu ir renka jį tai į Seimą, tai į Europarlamentą, nors nei ten, nei ten jis nesugeba išbūti nė pusės kadencijos – vis pabėga.

Geras trečdalis tautos, o  gal ir daugiau akimirksniu įtikėjo dviejų Garliavos pusseserių, kirpėjos ir teisėjos, sukurpta siaubo pasaka, apie tai, ko nori Mergaitė. Ir plaukė lengvatikių minios su garbiais profesoriais, signatarais, dailininkais, Seimo nariais ir kunigais priešaky. Prie Seimo ir po patį Seimą būriais maklinėjo, save ir savo vaikus ta pasaka gąsdindami.

Nespėjo dar Seimo nare patapusi pasakorka pabėgti į užjūrius nuo gresiančio už žudynių organizavimą kalėjimo, o lengvatikiai jau buvo įtikėję, kad, jei tik išdrįsim ieškoti Lietuvoje dujų ar naftos, tai iš visų vandens čiaupų, kurių Lietuvos kaimas dar nė neturi, kliūstels pragaro ugnis.       

Ateis kryžiuočiai, išpirks šventą Lietuvos žemelę, ir bus po Lietuvos, ėmė šaukti prižadintas iš žiemos miego Pranciškus, bet ne popiežius, ir 300 000 lietuvių pasileido paskui jį: už Lietuvą, vyrai, į referendumą!

Lengvatikiai masiškai plūsta prie kažkokio mišugeno suręstos piramidės, rimtu veidu svarsto, kad rytoj negalima daryti to ar ano, nes juk horoskope parašyta, jog blogai baigsis, o  karvei ar žmogui dingus lekia pas ekstrasensus, o ne į policiją, ir net policininkai į ekstrasensų paslaugas nespjauna.

O kur dar būrėjos ir burtininkės. Beje, apie burtininkes. Balandžio 6-ąją sukaks dešimt metų, kai buvo atstatydintas R. Paksas, kurį, jei dar pamenate, burtininkė Lena Lolišvili gydydavo pakaitomis tai tualetiniu popieriumi, tai kažkaip stebuklingai įkrautu vandeniu.

L. Lolišvili dar gydė ir J. Stalino saulę parvežusio Paleckio anūką Algirdą, kuris po to galutinai išėjo už Lietuvos ribų. Ir jau vien šio vieno prezidentinės burtininkės fakto pakaktų nelinksmai išvadai, jog lengvatikystės kunigams Lietuva yra tikras rojus žemėje.

Bet negalima baigti tokia minorine gaida balandžio 1-ąją – svarbiausią juokų dieną? Tikrai ne. Ką gi, tada bandykim pajuokauti. Sako, kad po 40 dienų Lietuvoje vyks rinkimai? Dar sako, kad Lietuva rinks prezidentę. Negirdėjote? Ir labai gerai, kad negirdėjote. Nes, kaip sako liaudies išmintis, vienai karvei pakėlus uodegą, visos leidžiasi bėgti. O kam mums tas politinis triukšmas?

Komentaras skambėjo per LRT radiją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.