Nuomonės

2014.01.24 09:59

Ramūnas Terleckas. JAV remia „Pervyj Baltijskij kanal“

2014.01.24 09:59

Informaciniai karai tarp valstybių, verslo grupių, netgi tarp žemės sklypų kaimynų vyksta nuo neatmenamų laikų. Kolektyvinių sodų bendruomenė greitai išsiaiškina, kas gandus nešioja ir visą gaunamą informaciją perleidžia per asmeninį potyrio filtrą, moka atskirti pelus nuo grūdų ir negerbia gandonešių, net jei jų prisibijo.

Informaciniai karai tarp valstybių, verslo grupių, netgi tarp žemės sklypų kaimynų vyksta nuo neatmenamų laikų. Kolektyvinių sodų bendruomenė greitai išsiaiškina, kas gandus nešioja ir visą gaunamą informaciją perleidžia per asmeninį potyrio filtrą, moka atskirti pelus nuo grūdų ir negerbia gandonešių, net jei jų prisibijo. Kai informacija ima manipuliuoti profesionalai, kuriems už tai mokami solidūs atlyginimai, dažnas sodininkas ar rinkėjas pasiklysta tarp trijų obelų, pelų prisipila į abu smegenų pusrutulius, tuomet racionalus mąstymas nebetenka jokių galių. Toli ieškoti nereikia, prisiminkime Rolando Pakso krytį iš prezidento aukštumų arba Garliavos istoriją, „Sekundės“, „Snoro“ ar Ūkio bankus.

O kai manipuliacijos informacija pasiekia tarptautinį lygį, trys obelys virsta neišbrendama vaismedžių giria.

Prieš kelerius metus klausiausi daug informacinio gyvenimo lauke patyrusio žmogaus apgailestavimų, kad Lietuvą valdantieji sunkiai suvokia, kas yra politinė propaganda, o apie kontrpropagandą apskritai supratimo neturi. Sunku būtų ginčytis, net nežinau, kas tuo turėtų rūpintis, – Seimas, Vyriausybė, Prezidentūra?

Turbūt keistokai skambėtų – Propagandos skyrius prie Užsienio reikalų ministerijos. Tačiau matydamas, kaip dirba mūsų kaimynai, manau, kad geriau atrodyti keistokai, negu nieko neveikti. Tenka konstatuoti, kad į visuomenės informavimo priemones kaip į verslą nežiūri tik Rusija ir Kinija. Prieš kelis mėnesius kilo pasipiktinimas Lietuvoje rodomo TV kanalo „Pervyj Baltijskij kanal“ nusišnekėjimais apie Sausio įvykius Lietuvoje. Nežiūriu šio kanalo laidų, todėl negaliu būti objektyvus, tačiau draugo patartas peržvelgiau, kokios bendrovės šiame TV kanale reklamuojasi.

Jeigu galėčiau tikėti tyrimų bendrovės TNS LT duomenimis, pagrindiniai „Pervyj baltiskij kanal“ reklamos davėjai yra Vakarų kompanijos – „Henkel“, „Kraft Foods“, „Glaxo Smithkline“, „Colgate-Palmolive“, Procter&Gamble ir t. t., ir t. t.

Juokinga ir graudu, bet tenka konstatuoti, kad Lietuvos istoriją iškraipančią visuomenės informavimo priemonę finansuoja Vakarų valstybių verslas. Galbūt tikslumo dėlei derėtų kalbėti apie jų atstovus Lietuvoje, bet tai esmės nekeičia – Rusijos propagandos įrankį maitina doleriai ir eurai.

Jeigu neklystu, Lietuvoje rodomų rusiškų TV kanalų auditorija siekia apie 14 proc., o tai sudaro apie 400 tūkst. žiūrovų. Jei vėl neklystu, laimėti rinkimus į Seimą pakanka apie 270 tūkst. balsų. Nenorėčiau tiesiogiai gretinti šių skaičių, bet jie verčia susimąstyti, juolab kad panašios proporcijos atsispindi internete, net spausdintinėje žiniasklaidoje.

Diskutuodami su į šį reiškinį dėmesį atkreipusiu draugu priėjome prie vienos išvados – Lietuvos valdžia bent nuo XVIII amžiaus nesuvokė propagandos galios arba nesugebėjo kovoti su kaimynų propagandos mašina. Atmetę vietinius politikų pasižnaibymus, šiandien iš esmės kovojame dėl dviejų dalykų – euro įvedimo ir žemės pardavimo užsieniečiams.

Mano galva, euras Lietuvai būtų didesnis saugumo garantas nei NATO pažadai mus ginti pavojui iškilus.

Prieš kelias dienas išgirdau, kad Rusija planuoja savo lėšomis Lietuvoje kurti mokyklas, kuriose mokymas vyks remiantis „rusiškais standartais“. Galbūt atėjo laikas Europos Komisijai inicijuoti mokyklų tinklo Rusijoje steigimą? Neabejoju, kad norinčiųjų mokytis Europos standartų tikrai netrūks.

Populiariausi