Nuomonės

2012.08.17 10:55

Kelk abi rankas – neturėsi nemalonumų

Arūnas Brazauskas2012.08.17 10:55

Lietuviai iš Londono parvežė ne vien medalių, bet ir teismo nuosprendžių. Vienas pilietis buvo nubaustas pinigine bauda už neva jo skleistus beždžioniškus garsus ir rankomis rodytus nacistinius gestus – tai palaikyta rasistiniu išpuoliu. Didžiosios Britanijos žiniasklaida išspausdino ir kito nacistiškai saliutuojančio lietuvio nuotraukas.

Lietuviai iš Londono parvežė ne vien medalių, bet ir teismo nuosprendžių.

Saugumas – šventas reikalas

Vienas pilietis buvo nubaustas pinigine bauda už neva jo skleistus beždžioniškus garsus ir rankomis rodytus nacistinius gestus – tai palaikyta rasistiniu išpuoliu. Didžiosios Britanijos žiniasklaida išspausdino ir kito nacistiškai saliutuojančio lietuvio nuotraukas. Esą jis taip elgėsi juodaodžių olimpiados tvarkdarių akivaizdoje – taigi juos kiršino. Piliečio tapatybe susidomėjo Lietuvos teisėsauga. 

Šie incidentai kelia prieštaringus jausmus. Viena vertus, galima suprasti britų policijos ir teisėsaugos uolumą. Nacistiškai saliutuojantis žmogus lyg ir nieko nepuola, tačiau jis gali sulaukti atsako – nebūtinai taikaus. O riaušės per sportines varžybas nepageidautinos.

Daug kas rankas kilnojo

Tačiau britų teisėjui galima prikišti ir tai, kad jis nežino istorijos. Kas dabar laikoma nacistiniu sveikinimu, ilgai buvo olimpinis gestas. Amsterdame niekas nenuvertė 1928 m. pastatytos skulptūros, kuri vadinasi „Olimpinis pasveikinimas“. Žymi olandų skulptorė pavaizdavo atletą, kuris kelia ranką kaip nacis.

1936 m. Berlyne atidarant olimpiadą Adolfas Hitleris nuolatos kilnojo ranką. Kai kurios komandos atsakinėjo tuo pačiu. Pavyzdžiui, visa Prancūzijos komanda pražygiavo pro Hitlerį su pakeltomis rankomis – nesuprasi, ar tai buvo olimpinis pasveikinimas, ar nacistinis.

Antrasis pasaulinis karas vienareikšmiškai išsprendė ir rankų kilnojimo klausimą. Senuoju olimpiniu pasveikinimu dabar mažai ką bepasveikinsi – tai bus palaikyta nacistiniu išpuoliu.

Apsivalė – liko skylė

Iš karo patirties driekiasi ir kito olimpinio incidento šaknys. Vokietijos irkluotoja Nadja Drygalla pasitraukė iš olimpinės komandos. Priežastis – jos vaikinas priklauso Vokietijos Nacionaldemokratų partijai (NDP), kurią Vokietijos specialiosios tarnybos ir nemažai vokiečių laiko neonacistine, revanšistine ir antisemitine.

Anksčiau dėl panašios priežasties N. Drygalla pasitraukė iš tarnybos Vokietijos policijoje. Beje, yra lietuviškas tos partijos tinklalapis, iš kurio aiškėja, kad NDP pasisako už prarastų teritorijų, – matyt, ir Klaipėdos, – sugrąžinimą Vokietijai.

Vokiečių uolumas raunant neonacistines piktžoles gerai žinomas. Viešųjų ryšių požiūriu, incidentas dėl N. Drygalla`os sutvarkytas pakenčiamai: niekas jos neišmetė, ji pasitraukė pati. Tarptautinis olimpinis komitetas pareiškė, kad priekaištų sportininkei neturi.

Vokietijos olimpiniai viršininkai pabrėžtinai aiškino, kad juos domino ne irkluotojos asmeniniai ryšiai, o jos požiūris į Olimpinę chartiją. Atseit nekilo abejonių, kad ji pripažįstanti chartijoje deklaruotas vertybes.

Nepaisant gražių patikinimų, liko įspūdis, kad vokiečių uoliai skalbtas rūbas liko sugadintas – vietoje rudos dėmės liko skylė. Nacistinėje Vokietijoje žmonės irgi nukentėdavo dėl meilės ryšių su tais, kuriuos naciai priskyrė žemesnei rasei, arba laikė politiniais priešininkais.

Minėti incidentai tik patvirtina teiginį, kad stiprėjant pliuralizmui gausėja ir suvaržymų. Skirtingos istorinės patirties, skirtingų kultūrų žmonės turi varžyti save, jeigu nenori sukelti muštynių.

Lietuviams, kurie linkę sveikintis senuoju olimpiniu būdu, geriau kelti abi rankas kaip kunigams per mišias. Paskui galima retušuoti nuotraukas, palikti tiktai vieną ranką ir nuspręsti, į ką esi panašus.

Komentaras skambėjo per LRT Radiją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt