Nuomonės

2015.01.29 18:12

Andrejus Kurkovas. Krymietiškas siurrealizmas

2015.01.29 18:12

Pasaulis niekada nestovi vietoje. Kartais jis prieina prie bedugnės krašto ir su nesveiku smalsumu žvilgčioja apačion. Būtent tai dabar vyksta Europoje, nors toli gražu nevisi, netgi tarp Europos politikų, supranta, kad stovėdamas ant krašto, pasaulis gali labai greitai netekti pusiausvyros ir nuskrieti ten, kur žvilgčiojo – į patį dugną, kuris vėliau gautų ir pavadinimą „Trečiasis pasaulinis karas“.

Pasaulis niekada nestovi vietoje. Kartais jis prieina prie bedugnės krašto ir su nesveiku smalsumu žvilgčioja apačion. Būtent tai dabar vyksta Europoje, nors toli gražu nevisi, netgi tarp Europos politikų, supranta, kad stovėdamas ant krašto, pasaulis gali labai greitai netekti pusiausvyros ir nuskrieti ten, kur žvilgčiojo – į patį dugną, kuris vėliau gautų ir pavadinimą „Trečiasis pasaulinis karas“.

Tokias mano mintis paskatino Prancūzijos prezidento Francois Hollande`o reakcija į įvykius Kryme. Jis lyg ir truktelėjo pečiais ir pasakė: „Nieko neatsitiko! Rusija pati išsiaiškins!“. Ir pasisakė prieš sankcijų įvedimą. Aš jo vietoje eičiau netgi toliau ir pasiūlyčiau Vladimirui Putinui tučtuojau susitikti Livadijos rūmuose, idant aptarti tolimesnę šviesią prancūzų-rusų santykių ateitį. Na ir kas, kad Livadijos rūmai, kuriuose kažkada susitiko Winstonas Churchillis, Franklinas Rooseveltas ir Josifas Stalinas, yra Ukrainos teritorijoje Kryme. Tai nesvarbu. Svarbu į priekį žiūrėti optimistiškai. Tačiau man nesinori įstrigti prie F. Hollande`o optimizmo. Aš, įpratęs visada būti optimistu, jau daugiau nei tris mėnesius esu realistas ir nustojau į ateitį žiūrėti su šypsena. Kasdien Krymo aneksija vis labiau virsta iš laikinos realybės į pastovią realybę. Šiandien Rusija paskelbė apie politinių ryšių su Ukraina nutraukimą. Dabar Rusija su mano valstybe naudosis tik „kariniais ryšiais“. Mes žinome, kas tai per kontaktai ir kur link jie veda.

Žmonės palaipsniui pradeda suprasti, kad laukia Rusijos okupuoto Krymo ir Ukrainos Krymo okupacijos metu. Kol kas nauja nelegitimi Krymo valdžia pavyzdingai pervedė vidinių oro linijų terminalo reisus į Kijevą į tarptautinį terminalą Simferopolio oro uoste. Tačiau traukiniai iš Ukrainos ir Rusijos toliau važiuoja į Krymą, ir rusiški traukiniai į Krymą važiuoja per Ukrainos teritoriją. Dujos, geriamasis vanduo, elektra tiekiami į Krymą iš Chersono srities. Paštą į Krymą pristato Ukrainos paštas. Krymo pusiasalyje vykstančių politinių sukrėtimų fone Ukrainos infrastruktūra iš inercijos toliau ten veikia. Pagyvenę krymiečiai gauna ukrainietiškas pensijas, darbininkai gauna ukrainietiškus atlyginimus. Visų jų laukia šokas ir stresas, nepaisant to, ką jie šioje situacijoje palaiko. Pažadas išduoti rusiškus pasus pagal „ukrainietišką procedūrą“ primena situaciją, kuri prieš penkis metus vyko Abchazijoje. Visi žino, kokioje padėtyje dabar yra Abchazija. Rusija žada krymiečiams, kad „grįžimas“ į Rusijos sudėtį praeis ramiai, greitai, o daugumos gyvenimas pagerės. Galbūt, Vladimiras Putinas pats nupirks 2 mln. kelionių į Krymo sanatorijas ir išdalins jas Rusijos vargšams, taip vienu metu nušaudamas du zuikius: ir vargšus palaikys, ir išgelbės Krymo kurortinį sezoną. Tačiau visam pasauliui, kad ir kokį naują statusą Rusija nesugalvotų Krymui, ši teritorija išliks okupuota teritorija, priklausančia Ukrainai. Niekas nepradės piešti naujų pasaulio žemėlapių su Rusija, pas kurią atsirado 27 tūkst. kv. km daugiau. Niekas neturės reikalų su regiono valdžia, atstovaujančia kaimyninės valstybės interesus, o ne savo tautos, įskaitant ir pamatinę Krymo tautą – Krymo totorius.

Galvoju, kad tada, kai prasidės masinis rusiškų pasų dalinimas, totoriai, turintys istorinę stalinistinių represijų patirtį, priims sprendimą likti Ukrainos piliečiais. Daugiau nei 300 tūkst. Ukrainos piliečių atsidurs okupuotoje teritorijoje. Kad ir kaip Rusija blokuotų tarptautinių stebėtojų važiavimą į Krymą, galų gale jai teks taikstytis su tarptautine teise, kurią ji pastaruoju metu ne kartą pažeidė. Taip, jie gali susitarti su Kirgizija arba Kazachstanu, kad būtent tiurkokalbės ir politiškai artimos šalys atsiųstų į Krymą tarpininkus bendravimui su Krymo totoriais apsimesdami stebėtojais ar net ombudsmenais, bet aš nesu tikras, kad tai padės okupuotą Krymą paversti tokiu ir ramiu kampeliu, į kurį grįžta turistai ir poilsiautojai, grįžta užsienietiškas verslas.

Dabar prie įvažiavimo į Krymą stovi ginkluoti žmonės be atpažinimo ar priklausymo kokiai nors kariuomenei ženklų. Prie dujų tiekimo punkto „Červonij Čaban“, į kurį dujos patenka iš Chersono srities stovi kiti ginkluoti žmonės, per penkis metrus nuo vamzdžio įmontavę kulkosvaidį. Visi jie „gina“ Krymą nuo Ukrainos, galvodami, kad Ukraina toliau ramiai tieks Krymui dujas, vandenį ir elektrą, paštą, pensijas ir atlyginimus.

Šis siurrealizmas gali baigtis nauja Rusijos agresija, šį kartą prieš Chersono sritį, kur nėra penktos kolonos, kur nėra prorusiškai nusiteikusių aktyvistų ir kur sunku greitai nuvažiuoti Rusijos „politiniams“ turistams, todėl kad Rusijos pasienis nuo ten yra kur kas toliau už Charkovą.

Tolimesnio vystymosi scenarijai įvairūs, tačiau visi jie be optimizmo. Jei bus užgrobta Chersono sritis, Rusija ten nesustos ir eis toliau į rytus, idant nurėžtų tą dalį Ukrainos, per kurią į Krymą tiekiamos dujos ir vanduo, važiuoja traukiniai. Ir ką tada darys pasaulis? Paskelbs naujas personifikuotas sankcijas prieš Rusijos politikus, kurie duoda įsakymus arba palaiko Ukrainos teritorijos aneksiją? Ką tada sakys F. Hollande`as, arba vėl trauks pečiais ir siūlys neskubėti su išvadomis dėl Ukrainos, o geriau palaukti ir pažiūrėti, kaip visa tai baigsis? Tai gali baigtis Ukrainos nepriklausomybės praradimu. Ir net jeigu tai įvyktų tik dalinai, Prancūzija, kaip ir visa Europa, dėl to neš realia ir istorinę atsakomybę.

A. Kurkovas – labiausiai į užsienio kalbas verčiamas Ukrainos rašytojas ir kinematografininkas.

Anksčiau LRT.lt skelbti A. Kurkovo komentarai:

Ukraina tarp karo ir taikos

Krymas be Ukrainos neišgyvens

Trečiojo pasaulinio generalinė repeticija

Taikos ieškanti Ukraina