Nuomonės

2014.01.21 20:39

Rimvydas Valatka. Ar turėtume įsižeisti dėl kvailių Vyriausybės?

2014.01.21 20:39

Prieš kelias dienas Estijos susisiekimo ministras J. Partsas, duodamas interviu „The Wall Street Journal“, visam pasauliui apskelbė, kad Lietuvą valdo kvailių Vyriausybė, su kuria neįmanoma susišnekėti.

Prieš kelias dienas Estijos susisiekimo ministras J. Partsas, duodamas interviu „The Wall Street Journal“, visam pasauliui apskelbė, kad Lietuvą valdo kvailių Vyriausybė, su kuria neįmanoma susišnekėti.

Nors buvo šeštadienio vakaras, premjeras A. Butkevičius, nelaukdamas pirmadienio, pagrasino iškviesti Estijos ambasadorių pasiaiškinti už Estijos ministro žodžius.

Nieko nuostabaus. Mūsų valdžiai nuo seno labai nepatinka, kai ją kritikuoja. Tai žmogiška. Kritika niekam nepatinka ir nereikėtų to slėpti. Bet, bandydami pavaizduoti esantys antžmogiai, mūsų aukštieji politikai tuo pat metu leidžia suprasti, kad jiems nepatinka tik nekonstruktyvi kritika.

Kaip jau supratote, nuo pat atmintinos Kovo 11-osios iki pat šiol šalyje būta tik nekonstruktyvios kritikos, tačiau kokia kritika yra konstruktyvi, taip iki šiol ir nesužinojome. Matyt, ir nesužinosime.

Todėl turėtume manyti, kad Estijos ministro išsakyta Lietuvos valdžios kritika buvo ne tik nekonstruktyvi, bet dar ir labai nekultūringa, už kurią blogiau gali būti tik užsakytas puolimas, dėl kurio jau ne kartą taip pat skundėsi premjeras A. Butkevičius.

Tačiau ar tikrai Estijos ministro žodžiuose, kad Lietuvą valdo kvailių Vyriausybė, nėra racionalaus grūdo?

Kaimynai ne pirmą kartą panašiai vertina mūsų ministrus. Maždaug prieš dvidešimt metų Latvijos premjeras Andris Škelė apie tuometį mūsų užsienio reikalų ministrą atsiliepė kaip apie vyruką su lapine kepure.

Vaizdžiai kalbant, išvadino mūsų diplomatijos šefą lapausiu.  Ne geriau apie mūsų ministrus estai ir latviai atsiliepia ir užėjus kalbai apie statomos atominės elektrinės pelningumą.

Galėtume patriotiškai kibti jiems į atlapus, bet ar būtume teisūs? Ypač, jei čia pat reikėtų paaiškinti, kodėl, tarkim, Seimo Pirmininkė L. Graužinienė vieną savaitę šaukia ant visos Lietuvos, jog ji gulsis kryžium prieš eurą, kuris nuskurdins vargšę Lietuvą, o po poros dienų, nors niekas nepasikeitė, ji jau ramiai pasisako už euro įvedimą?

Ar toks antro asmens valdžioje elgesys nėra kuo tikriausias kvailumo požymis? 

Sausio 13-ąją Lietuvos žmonės teisėtai pasipiktino, kai per iškilmingą Seimo posėdį, skirtą kritusiems Lietuvos gynėjams pagerbti, Lenkų rinkimų akcijos veikėjai protestuodami apleido posėdžių salę tuo metu, kai kalbėjo V. Landsbergis.

Dauguma sutarė, kad toks gestas yra ir negražus, ir nepadorus, bet šiuo atveju mums svarbu dar ir tai, ar jis nėra ir tiesiog kvailas.

Kodėl „tomaševskininkai“ savo protestą surengė tuo metu, kai kalbėjo V. Landsbergis, o ne tuo metu, kai kalbą sakė viena valdžios lyderių L. Graužinienė? V. Landsbergis jau seniai nėra nei valdžioje, nei net opozicijoje. Kokia prasmė jį boikotuoti?

Tačiau net jeigu Lenkų rinkimų akcija būtų išėjusi iš salės kalbant Seimo Pirmininkei, tai būtų lygiai taip pat kvaila, nes „tomaševskininkai“ patys dabar yra pati tikriausia valdžia, turi vieną ministro ir daug viceministrų portfelių, taip pat Seimo vicepirminko ir komitetų pirmininkų postų.

Išeina taip, kad Lenkų rinkimų akcija Sausio 13-ąją bus surengusi protestą pati prieš save, o tai jau savaime yra kvaila per visą pilvą.

Net ir politinis indiferentas žino, kad jei nori protestuoti prieš valdžią, pats neturėtum būti valdžioje. Taigi pirmiausia reikėtų surengti demaršą valdančiojoje koalicijoje, o tam nepadėjus, pasitraukti iš Seimo daugumos.  

Net ir visiškas politinis kvailys supranta, kad nuomonių įvairovė yra demokratijos privalumas, o ne trūkumas.

Nepaisant to, Socialdemokratų partijos vicepirmininkas, Druskininkų meras Ričardas Malinauskas taip susijaudino po druskininkiečių susitikimo su Liberalų sąjūdžio lyderiais, kad net išplatino grėsmingą pareiškimą urbi et orbi, kuriame perspėjo miestelėnus apie baisias tokių susitikimų pasekmes. Tarsi į kurortą būtų atvykę ne tautos rinkti Seimo nariai, o ateiviai iš kitos galaktikos.

Ar galime po to ginčytis su Estijos ministru, kuris sako, kad Lietuvos valdžioje sėdi kvailiai?  

Komentaras buvo skaitytas per LRT radiją