Nuomonės

2012.08.10 11:35

Mados politikoje – gražu, bet prasta

Ramunė Sotvarė-Šemetienė 2012.08.10 11:35

Netiesa, jog mada viešpatauja tik aprangos, interjero, miestų ar aplinkos planavimo erdvėse. Jos teritorija platesnė ir jau yra užvaldžiusi net tokias sritis, kaip politika, ekonomika ar net valstybės biudžetas. Čia taip pat egzistuoja aukštoji ir kasdienė mada. Skirta išskirtiniam vartotojui arba eiliniam, nelygu kokios jo galimybės.    

Netiesa, jog mada viešpatauja tik aprangos, interjero, miestų ar aplinkos planavimo erdvėse. Jos teritorija platesnė ir jau yra užvaldžiusi net tokias sritis, kaip politika, ekonomika ar net valstybės biudžetas.

Čia taip pat egzistuoja aukštoji ir kasdienė mada. Skirta išskirtiniam vartotojui arba eiliniam, nelygu kokios jo galimybės. Šiuo atveju, ne finansinės, o intelektinės. Nes kaip tik ši materija nusako gebėjimą imti madingą mintį ir puoštis ja bei puošti savo tos pačios materijos aplinką.

Madingiausia, kultinė politikos prekė yra tezė: valdžia bloga ir kalta. Ji yra taip plačiai paplitusi, taip plačiai vartojama, jog net ima kelti nuobodulį. O gerai pasikapstę savo esybėje gal net aptiktume ir alergijos simptomus.

Dar vienas mados klyksmas – valstybė praskolinta, nes mokesčiai per dideli, ir ją valdo kvailiai.

Ne mažiau madinga kalbėti apie užguitą vartojimą, viską praryjančius valdininkus, emigraciją kaip atsaką valdžiai. Galima vardyti ilgai ir nenuobodžiai. Mat kaip ir dera, mada nebūna sustingusi. Ji nuolat pateikia naujovių arba bent naujai įpakuotų, kitaip padabintų laiko patikrintų dalykų, tinkančių įvairiam skoniui.

Antai socialdemokratas Algirdas Butkevičius prieš porą dienų pasisakė apie valstybės ir jos pinigų valdymą.

Pasak jo, dabartinė Vyriausybė skolinosi neišmintingai, labai didelėmis palūkanomis. Ir todėl vien visa kitų metų ekonomikos augimo nauda turės būti panaudota valstybės skolos administravimui.

Jei reikėtų vertinti pagal mados kriterijus, skirčiau 10 balų. Kokia palyginti trumpa tezė, tačiau joje yra viskas. Neperkrauta ir funkcionalu.

Tūlas lietuvis galėjo net suvaitoti iš pasitenkinimo ir skausmo vienu metu. Nes žino, kas yra palūkanos, ir kas atsitinka, kai jos būna per didelės, palyginti su tavo galiomis. Net jeigu, kaip sako pramonininkai, antros krizės bangos nebus, tai jos suės visą ateinantį gerumą ir viskas vėl liks po senovei.

Nors nebuvo pasakyta, dar kartą tapo aišku, kad dėl visko yra ir bus kalta valdžia, nes ji yra kvaila. Pagal svarbiausius mados reikalavimus, tai liečia tik dabartinę. O kita, reikia suprasti, bus jau kitokia.

Taigi ta mada nėra tokia jau visai nekalta. Ji bando parduoti kukliai paslėptą politinę prekę. Madingas įpakavimas, bei detalės, kaip ir turi būti, tėra masalas.

Nes jeigu kalbėtume apie skolos palūkanas nesivaikydami madų, tai pirmiausia turėtume pabrėžti, kad Vyriausybė skolinasi nei mažomis, nei didelėmis palūkanomis. Ji skolinasi rinkos palūkanomis. Kiekvienam, ieškančiam pinigų, tam tikru laiku yra tam tikros palūkanos.

Nelygu, kokia padėtis valstybėje ir aplinkui. Vokietijai tokios palūkanos gal būtų didelės, o kokiam Kiprui – visiškai per mažos. Lietuvai jos yra kaip tik, nes su kitokiomis ji tam tikru momentu pinigų negautų. Net jeigu valdžioje būtų opozicija, o Vyriausybei vadovautų socialdemokratai. 

Derėtų pridurti dar ir tai, jog gana nemenku pasiekimu laikoma situacija, kai valstybė gali be vargo pasiskolinti, nes vis daugiau atsiranda tokių, kurios nebegali už jokias palūkanas.

Jeigu kas nors sako, kad jos per didelės, tai pasakęs A, privalo sakyti ir B. Konkrečiu momentu mažesnių nei rinkos palūkanų, galima tikėtis nebent tik paprašius tarptautinės pagalbos. Tai yra toks dalykas, kai šaliai duoda pigių pinigų, mainais į nurodymus, ką ir kaip daryti.

Numetus madingus blizgučius išeina, kad minėtas politikas išmintinga laikytų tokią valdžią, kuri siūlytų Lietuvai stoti į eilę šalia tokių valstybių, kaip Graikija, Portugalija, Airija, Ispanija. Ją, šią eilę, žada pailginti dar galbūt ir Kipras su Slovėnija. Tokią valdžią, kuri siūlytų parduoti valstybės valdymą už keliais punktais mažesnes palūkanas.

Galima ir taip, bet kodėl tai nesakoma tiesiai? Visai  pamiršau – tai jau nebūtų madinga. Tokia politinė prekė nebūtų perkama. 

Komentaras skambėjo per LRT Radiją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt