Nuomonės

2014.01.08 15:18

Ramūnas Terleckas. Kas pasiilgtų nedirbančios ministerijos

2014.01.08 15:18

Pirmoje klasėje mokiausi su mergaite, kurią į mokyklą palydėdavo gerokai vyresni nei kitų bendraklasių tėvai. Netrukus paaiškėjo, kad tai yra jos įtėviai. Mergaitę už akių, kad ir nepiktai, ėmėme pravardžiuoti – „ta, iš vaikų namų“.

Pirmoje klasėje mokiausi su mergaite, kurią į mokyklą palydėdavo gerokai vyresni nei kitų bendraklasių tėvai. Netrukus paaiškėjo, kad tai yra jos įtėviai. Mergaitę už akių, kad ir nepiktai, ėmėme pravardžiuoti – „ta, iš vaikų namų“. Ji nebuvo klasės pirmūnė, negalėjo pasigirti išskirtiniais sporto pasiekimais ir jokio muzikos instrumento per mokinių pasirodymus nevirkdė. Nesirikiavo prie blogiausiai besimokančiųjų, tiesa, vargo su matematika, gražiai piešė ir vis šnekėjo, kad nori lankyti dailės būrelį.

Sugrįžę po vasaros atostogų, klasėje jos nebesutikome. Auklėtoja tik užsiminė, kad ji perėjo į kitą mokyklą. Dar po gero mėnesio paaiškėjo tiesa – buvusi bendraklasė buvo grąžinta į vaikų namus, nes įtėviai nusprendė neturintys pedagogikai nei pašaukimo, nei pakankamai jėgų.

Prabėgus beveik keturiems dešimtmečiams prisimenu savo klasės draugę, jaučiu gėdą ir liūdesį. Liūdna ir todėl, kad laikas bėga, o papročiai bei įpročiai nesikeičia. Ir anuomet, ir šiandien itin svarbu atsakingai sprendimus priimančių įtėvių, kurie geba mylėti ir būti mylimi, suvokimas, kad ginčai, nesutarimai, pykčiai tėra šeimos harmonijos paieškų dalis. Deja, buvo ir yra žmonių, kurie į vaikų globos namus ateina tarytum į gyvūnų prieglaudą: globotinius renkasi pagal kailio spalvą, o po kelių mėnesių grąžina, nes ausys esą nestovi. Galbūt sutirštinu spalvas, bet skaičiai smogia negailestingai.

Štai praėjusią savaitę „Lietuvos žinios“ rašė, kad tik maža dalis globėjų, iš vaikų namų paėmusių globoti mažamečius, juos augina iki pilnametystės. Kiek paauginę vaikus ir susidūrę su iššūkiais, daugelis atsisako būti jų globėjais. Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos duomenimis, 2012-aisiais iš globos įstaigų į globėjų šeimas buvo paimti 144 vaikai. Tačiau jau tais pačiais metais net 110 jų buvo grąžinti valdiškoms įstaigoms. Taigi tik 34 įvaikinti vaikai bent metus gyveno šeimose.

Be jokios abejonės, tokia situacija byloja apie nebrandžią, ne spręsti problemas, o bėgti nuo jų išmokusią šių dienų visuomenę.

Vis dėlto faktų konstatavimas ir pagraudenimai nedaug gali pakeisti. Lenkiu galvą prieš projektų, kuriais siekiama pagerinti vaikų globos namuose gyvenančiųjų gerovę, sumanytojus, gražu, kai prieš Kalėdas našlaičius aplanko visuomenėje žinomos moterys ir garsūs vyrai. Tačiau tai panašu į fejerverkus – trumpam dangų nuspalvina, šviečia tik akimirką, nors pokši garsiai.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) tarp savo veiklos prioritetų yra numačiusi per kelerius metus Lietuvoje panaikinti vaikų globos namus, o jų auklėtiniams rasti vietos šeimose. Esu girdėjęs, kad prisidengiant šiuo tikslu per artimiausius kelerius metus ketinama „įsisavinti“ per kelis šimtus ES paramos milijonų, kurie turėtų materialiai paremti vaikų globėjus. Nenoriu būti blogas pranašas, tačiau bijau, kad tuščio pokšėjimo bus daugiau negu realių darbų. Neteko girdėti, jog ministerija būtų inicijavusi bent pažintinius kursus norintiesiems įsivaikinti, negirdėjau, kad yra speciali programa, padedanti šeimose adaptuotis iš vaikų globos namų atkeliavusiesiems.

Kita vertus, ko galima reikalauti iš ministerijos vadovų, kai sužinai, kad sunkiausią negalią turinčius žmones jų namuose prižiūrintys Rokiškio socialinės paramos centro darbuotojai jau trečią mėnesį priversti dirbti be atlyginimų. Formali priežastis – SADM nerado lėšų sumokėti už atliktą darbą. Ūkio ministras siūlo sumažinti verslą prižiūrinčių institucijų skaičių, kad verslo aplinka Lietuvoje būtų patrauklesnė. Siūlyčiau premjerui Algirdui Butkevičiui ir jo komandai revizuoti ministerijų būtinybę. Žvelgiant iš šalies, SADM pasiilgtų tik retas Lietuvos pilietis.

Komentaras skambėjo per LRT radiją.