Nuomonės

2014.03.05 18:31

Ramūnas Terleckas. Smėlis per kietas slėpti galvas

2014.03.05 18:31

Bandymai okupuoti Ukrainą parodė, koks trapus yra XXI amžiaus pasaulis. Graudžiai juokinga, bet, atrodo, istorijos pamokos daugeliui politikų, juo labiau paprastiems piliečiams, sunkiau suvokiamas dalykas nei Alberto Einsteino reliatyvumo teorija.

Bandymai okupuoti Ukrainą parodė, koks trapus yra XXI amžiaus pasaulis. Graudžiai juokinga, bet, atrodo, istorijos pamokos daugeliui politikų, juo labiau paprastiems piliečiams, sunkiau suvokiamas dalykas nei Alberto Einsteino reliatyvumo teorija.

1939-ųjų pradžioje nedaugelis suprato, kad Hitleriui ir Stalinui neegzistuoja žmogiškumo sąvoka, dar mažiau nujautė, jog Vokietijai ir Sovietų Sąjungai vadovauja sutrikusios psichikos lyderiai.

Nesiimsiu prognozuoti, kas laukia pasaulio, jei Rusijos agresija Ukrainoje nesiliaus, bet neabejoju – nesustabdžius jos šiandien, rytoj nebus nė vieno laimėtojo. Pasižiūrėjus, kaip sparčiai žemyn darda Rusijos ekonomika, akivaizdu, kad nei Krymui, nei Rytų Ukrainai ji negali pasiūlyti net sotesnio duonos kąsnio. Nebent Rusijos vadovai nuspręstų pralaimėti dar vieną karą ir savo tautos sąskaita maitinti ne tik Čečėnijos, bet ir Krymo valdovus. O alkana, atomu ginkluota Rusija kelia pavojų ne vien kaimynams.

Kaip piliečiui man rūpi mano valstybės ateitis, o kaip vyrui ir tėvui – mano šeimos likimas. Šiandien pernelyg daug yra panašumų į 1939-uosius pasaulyje ir 1940-uosius Lietuvoje, kad būtų galima numoti ranka į Ukrainos okupaciją ir viltis, jog viskas susitvarkys savaime.

Man regis, būtų didelė klaida pasikliauti Europos Sąjungos, NATO narystės teikiamomis garantijomis ir manyti, kad visiems laikams pasiekėme saugų užutėkį. Visų pirma, turime susitvarkyti savo darže. Savaitgalį, po kelerių metų pertraukos, teko matyti Pervyj Baltiskij kanal „informacines“ laidas. Net sovietinių laikų propaganda tokių melo, įžūlumo ir marazmo aukštumų nepasiekdavo.

Niekaip nesuprantu, kodėl Lietuvos politikai ir atsakingos institucijos žiūri į tai pro pirštus. Negi iki šiol neatsikratėme bailaus vergo mentaliteto? Niekaip nesuprantu, kodėl skandinavams priklausanti bendrovė TEO savo televizijos GALA pakete palieka Rusijos propagandos kanalus. Niekaip nesuprantu, kodėl reklamą per juos perka JAV ir Europos didžiosios kompanijos. Niekaip negaliu suvokti, kaip tokiuose kanaluose gali reklamuotis lietuviškos bendrovės.

Matydamas, kokiu pretekstu Ukrainos teritorijoje ėmė šeimininkauti okupacinė kariuomenė, manau, jog pats laikas nuo sostinės Žaliojo tilto nukelti sovietmečio skulptūras, nes nėra jokių garantijų, kad po metų ar dvejų jų „ginti“ neatskubės keli tūkstančiai ginkluotų smogikų be jokių identifikavimo ženklų.

Derėtų pritarti pabudusių politikų praregėjimams – reikia didinti gynybos biudžetą, tačiau ne neplaukiantiems laivams, ne neskrendantiems lėktuvams ar nežinia kam skirtiems galingiems sunkvežimiams pirkti, kaip tai darė beveik visi krašto apsaugos ministrai. Lietuvos kariuomenei būtina kuo skubiau stiprinti priešlėktuvinę, prieštankinę ginkluotę, kurti mobilius karinius vienetus, kurie galėtų efektyviai naikinti smogikus be atpažinimo ženklų.

Tenka apgailestauti, kad šiandien Europa neturi tokių lyderių kaip Winstonas Churchillis ar Charles`is de Gaulle`is. Gaila, kad į juos panašių vadovų nėra Lietuvoje, o kai kurių mūsų aukštuose valstybės postuose nusėdusių asmenų veblenimai primena Marijampolėje pjaunamų kalakutų gargaliavimą.

Nesupratau ir nesuprasiu referendumo dėl draudimo parduoti žemę užsieniečiams iniciatorių intencijų, nebent jie norėtų „Lietuvos žemių vientisumą“ išsaugoti kolchozuose. Galbūt juose rastų vietos ir referendumo dėl euro neįvedimo iniciatoriai.

Klausantis tokių iniciatyvų prieš akis iškyla Salomėjos Nėries, Petro Cvirkos, Liudo Giros ir į juos panašių „inteligentų“ kelionė į Maskvą parvežti Stalino saulės. Viliuosi, kad šiandien tokių klaidų nebedarysime, kad įvykiai Ukrainoje suvienys Europą ir mus.

Komentaras skambėjo per LRT radiją.

Populiariausi