Nuomonės

2012.08.14 18:09

Olimpinės dvasios vaisiai

Mykolas Drunga 2012.08.14 18:09

Dažnai skundžiamasi, kad žiniasklaida per daug dėmesio skiria neigiamiems dalykams, akcentuoja blogas žinias, o ignoruoja geras, visai nerašo apie tai, kas pozityvu. Praėjus olimpinėms žaidynėms, galima paliudyti, jog pasaulio spauda pati šį teiginį sugriovė, daugelis laikraščių tikrai pasirodė iš visai kitokios pusės. 

Dažnai skundžiamasi, kad žiniasklaida per daug dėmesio skiria neigiamiems dalykams, akcentuoja blogas žinias, o ignoruoja geras, visai nerašo apie tai, kas pozityvu. Praėjus olimpinėms žaidynėms, galima paliudyti, jog pasaulio spauda pati šį teiginį sugriovė, daugelis laikraščių tikrai pasirodė iš visai kitokios pusės.

Štai Londono „Times“ žodžiai – būtent britams ir apie britus: „Šių žaidynių optimizmas ir dinamika jau pakeitė tą miesto dalį, kuri vadinama Rytų Londonu, ir bent trumpam pakeitė ir mūsų savivoką.

Tikėkimės, kad ir vyriausybė bus paliesta šios naujos dvasios. Jos mums reikia, idant pakeistume savo šalį į kažką geresnio. Norime to tikėtis, tačiau vien savo viltimis pasikliauti negalime.

Olimpinės žaidynės – tai labai ypatingas renginys, nes jo metu laikomasi bendrų taisyklių, paremtų teisingomis varžybomis, sunkiu darbu ir geriausių rezultatų siekimu.

Galu gale svarbu tai, kad jos įvyko ir kad jų sėkmė pranoko didžiausius mūsų lūkesčius“, – rašė Londono laikraštis.

Beje, nuo savęs pridursime, kad šis patarimas – ir būtent politiniu atžvilgiu – tinka ir Lietuvai: mūsų Vyriausybei reikia naujos dvasios, ir tik laikydamiesi bendrai priimtų taisyklių, sąžiningai konkuruodami ir sunkiai, bet solidariai dirbdami, pasieksime gerų rezultatų ir savo šalį padarysime geresnę.

Tuo pačiu pakilumu pirmadienį rašė ir šiaurinėje Vokietijoje leidžiamas dienraštis „Welt“. Pasak jo, „Tarptautinio olimpinio komiteto prezidentas Jacques`as Rogge`as buvo visiškai teisus sakydamas, jog pasaulis per praėjusias dvi savaites Londone rado savo plakančią širdį.

Tai apima daugybę aspektų: septynių milijonų lankytojų pakilią nuotaiką, žiūrovų susižavėjimą, laisvą nuo visų nacionalinių siaurumų, taip pat ir 70 tūkstančių savanorių pagalbininkų linksmus, svetingus veidus.

Koks didžiulis kontrastas praėjusių metų rugpjūčiui. Tada Londonas kartu su kitais Anglijos didmiesčiais, kaip Mančesteris ir Birmingamas, išgyveno maištingą suirutę, kuri pratrūko gaisrais ir naikinimu. O 2012-aisiais? Jei pernai Londoną ženklino smurto išpuoliai, tai šįmet patyrėme mandagumo ir svetingumo fejerverkus“, – pagiriančiai rašė Vokietijos laikraštis.

O Frankfurto dienraštis „Allgemeine“ priminė, kad „J. Rogge`as gražiausiais žodžiais atsiliepė apie Londono žaidynių suorganizavimą. Patys britai irgi save atrado iš naujo. Ir, be abejo, žiūrovai Londone tapo istorinės akimirkos liudytojais.

Pirmą kartą dvi moterys iš Saudo Arabijos dalyvavo olimpinėse žaidynėse. J. Rogge`ui tai po varginančių derybų tapo didžiausiu pasiekimu. Šių dviejų ponių pasirodymą pasaulio akyse Tarptautinio olimpinio komiteto prezidentas belgas siejo su ilgalaikiais, giliai užgriebiančiais pokyčiais, greitinančiais moterims kelią į lygiateisiškumą net ir tose pasaulio dalyse, kurios lig šiol tam priešinosi.

Tai iš tiesų buvo moterų žaidynės, kaip J. Rogge`as ir tikėjosi“, – rašė dienraštis „Frankfurter Allgemeine“.

Pasak Karlsruhės dienraščio „Badische Neueste Nachrichten“, „Londonas 2012 – tai ne tik nuotaikingos žaidynės, įrėmintos tarp švenčių su britiškam humorui būdingu akių mirksėjimu. Tai buvo ir susipainiojusių teisėjų žaidimai – kur žmogui ir technikai keliami iššūkiai, ten per dažnai pritrūko olimpinės formos.

O kad vokiečiai sporto funkcionieriai buvo numatę per didelį medalių kiekį mums, vokiečiams, kad mūsų sporto funkcionieriai pervertino save, tai ne sportininkų kaltė. Iki 2016 metų Rio de Žaneire reikės rasti sprendimų struktūriniams neatitikimams“, – rašė pietvakarių Vokietijos laikraštis.

Chemnico miesto rytinėje Vokietijos dalyje laikraštis „Freie Presse“ pažymėjo, jog „Vokietijos komanda su savo 44 tauriaisiais medaliais pagerino 2008 metų Pekino olimpiados rezultatus. Lūkesčiai buvo, apskritai paėmus, patenkinti, nors toli gražu ne visos viltys realizuotos. Dėl priežasčių jau pradėta aiškintis.

Vienas dalykas nenuginčijamas. Jeigu Vokietija ir toliau pretenduos dalyvauti pačių geriausių komandų viršūnėje, būtina padidinti sportui skiriamą biudžetą, kuris dabar siekia 133 mln. eurų per metus. Čia stipresnės pozicijos laukiama iš politikų.

Kita vertus, čia reikia veiksmingiau išleisti ir turimus pinigus, padidinti dalykinę kompetenciją“, – siūlė Chemnico laikraštis. 

Kotbuso dienraštis „Lausitzer Rundschau“ rašė, jog „esminis klausimas po 2012-ųjų Londono mums, vokiečiams, turėtų būti toks: kodėl neturėtų būti Vokietijoje įmanoma, suglaudus gretas ir jėgas, ir mums surengti tokias žavingas ir sportiškai sėkmingas žaidynes, kaip tai padarė britai?

Po nepavykusios paraiškos žiemos olimpiadai Miunchene 2018-aisiais, reikėtų kaip galima vikriau suburti jėgas naujai paraiškai – vasaros olimpiadai Vokietijoje. Didžioji Britanija ir Londonas įspūdingai parodė, ką olimpinės žaidynės gali padaryti gero – sportui, regionui ir visai šaliai.

Tą galime ir mes“, – baigė savo komentarą Kotbuso dienraštis.  

Apžvalga skambėjo per LRT Radiją.