Nuomonės

2014.03.26 07:25

Mykolas Drunga. Karui – ne, protui – taip

2014.03.26 07:25

Vakarai pagaliau ryžtasi konkretiems veiksmams, tikėkimės, kad jie bus efektyvūs ir jų užteks grąžinti Rusijos vadovybę į protą – tokia yra daugelio užsienio laikraščių komentarų pagrindinė mintis.

Vakarai pagaliau ryžtasi konkretiems veiksmams, tikėkimės, kad jie bus efektyvūs ir jų užteks grąžinti Rusijos vadovybę į protą – tokia yra daugelio užsienio laikraščių komentarų pagrindinė mintis.

Antradienį Vokietijos radijas „Deutschlandfunk“ pranešė, kad „pagrindinių pramoninių valstybių vadovai savo susitikimuose dėl Krymo aneksijos kol kas neleis dalyvauti Rusijai. Hagoje įvykusiame posėdyje „G-7“ grupės valstybių ir vyriausybių vadovai atšaukė savo birželį planuotą aukščiausio lygio susitikimą Sočyje. Vietoje jo jie susitiks Briuselyje be Rusijos. Neįvyks ir užsienio reikalų ministrų susitikimas Maskvoje balandį.

Bendru pareiškimu didžiausių pramoninių valstybių vadovai grasino imtis tolesnių priemonių, įskaitant ir ekonomines sankcijas, jeigu Maskva savo eskalavimo poltiką tęs“.

Anot dienraščio „Frankfurter Allgemeine“, „G-7“ grupės aukščiausio lygio susitikimo jau seniai nebuvo. Rusijos įvykdyta Krymo aneksija atgaivino formatą, kuris kadaise įkūnijo grynai vakarietišką klubą pasaulio ekonomikai diriguoti. Taigi „G-8“ ir drauge Rusijos dalyvavimas dabar padėti į šaldymo kamerą.

Neaišku, ar prezidentui V. Putinui, kuris labai vertina statusą ir pagarbą, šis simbolinis izoliavimas padarys reikiamą įspūdį. Tačiau prisimenant, kokios pastangos buvo dedamos paskutinį ano šimtmečio dešimtmetį, kad tik Rusija Šaltojo karo užbaigimo vardu būtų priimta į Didįjį septynetą ir iš būtų padarytas Didysis aštuonetas, galima spręsti apie didžiulį dabartinio konflikto mastą“.

Roitlingeno „General-Anzeiger“ pažymėjo, jog „V. Putinas, šaltojo karo vaikas, Sovietų Sąjungos žlugimą visada laikė gėda ir istorijos klaida. Matyt jis įsivaizduoja, kad jo misija yra šią klaidą atitaisyti. Visa tai reikalauja vienareikšmio ir aiškaus Vakarų atsakymo.

Ekonominės sankcijos, net jei jos Vakarams skausmingos, Rusijai skaudėtų dar daugiau – ir užtat galėtų per didelį V. Putino karštį pakenčiamai atvėsinti“.

Tačiau Osnabriuko dienraščio „Neue Osnabrücker“ nuomone, „abi ginčo pusės galų gale turės pripažinti, jog padarė klaidų. Viena vertus, savo saugumo klausimais Rusija nebuvo traktuojama pakankamai rimtai. Antra vertus, pati Rusija dar 1994-aisiais garantavo Ukrainos suverenumą. Dabar sugrįžti prie pasitikėjimo kupino bendradarbiavimo bus labai sunku. Tačiau tam alternatyvos nėra“.

Magdeburgo dienraštis „Volksstimme“ atkreipė dėmesį į tarpusavio santykius Vakarų aljanse. „Tai Krymo krizės dinamika vėl suartino Šiaurės Atlanto sąjungininkus. Dėl to sutartinai įšaldytas Rusijos dalyvavimas grupėje „G-8“. Bet tokio unisono reiktų ir kitais transatlantino ekonominio bendradarbiavimo klausimais.

Prekyba tarp Europos Sąjungos ir Jungtinių Amerikos Valstijų pastaraisiais metais nuolatos mažėjo. Karštus ginčus sukelia ir laisvosios prekybos tarp abiejų pusių sutartis. Darbotvarkėje lieka ir neišspręstas amerikiečių elektroninio sąjungininkų šnipinėjimo klausimas“, – rašė vietinis rytinės Vokietijos laikraštis.

Varšuvos dienraštis „Rzeczpospolita“ džiaugėsi, kad „V. Putinas Vakarus privertė atgaivinti pastaruoju metu smarkiai šlubavusį transatlantinį bendradarbiavimą. Vis dėlto iki šiol ES mažiausiai vienu žingsniu atsilikdavo nuo Amerikos. Juk B. Obama praktiškai įvedė ekonomines sankcijas jau tada, kai įšaldė banko „Rossija“ sandorius“.

Bratislavos dienraštis „Sme“ pažymėjo, jog „kitaip nei gana vangus Briuselis, Vokietija rodo vis daugiau energijos. Matyt poslinkiai Kryme pažadino pirmaujančios Europos ūkio galybės sąžinės balsą.

Iki šiol Vokietijos praeitis ir jos pačios interesai vedė prie to, kad Berlynas Maskvos atžvilgiu laikėsi santūriai. Dabar gausėja ženklų, kad Vokietija pagaliau savo vaidmenį suprato. Po susijungimo tai pirmasis ryškus posūkis Vokietijos užsienio politikoje.

Kokie bebūtų tolesni procesai Kryme, jau dabar stebime kaitą, kuri išlaisvina Vidurio Europą iš A. Merkel ir V. Putino pakto šmėklos“.

Nyderlandų dienraštis „Telegraaf“ reikalavo, kad „diplomatinis pasipriešinimas Rusijai eitų išvien su stipresniu NATO įsikišimu. Rytuose esančios šalys narės, kurios savo kailiu junta didėjančią grėsmę, turi būti tvirčiau palaikomos.

Net ir buvusio britų armijos vado Richardo Dannatto siūlymas Vokietijoje palikti daugiau ginkluotųjų pajėgų nusipelno rimto dėmesio. Pats laikas Vakarams pasiųsti veiksmingos jėgos signalą“.

Pasak Stokholmo dienraščio „Svenska Dagbladet“, „keletas faktorių lėmė, kad V. Putinas galėjo prisijungti Krymą. Pilietinis karas Sirijoje parodė, kad net ir kraujo klanams liejantis užsienis nesikiša. Jungtinės Amerikos Valstijos nuo karų pavargusios, o silpnoji ES ir šiuo atveju minkšta kaip pudingas.

Šį poslinkį jau buvo galima numatyti bet nuo 2008-ųjų metų, kai rusų daliniai įžygiavo į Gruziją. O vis tiek komentatoriai elgiasi taip, tarsi juos būtų pabudinę vidury nakties iš košmaro. Pulsas greitas, pila prakaitas, o paskui, žiūrėk, gan greitai ir vėl užmiegama“.

Kroatijos dienraščio „Novi List“ nuomone, „šito Vakarai turbūt nesitikėjo, kai pagrasino Rusijai sankcijomis. Dar nebuvo išdžiuvęs rašalas, kuriuo V. Putinas patvirtino Krymo aneksiją, o jau rusų emisarai leidosi į Aziją. Ten jie ieško pakaitalų ES rinkoms.

Rusija nori didelėmis apimtimis tiekti gamtines dujas Kinijai. Maskva ir Pekinas dėl to jau derasi kelerius metus, tačiau dabar Rusija dėl įtemptos padėties Europos rinkose matyt pasiruošusi Kinijai pasiūlyti ypatingas kainas“.

Nuo savęs pridursime, kad, žinoma, lieka atviras klausimas, ar ekonominis bendradarbiavimas su Kinija ir kitomis Azijos šalimis atsvers Maskvos nuostolius Europoje bendrame Rusijos ūkinio sąstingio ir smukimo fone. Svarbiausia, aišku, tai, kad nebūtų karšto karo.

Apžvalga skaityta per LRT radiją.