Nuomonės

2014.03.15 09:35

Mykolas Drunga. V. Putinas – ne Stalinas. Bet kas iš to?

2014.03.15 09:35

Šįkart mesime žvilgsnį į Amerikos spaudą, ypač į internetinį leidinį „American Conservative“. Kas ten rašoma apie Ukrainos krizę ir santykius su Rusija? Ypač įdomus konservatorių leidinys, atstovaujantis, tiesa, labai pacifistiniam jų sparnui, siekiančiam, kad Amerika kuo mažiau pasauliui diriguotų ir kuo mažiau kištųsi į amerikiečiams svetimus reikalus.

Šįkart mesime žvilgsnį į Amerikos spaudą, ypač į internetinį leidinį „American Conservative“. Kas ten rašoma apie Ukrainos krizę ir santykius su Rusija?

Ypač įdomus konservatorių leidinys, atstovaujantis, tiesa, labai pacifistiniam jų sparnui, siekiančiam, kad Amerika kuo mažiau pasauliui diriguotų ir kuo mažiau kištųsi į amerikiečiams svetimus reikalus. 

Pagal kovo 11-ąją „Pew“ tyrimo centro atliktą apklausą, vos trečdalis amerikiečių norėtų, kad JAV „užimtų tvirtą poziciją“ prieš Rusijos kišimąsi į Ukrainą. 56 proc. pageidautų, kad Amerika išvis „ne per daug į šią situaciją veltųsi“.

Tokiai nuostatai – laikytis toliau nuo Ukrainos ir Rusijos konflikto – portalo „American Conservative“ vienas pagrindinių autorių Scottas McConnellas stipriai pritarė. Jis pažymėjo, jog ši apklausa atlikta po dvi savaites trukusios intensyvios antiputiniškos propagandos, varytos tų, kuriuos S. McConnellas pavadino „Irako karo partija, dabar bandančia po dešimtmečio vėl atgyti“.   

Tarp tos partijos narių jis įvardijo neokonservatorių Leoną Wieseltierą, „verksmingai besiskundžiantį, kad amerikiečiams trūksta moralinio stuburo“, ir reiškė nepasitenkinimą, kad žurnalistas Richardas Cohenas ir politikė Hillary Clinton „Putiną sulygino su Hitleriu“ ir kad dienraščių „Washington Post“ ir „New York Times“ apžvalgininkai beveik kasdien lieja tulžį ant V. Putino.

Jam taip pat užkliuvo televizijos reportažai, „garbinantys tuos sukilėlius, kurie Kijevo Maidano aikštėje surengė antidemokratinį perversmą“. Tada Scottas McConnellas pridūrė, kad „taip, perversmu nuverstas pasibaisėtinai korumpuotas valdovas, bet argi nebuvo galima palaukti rinkimų, kad būtų juo nusikratyta?“

Į šiuos žodžius tuoj pat reagavo vienas skaitytojas iš Kijevo: „Taip, Scottai, vienu klausimu sutinku: Rusijos invazija į Ukrainą – tai tikrai ne JAV reikalas. Tačiau kitu klausimu, prašau paaiškinkite, kodėl manote, kad V. Janukovyčius kitiems prezidento rinkimams leistų vykti laisvai ir teisingai? Labai rimtai norėčiau išgirsti Jūsų argumentuotą atsakymą į šį klausimą.“

Skaitytojas tęsė, sakydamas, kad Ukrainoje gyventojai žino, jog V. Janukovyčius žvėriškai suklastojo, su smurto protrūkiais gatvėse, 2004 m. rinkimus.

„Taip pat žinome, kad paskutiniai parlamento rinkimai, kuriems jis vadovavo, buvo ydingi ir iškreipti bjauraus smurto. Tokie pat buvo ir papildomi rinkimai, vykę pernai rudenį. Galėčiau valandų valandas vardyti faktus, kurie rodytų, jog nėra absoliučiai jokios galimybės, kad būsimi prezidento rinkimai nebūtų klastojami, jei vis dar valdytų V. Janukovyčius“, – komentavo ukrainietis.

Jis norėjo sužinoti, kokiais faktais S. McConnellas remiasi ir ar žino daugiau nei Ukrainos žmonės. Skaitytojas rašė, kad 99,99 proc. apie Ukrainą pasisakančių užsienio komentatorių, atrodo, labai nedaug apie tą šalį težino, įskaitant tuos iš „American Conservative“ žurnalo.

„Kaip įrodymą galėčiau pacituoti neseniai publikuotą Jūsų teigimą, kad 30 proc. ukrainiečių yra rusakalbiai. Tai mums skamba taip pat kvailai, kaip Jums skambėtų ukainiečio komentatoriaus pasakymas, kad „30 proc. amerikiečių kalba angliškai“. Toks teiginys iš karto sugriautų  komentatoriaus patikimumą“, – į redakciją kreipėsi anoniminis komentatorius iš Kijevo. 

Į šią pastabą tuoj pat atsakė autorius S. McConnellas, pripažindamas: „gal būčiau turėjęs rašyti „gimę rusakalbiai“, tačiau dauguma žmonių supranta, jog epitetas „rusakalbiai“ jau yra tapęs kodiniu pavadinimu tiems ukrainiečiams, kurie kultūriškai save tapatina su Rusija.“

Autorius teigė linkęs manyti, kad susitarimas, kurį V. Janukovyčius buvo pasiekęs su Europos valstybių užsienio reikalų ministrais ir kuris numatė, kad jis pasitrauks iš pareigų po keleto mėnesių, būtų buvęs įgyvendintas.

„Ukraina negali išgyventi be užsienio subsidijų, ir niekas nesiryžtų subsidijuoti nelegalaus režimo“, – ukrainiečiui komentatoriui atsakė amerikietis žurnalistas.

Bet komentatorius iš Kijevo savo ruožtu dėl ukrainiečių vartojamos kalbos atsakė taip: „Ukrainoje beveik kiekvienas, net ir „nacionalistiniuose“ vakaruose, kalba rusiškai nuo gimimo. Beveik visi, gal išskyrus keistas išimtis kraštutiniuose vakarų Ukrainos kampeliuose, užauga vartodami rusų kalbą šalia ukrainietiškos. Tai ir viskas. Tačiau jie nusistatę prieš V. Janukovyčių ir nenori, kad juos užimtų ir naikintų Rusija.“

Anonimas taip pat pasisakė dėl naujos šalies valdžios. Jis teigė, kad nauja vyriausybė nėra „revoliucionierių nacionalistų“, kaip rašo žurnalistas. Nei Oleksandras Turčynovas, nei Arsenijus Jaceniukas nėra „revoliucionieriai nacionalistai“.

Į šiuos komentatoriaus iš Kijevo klausimus S. McConnellas dar neatsakė. Tačiau savo straipsnyje jis toliau rašė, jog „dauguma amerikiečių nebeklauso Vašingtone skambančių gąsdinimų, kad V. Putinas rengiasi žaibiškam puolimui prieš Ukrainą – tai skamba kažkaip neįtikinamai, atsižvelgiant į faktą, jog Rusijos intervencija į Krymą iki kovo 12-osios, (kai buvo rašytas šis straipsnis) dar nepareikalavo nė vienos gyvybės“. 

Pasak šio autoriaus, amerikiečiai žino, kad „tikrasis Šaltasis karas vyko dėl komunizmo, kurį amerikiečiai laikė blogio persunkta sistema, plėtros, o ne dėl priešiškumo Rusijai, besielgusiai kaip normali didelė galybė“.

Bet kaip tik čia, nuo savęs pridursime, galime pareikšti abejonę. Juk jau nuo caro laikų Rusija savo kaimynų atžvilgiu elgėsi ne kaip „normali didelė galybė“, o kaip išskirtinai ekspansionistinė ir agresyvi imperialistinė   didžiavalstybė.

Na, gal tam tikroje epochoje ir toks elgesys buvo „normalus“, tačiau dabar, kai komunizmo šmėkla jau nebegresia ir Centrinė bei Vakarų Europa atsisakė savo senų imperinių kėslų, gal ir Rusija galėtų laikytis  civilizuotesnio normalumo, kokį dabar, pvz., rodo Vokietija, Prancūzija, Ispanija ar net Britanija?

Amerikiečių rašytojas ir publicistas Adamas Gopnikas savaitraštyje „New Yorker“ rašė jog Šaltojo karo esmė buvo ne didelių globalinių galybių konfrontacija, bet kažkas daug reikšmingesnio ir esmingesnio: globalios apimties kova dėl vertybių tarp totalitarininkų ir liberalų.

„Rusija kaip šalis ir tauta čia buvo antraeilė – jeigu sovietai būtų atsisakę marksizmo ir utopinio (ar distopinio) ketinimo perkesti pasaulį ir jeigu jiems būtų pakakę elgtis tik kaip įprastinei galybei, nebūtume turėję karo – nei šalto, nei karšto.

Bent taip, anot A. Gopniko, teigė Šaltojo karo kariai Vakaruose. O tie, kurie sovietinėje ideologijoje matė vien rusišką elgseną, buvo laikomi istoriškai naiviais.  Taigi čia ir esame, pasak autoriaus, su atgaivinta Rusija, paranojiška dėl apsupimo ir besistengiančia didinti savo įtaką regione.

„Tai gali būti bjauru ir neteisinga, o Ukraina nusipelno moralinės paramos, kokios mažesnės tautos visada nusipelno, kai jas skriaudžia, bet tai istoriškai irgi normalu. Jei mes tapsime isteriški kiekvieną kartą, kai ima reikštis istorinės jėgos, tai isterijai nebus galo“, – rašė A. Gopnikas žurnale „New Yorker“.

O „Putinas“, kaip anksčiau priminė leidinio „American Conservative“ steigėjas Patrickas J. Buchananas, „nėra Stalinas“. Juk, kaip sakė S. McConnellas, „yra skirtumas tarp dvasininkų naikinimo tūkstančiais ir „Pussy Riot“ ponių įkalinimo metams už šventvagystę“.

Nuo savęs pridursime: taip, V. Putinas nėra Stalinas, bet jeigu jo valdoma Rusija vis tiek kėsinasi į savo kaimynų teritoriją bei jų politinę santvarką, tai to negalima laikyti „normalios istorinės jėgos“ apraiška ir tam reikia priešintis ne isteriškai, bet iš visų savo moralinės ir ūkinės stiprybės jėgų.

Užsienio spaudos apžvalga skambėjo per LRT radiją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.