Nuomonės

2014.02.19 16:08

Ramūnas Terleckas. Knyga, statybininkai ir dešra

2014.02.19 16:08

Vilniuje ketvirtadienį prasideda jubiliejinė, 15-oji, knygų mugė. Tikrai neapsiriksiu spėdamas, kad reportažus iš jos matysiu per daugumą televizijos kanalų ir apie ją skaitysiu visuose dienraščiuose. Neabejoju, kad „Litexpo“ rūmų prieigose gyvenantys piliečiai vėl burnos dėl spūsčių ir rūmų sergėtojų rūstumo.

Vilniuje prasideda jubiliejinė, 15-oji, knygų mugė. Tikrai neapsiriksiu spėdamas, kad reportažus iš jos matysiu per daugumą televizijos kanalų ir apie ją skaitysiu visuose dienraščiuose. Neabejoju, kad „Litexpo“ rūmų prieigose gyvenantys piliečiai vėl burnos dėl spūsčių ir rūmų sergėtojų rūstumo.

Be jokios abejonės, Vilniaus knygų mugė per tuos keliolika metų tapo renginiu, kurio laukiama ir kuris keičia ne tik sostinės gyventojų kasdienę rutiną. Galbūt derėtų teigti, kad tai yra viena didžiausių mugių Lietuvoje: juk statybininkai dar vis pridusę, o žemdirbiai savo raumenis ir dešras jau keletą metų demonstruoja Kaune. Visgi iki Kaziuko turgaus sostinėje plunksnos virtuozams dar toloka – kovo pradžios šurmulys į Vilnių sukvies daugiau prekeivių ir pirkėjų.

Sąmoningai gretinu knygų mugę su Kaziuko turgumi. Abu lyg ir kultūriniai renginiai, kita vertus – tai verslas ir bandymas per kelias dienas užsidirbti tiek, kad metų ciklas neverstų badauti. Nematau čia nieko bloga – knygų leidyba, visų pirma, yra verslas, kuriantis darbo vietas rašytojams, vertėjams, redaktoriams, korektoriams, dailininkams, maketuotojams, spaustuvininkams, kompiuterių pardavėjams, reklamos kūrėjams ir t. t., ir pan.

Kita vertus, nuo to, kokią patirtį ir idėjas skaitytojui bei piliečiui neša spausdintinis žodis, priklauso, ir iš kokio molio yra drebiami visuomenės bei valstybės pamatai. Turbūt yra teisūs knygų mugės kritikai, kad leidyklos šį renginį pavertė vieta, kur karaliauja kaina, kur pirkti pigiau, nesvarbu ką, ir paskęsti savotiško balagano šurmulyje.

Pervertus mugės pristatymo knygutę nuo siūlomų susitikimų, įvykių gausos apraibo akys, apsisuko galva – kiek daug per metus sukurta ir išleista, kiek daug autorių pasiryžę pirkėjus savo autografu pamaloninti. Visko pamatyti tikrai nespėsiu, juolab kad dauguma diskusijų bei pristatymų sugulė lyg ant vienos plokštumos – nėra nei kalnų, nei kalvelių. Bandžiau susigaudyti pateiktoje programoje, bet ji sudėtingesnė už mūsų mokesčių sistemą, supratau tik viena – bent 90 proc. įvykių yra įdomūs jų rengėjams, bet ne dalyviams.

Derėtų pažymėti, kad ir susitikimų herojai – iš to paties kaimo, o kad ir kokie gražūs jie būtų, norėtųsi pasaulio pamatyti. Tikiuosi, kad lankytojai sugebės kelis perlus pelenuose surasti.

Man galvoje sukasi sūnaus studento pasakojimas, kad per dvi savaites reikia perskaityti Homero „Iliadą“. Jis pastebėjo, kad kurse mokosi apie 50 studentų, ir suabejojo, ar tiek šio kūrinio egzempliorių yra Vilniaus bibliotekose. Netiesiogiai jo abejones patvirtina ir antradienio „Lietuvos žinių“ publikacija – bibliotekos tokių knygų, kurios lavina skaitytojo skonį, teikia klasikinį išprusimą, turi vos po vieną du egzempliorius, užtat pramoginės, populiariosios literatūros – apstu.

Tai jokiu būdu nėra priekaištas bibliotekininkams, kurie šiandien už savo kuklų atlyginimą dirba kaip bitės – ir knygas užsako, ir kompiuteriu mažiau išprususius moko dirbti, o mažesniuose miesteliuose atlieka ir psichologo darbą. Nėra ko priekaištauti ir leidykloms, kurios vietoj Homero turi leisti patarimų knygeles namų šeimininkėms, kaip geriau konservuoti daržoves. Mažoje rinkoje be masėms skirto produkto sunku išsilaikyti. Tačiau tai neturėtų būti norma – Kultūros ministerija privalo sukurti bendrą fondų komplektavimo politiką ir remti meninę vertę turinčių knygų leidybą.

Galbūt aš klystu, bet linkėčiau knygų mugės organizatoriams kitąmet šia tema surengti diskusiją, kurios negalėtų išvengti ir kultūros ministras, nesvarbu, kas tuomet juo bus. Norėčiau, kad diskusijos iš prakaito prisisunkusios „Litexpo“ erdvės persikeltų bent į didžiąsias Vilniaus bibliotekas, kad mugė nevirstų tik dideliu pigesniu knygynu, kad turėtume progos pamatyti, kas vyksta už mūsų kiemo tvoros.

Komentaras skaitytas per LRT radiją.