Nuomonės

2014.03.17 09:52

Vygantas Vareikis. „Trečioji Roma“ – Rusija ar JAV?

2014.03.17 09:52

Žodis „imperija“ šiandien vėl tapo madingas. Aplinkui kalbama apie Rusijos „imperines“ ambicijas, tačiau Rusija neatitinka visų imperijos parametrų. Rusija – tai didžiulė teritorija, karinė galia ir, žinoma, ambicijos, tačiau jos ekonomika ir valiuta yra silpnos. Nors dar XIX a. Rusijoje buvo prabilta apie Maskvą kaip apie „Trečiąją Romą“, ji tokia nėra.

Žodis „imperija“ šiandien vėl tapo madingas. Aplinkui kalbama apie Rusijos „imperines“ ambicijas, tačiau Rusija neatitinka visų imperijos parametrų. Rusija – tai didžiulė teritorija, karinė galia ir, žinoma, ambicijos, tačiau jos  ekonomika ir valiuta yra silpnos. Nors dar XIX a. Rusijoje buvo prabilta apie Maskvą kaip apie „Trečiąją Romą“, ji tokia nėra.

Imperija yra didžiulis organizmas, geopolitinių siekių milžinas ir tik Amerikai yra pritaikoma ši reikšmė. Jokia šalis nedominavo pasaulio istorijoje taip ryškiai kultūrinėje, ekonominėje, technologinėje ir karinėje srityje nuo Romos imperijos laikų.

Labiausiai į akis krinta karinės jėgos dominavimas. Roma buvo tų laikų supergalybė, turinti geriausiai parengtą armiją pasaulyje, geriausią ginkluotę, kokios iki jos pasaulis dar nebuvo regėjęs. Šiandien Jungtinių Valstijų karinis biudžetas beveik prilygsta kitų devynių didžiausių pasaulio šalių išlaidoms gynybai kartu sudėjus. JAV gali išlaipinti savo karines pajėgas bet kur nepaprastai greitai.

Pridėkite dar ir globalinį technologinį JAV dominavimą. JAV karinės bazės yra 40 šalių visuose žemynuose, o tai suteikia JAV tuos globalinius raumenis, kuriais jos galėtų naudotis, jeigu norėtų tiesiogiai valdyti šalis. JAV bazės, kurių visame pasaulyje šimtai, yra šiandieninė senųjų imperinių kolonijų versija. Žvelgiant iš tokio požiūrio taško, pasaulyje nėra vietos, kurios Amerika negalėtų pasiekti.

Kai kurių istorikų nuomone, pats Amerikos įkūrimas ir jos posūkis į vakarus XIX amžiuje buvo ne mažesnis imperijos kūrimo procesas negu Romos siekis dominuoti Viduržemio jūros baseine. Julijus Cezaris užėmė Galiją, o amerikiečiai kolonizatoriai nukariavo indėnų gentis. „Nuo to laiko, kai pirmieji persikėlėliai atvyko į Virdžiniją iš Anglijos ir pradėjo judėti vakarų link, tai buvo imperinė nacija, nukariautojų nacija“, – rašo Paulas Kennedy, knygos „Didžiųjų valstybių iškilimas ir žlugimas“ autorius.

Lyg romėnai būtų nustatę matricą, pagal kurią turi būti vykdomi imperiniai projektai, ir šiandien amerikiečiai laikosi jos nuosekliai.

JAV išmoko Romos pamoką, į pirmą vietą iškeliančią technologinį pranašumą. Romėnams tai buvo tiesūs keliai, leidę imperijos kariuomenei arba jos aprūpinimo vežimams judėti dideliu greičiu, – sistemos, kurios neturėjo analogų dar tūkstantį metų po romėnų. Tai buvo puikus pavyzdys, kaip viena imperinė jėga maitina kitą – inžineriniai išradimai, iš pradžių skirti karinėms reikmėms, skatino Romos prekybinį suklestėjimą. Šiandien tokie greitkelių analogai yra informacinių technologijų supergreičiai. Internetas taip pat buvo sukurtas kaip karinis įrankis, kurį užsakė JAV gynybos ministerija, o šiandien tai JAV komercijos šerdis.

Anglų kalba tapo antrąja lotynų, kuri išplito pasaulyje. JAV pavyzdys patvirtina tai, ką jau žinojo romėnai – jeigu jau imperija dominuoja vienoje srityje, ji greitai dominuos ir kitose.

Fundamentalus imperijos kūrimo principas šiandien realizuojamas gana aiškiai. Roma suprato, kad kol nevėlu, pasaulinė galybė reikalauja praktiškai realizuoti ir kietą imperializmą, tai yra sugebėjimą laimėti karus ir užimti žemes, ir minkštą imperializmą įgyvendinant kultūrines ir politines gudrybes, kurios padeda ne tik laimėti valdžią, bet ir išlaikyti ją.  

Būnant JAV teko matyti, kaip vidaus gyvenime Amerika mitologizuoja savo praeitį – ji garbina „Tėvus įkūrėjus“ kaip herojiškus titanus, jos mėgstamiausia istorija yra apie Bostono arbatėlę ir Nepriklausomybės karą. Tai labai romėniška. Anai imperijai taip pat reikėjo sukurti herojinius pradžios mitus. Romėnams tai buvo Enėjas ir Romos įkūrimas, bet reikšmė ta pati – parodyti, jog didžiosios tautos gimimas nebuvo atsitiktinumas, bet akivaizdus likimo vaisius.

Ir Amerika naudojasi Romos metodais, kad įtikintų save, jog ji turi atlikti misiją, skirtą iš aukščiau. JAV prezidentas Woodrow Wilsonas dar XX a. pradžioje pasakė, jog JAV vėliava – ne tik Amerikos, bet ir visos žmonijos vėliava. George`as Bushas, praėjus metams po teroro akto Niujorke, 2011 m. rugsėjo 11 d. kalboje pabrėžė, jog „Amerikos idealas yra žmonijos idealas“.

Net moderniausias Amerikos bruožas – jos etninis margumas – yra labai  romėniškas. Romos visuomenė buvo ypač margaspalvė, jie priimdavo viso pasaulio tautas ir suteikdavo naujiesiems imigrantams galimybę iškilti į pačias valdžios aukštumas (tiems, kurie buvo kilę iš gerų šeimų). Romą valdė juodaodis imperatorius iš Šiaurės Afrikos Septimijus Severas, Amerika turi prezidentą Baracką Obamą.

Kita vertus, Amerika nėra tikra imperija. Ji buvo įkurta sukilimo prieš britų imperiją laikotarpiu siekiant laisvės ir savivaldos. Ji suvokė save kaip sukilusią naciją, o drąsi ir ryžtinga sukilusioji šalis negali suvokti savęs kaip valdovų.

Tad kokia turėtų būti Lietuvos orientacija imperijų ir „imperinių ambicijų“ laikais? Papildomi JAV naikintuvai ir karinė NATO bazė Zokniuose.

Komentaras skambėjo per LRT radiją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.