Nuomonės

2014.01.24 14:52

Valentinas Mitė. Vakarai švelnina sankcijas Iranui

2014.01.24 14:52

Tarptautinės sankcijos prieš Iraną laikinai sušvelnintos, bet nepanaikintos. Iranas ir toliau lieka valstybe, kurią ne tik Vakarai, bet ir Jungtinės Tautos įtaria kuriantį branduolinį ginklą.

Tarptautinės sankcijos prieš Iraną laikinai sušvelnintos, bet nepanaikintos. Iranas ir toliau lieka valstybe, kurią ne tik Vakarai, bet ir Jungtinės Tautos įtaria kuriantį branduolinį ginklą.

Nei Jungtinės Amerikos Valstijos, nei Europos Sąjunga, na, ir žinoma ne Izraelis, kurį Iranas ne kartą žadėjo nušluoti nuo žemės paviršiaus, tokios galimybės neleistų. Pradėtas karas, kuris sukrėstų didžiulį regioną ir kurio pasekmės paliestų visą pasaulį, būtų neišvengiamas.

Bent jau Izraelis ne kartą leido suprasti, jog smogtų Irano branduoliniams objektams, nesvarbu, jog tam nepritartų JAV. Vien todėl laikinas sankcijų sušvelninimas, Iranui sustabdžius dalį savo branduolinės programos, yra didelis pasiekimas. Abi pusės pagaliau pradeda kalbėtis, o derybos net duoda rezultatų. Tiesa, tik laikinų. Beje, Iranas neigia, jog siekia atominio ginklo.

Kodėl taip baiminamasi branduolinio Irano? Juk atominius ginklus neseniai susikūrė Pakistanas, ir Indija. Galų gale niekam ne paslaptis, jog Izraelis yra branduolinė valstybė. Tačiau Iranas yra kitoks – tai teokratinė šiitų valstybė.

TSRS ir JAV politiką „šaltojo karo“ metu buvo galima racionaliai nuspėti – egzistavo susitarimai bei saugikliai, neleidžiantys kilti branduoliniam konfliktui. Arčiausiai prie branduolinio karo ribos buvo prieita Karibų krizės metu, kai TSRS slapta nugabeno raketas į Kubą. Karibų krizė buvo racionaliai išspręsta. Tačiau TSRS buvo ateistinė valstybė ir Chruščiovas nekalbėjo Dievo vardu.

Kitoks yra Iranas. Irano dvasinis vadovas Ajatola Khamenejus valdo Dievo vardu, konstitucija ir įstatymai taip pat skelbiami Dievo vardu. Dvasiniams vadovams nusprendus, jog Dievui ir Islamui naudinga, panaudoti branduolinį ginklą, jis būtų panaudotas neatsižvelgiant į jokius kitus išskaičiavimus.

Gyventi reikia laikantis Korano, o kaip jį suprasti aiškina ajatolos. Beje, kaip ir kiekvieną teisinę, ar paprasto gyvenimo sukelta konfliktinę situaciją. Taip teokratinė valstybė tampa autoritarine. Beje, šiitiškame Islame yra norma leidžianti meluoti netikėliams, jeigu šis melas naudingas Islamui.

Tai dar viena priežastis nepasitikėti Irano politikais ir realiai tikrinti, kaip ajatolos vykdo savo pažadus. Tikrinimą, vykusį prieš sankcijų sušvelninimą vykdė Tarptautinė Atominės Energijos Agentūra. Išvada – Iranas savo pažadus riboti branduolinę programą įvykdė.

Irano saviizoliacija bei sankcijos nereikalingos niekam. Sankcijų sušvelninimas, jau kelia Vakarų verslininkų susidomėjimą. Juk Iranas turtingas gamtiniais ištekliais, o be to santykių su Vakarais nutraukimas įstūmė šalį į tokią situaciją, kai reikalingos investicijos visose ūkio srityse. Naftos bendrovėms, automobilių firmoms, Irano aviacijai, medicinai užsienio investicijos būtinos. Iranas būtų gera rinka ir Vakarų maisto produktams bei masinio vartojimo prekėms.

Tai puikiai supranta Vakarų verslininkai. Ateinantį mėnesį į Iraną vyksta Prancūzijos verslininkų delegacija. Joje energetikos sektoriaus, automobilių pramonės atstovai. Britanijos parlamento delegacija sausio mėnesį jau aplankė Teheraną.

Vilčių daug, bet joms visoms lemta išsipildyti tik tada, jei Vakarams pavyks pasiekti rimtą susitarimą, užtikrinantį, jog Iranas nesieks branduolinio ginklo. Ar tai įvyks ir kada kol kas sunku pasakyti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.