Naujienų srautas

Nuomonės2012.08.21 15:52

Laisvės kovotojas ar nusikaltėlis?

Mykolas Drunga 2012.08.21 15:52

Juliano Assange`o byloje pikantiškai susipina keli skirtingi klausimai. Amerika jį persekioja už tai, kad jis išviešino negarbingus jos saugumiečių ir diplomatų darbelius. Švedija nori jį teisti už jam primetamus lytinius nusižengimus. Jis pats glaudžiasi nelabai gerą vardą turinčio Ekvadoro atstovybėje Londone. Visus šiuos ir kitus aspektus iškelia pasaulio spauda. 

Juliano Assange`o byloje pikantiškai susipina keli skirtingi klausimai. Amerika jį persekioja už tai, kad jis išviešino negarbingus jos saugumiečių ir diplomatų darbelius. Švedija nori jį teisti už jam primetamus lytinius nusižengimus. Jis pats glaudžiasi nelabai gerą vardą turinčio Ekvadoro atstovybėje Londone. Visus šiuos ir kitus aspektus iškelia pasaulio spauda.

Londono dienraštis „Independent“ pasipiktinęs, kad nors „J. Assange`as prabilo apie tariamą „raganų medžioklę Jungtinėse Valstijose prieš teisybę atskleidžiančius žurnalistus (jis pats esąs tokios medžioklės auka), tačiau nutylėjo, kad jis visai ne dėl savo laisvės kovos paspruko į Ekvadoro pasiuntinybę, o todėl, kad Švedija ieško jo kaip įtariamojo seksualinėmis piktadarystėmis.

J. Assange`o pompastiškus žodžius jo nepailstami šalininkai prie pasiuntinybės rūmų gal ir priėmė gerai. Tačiau jis švaistosi dideliais pinigais, kad išsisuktų nuo bet kokios juridinės atsakomybės. Tai pasiskelbusiam kovotoju už sąžiningumą ir skaidrumą kainuos daug palankumo“, – rašė Londono dienraštis.  

J. Assange`o tėvynėje Australijoje Sidnėjaus dienraštis „Australian“ rašė, jog „J. Assange`as nusimanevravo į šunkelius. Jeigu jis nori įrodyti savo nekaltumą, jis turi pasiduoti Švedijos teisingumui.

Pasitraukti į Londone esančios užsienio pasiuntinybės nuošalius kambarius, kaip režimo su abejotinais žmogaus teisių gerbimo kredencialais svečiui, nepadeda nei jo bylai, nei jo geram vardui“, – darė išvadą Australijos dienraštis – ir jis ne vienas toks J. Assange‘`o gimtojoje šalyje. 

Ekvadoro sostinės dienraštis „Commercio“ kritikavo savo vyriausybę, rašydamas, kad „Ekvadoras suteikia politinio prieglobsčio interneto piratui J. Assange`ui ir tuo vienai iš kontroversiškiausių dabarties personų. Tačiau šis epizodas gali pasireikšti kontraproduktyviai: pasaulio nuomonė įžiūri prieštaravimą tarp J. Assange`o atvejo ir Ekvadoro politikos savo pačios žiniasklaidos atžvilgiu.

Štai vyriausybė atsisakė vieno laikraščio vadovui garantuoti asmens neliečiamybę, kai tas pabėgo į Panamos ambasadą dėl vieno kritiško straipsnio apie prezidentą Rafaelį Correą. Tokie įvykiai atskleidžia netolerantiškumą politikų, kurie bando dabar su J. Assange`o pagalba nupoliruoti savo įvaizdį“, – rašė Ekvadoro sostinės Kito dienraštis.

O kaimyninės Kolumbijos laikraštis „Espectador“ nukreipė savo ugnį į Didžiąją Britaniją. Pastaroji, „bent taip teigia Ekvadoro užsienio reikalų ministras Ricardo Patiño, ketinanti įsiveržti į Ekvadoro pasiuntinybę Londone tam, kad J. Assange`ą suimtų.  

Bet tai būtų Vienos susitarimo dėl diplomatinių santykių pažeidimas. Tikėkime, kad prie to neprieis: Ekvadoras ir Didžioji Britanija turi rasti sprendimą derybų keliu“, – rašė Bogotos laikraštis.

Diuseldorfo dienraštis „Rheinische Post“ nukreipė žvilgsnį į Švediją. Ši šalis „yra pavyzdinga teisinė valstybė su nepriklausoma teisėsauga ir piliečiams garantuojamomis laisvomis erdvėmis, apie kokias daugelis žmonių Ekvadore gali tik pasvajoti. Bet kaip tik Ekvadoro pasiuntinybę Londone pasirinko J. Assange`as.

O Švedijoje jis paieškomas dėl įtarimų išprievartavus moterį ir ją seksualiai išnaudojus. Šitie sunkūs nusižengimai būtų galutinai išaiškinti, jeigu J. Assange`as stotų prieš teismą ir save apsigintų, užuot slėpęsis po pietų amerikiečių apsaugos skraiste“, – rašė Reino krašto dienraštis.

Hageno miesto dienraščio „Westfalenpost“ nuomone, „Švedija gerai padarytų, jei garantuotų, kad neperduos J. Assange`o Amerikai. Jeigu priekaištai dėl seksualinio piktnaudžiavimo, kurie greit pamirštami, bus čia pat vietoje išaiškinami, tuomet visuomenė galės kovotoją už nuomonių laisvę įvertinti be išankstinio neigiamo nusistatymo.

Švedija žemės drebėjimą kitoje Atlanto pusėje kaip nors išlaikys. Jungtinės Amerikos Valstijos vis tiek visais būdais persekios „WikiLeaks“ kūrėją. Šito spektaklio arena buvo ir liks visas pasaulis“, – teigė Vestfalijos laikraštis.
O Bavarijos dienraštis „Donaukurier“ rašė, kad „triukšmas, kuriuo J. Assange`as nori užkirsti kelią galimų jo paties nusikaltimų išaiškinimui, kenkia jam ir jo bylai daugiau, negu tai galėtų padaryti bet koks parodomasis teismas Jungtinėse Valstijose.

J. Assange`ui reikia ne politinio prieglobsčio, o didesnio pasiryžimo prisiimti atsakomybę“, – teigė Bavarijos miesto Ingolštato dienraštis.

Apžvalga skambėjo per LRT Radiją. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą