Naujienų srautas

Nuomonės2012.08.09 16:55

Neišsipildę buvusios britų premjerės žodžiai

Ramunė Sakalauskaitė 2012.08.09 16:55

Iš Chakasijos sugrįžo projekto „Misija Sibiras`12“ ekspedicijos dalyviai. Nežinau, kodėl nutylimos pirmosios ekspedicijos į Sibirą: 1988 metų, kuri laikytina savotiškomis žvalgytuvėmis, 1989 metų, kai iš Igarkos buvo parvežti 128 tautiečių, į Sibirą ištremtų Stalino valdymo laikais, palaikai.  

Iš Chakasijos sugrįžo projekto „Misija Sibiras`12“ ekspedicijos dalyviai. Nežinau, kodėl nutylimos pirmosios ekspedicijos į Sibirą: 1988 metų, kuri laikytina savotiškomis žvalgytuvėmis, 1989 metų, kai iš Igarkos buvo parvežti 128 tautiečių, į Sibirą ištremtų Stalino valdymo laikais, palaikai.

Ekspedicijų į Sibirą sumanytojas yra tuometis Lietuvos komjaunimo organizacijos propagandos skyriaus vedėjas, šiandien – Lietuvos ambasadorius Baltarusijoje Linas Linkevičius. Kitas komjaunimo veikėjas, šiandien – sėkmingas verslininkas Romualdas Bakutis, ėmėsi organizatoriaus pareigų. 1988 metų rudenį pirmą kartą apsilankęs amžino įšalo žemėje, 1989 metų vasarą jis, vadovaudamas jaunimo grupei, išvyko į didžiąją kelionę, patraukusią pasaulio žiniasklaidos dėmesį. 1989 metų liepos 28 dieną ją užbaigė Kėdainių oro uoste nusileidę lėktuvai, namo pargabenę karstus su 128 tremtinių palaikais.

1989-ųjų ekspedicija suvienijo jos sumanytojus – Lietuvos komjaunuolius, Antano Petroko vadovaujamus Tremtinio klubo narius ir kauniečio Vytauto Putnos būrelį. Važiavau ten kaip Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio naujienų agentūros SIA reporterė. Būdama Igarkoje, rengiau reportažus „Amerikos balsui“. Taigi, ekspedicijoje dalyvavo ir Sąjūdis.

Tokio nuoširdaus komjaunuolių ir tremtinių bendravimo, kokį teko stebėti 1989 metų vasarą Igarkoje, nepriklausomoje Lietuvoje beveik neprisimenu. Jaunatvišką džiaugsmą ir sąmojį, kokį demonstravo Kauno tremtiniai, nuvykę parvežti į tėviškę savo artimųjų palaikų, reikėtų įtraukti į lietuvybės išlikimo paslapčių knygą.

Istorinė 1989 metų ekspedicija į Sibirą patvirtina, jog norint galima suremti visų, kad ir kas jie būtų – tremtiniai, komjaunuoliai ar Sąjūdžio dalyviai, pečius ir atlikti gerus darbus.

Žavi 2006 metais pradėtos jaunimo „Misijos Sibiras“ dalyvių kelionės į amžino įšalo žemę. Jos prasmingos ir būtinos. Deja, dabar dažnai susidaro įspūdis, kad Sibire, be jaunimo atstovų, ten nuvykusių šiame tūkstantmetyje, niekas nėra lankęsis. Nereikėtų pamiršti ir dar gyvų kraupiąsias tremtis išgyvenusių žmonių, kurių ir pasakojimai, ir išmintis yra neįkainojami. Jų liudijimai galėtų būti pirmąja ir paskutiniąja pamoka pradedant ir užbaigiant mokslo metus. Kaip iliustracijos galėtų padėti kino operatoriaus Zacharijaus Putilovo filmai ir nuotraukos, įamžinę pirmąsias ekspedicijas.

Kartą Jungtinės Karalystės premjerė Margaret Teacher, priėmusi vieną iš Lietuvos vadovų, pasakė: „Jums, lietuviams, viskas turėtų būti labai lengva ir paprasta. Jūsų yra tiek nedaug, kad galite nesunkiai įgyvendinti viską, ką sumanote.“ Išmintingi žodžiai.

Kartais atrodo, kad gyvename taip, tarsi mūsų būtų ne 3, o kokie 300 milijonų. Gal todėl prigijo posakis, kad du lietuviai – trys partijos. Noras ieškoti skirtumų yra didesnis nei bendro vardiklio paieškos. Ir tai nieko gera nežada mūsų nedidelei tautai. 

Komentaras skambėjo per LRT Radiją.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą