Nuomonės

2012.08.08 13:46

Pasišildyti bankų kritikos šešėlyje

Ramūnas Terleckas, apžvalgininkas2012.08.08 13:46

Kai tik prasideda olimpiada, vis suskamba ta pati daina: politikai važiuoja varžybų pažiūrėti ir savęs parodyti, o žurnalistai juos už tai traukia per dantį. Manau, kad taip ir turi būti, nes politikai mėgsta prisiimti sau nuopelnus, kad žolė žalia, o žiniasklaida juos už tai kritika apdovanoja.

Kai tik prasideda olimpiada, vis suskamba ta pati daina: politikai važiuoja varžybų pažiūrėti ir savęs parodyti, o žurnalistai juos už tai traukia per dantį.

Manau, kad taip ir turi būti, nes politikai mėgsta prisiimti sau nuopelnus, kad žolė žalia, o žiniasklaida juos už tai kritika apdovanoja. Kita vertus, jei niekas iš Lietuvos lyderių nebūtų nuvykęs į Londoną, būtų priekaištų, kad politikai „neserga“ už Lietuvos sportininkus. Kad niekam nerūpi nei griūvantys baseinai, nei ankštos bokso salės.

Kalbant apie politikų įprotį ieškoti šiltos užuovėjos savo autoritetui auginti, derėtų pastebėti, kad Seimo narių kadencijos pabaiga sutampa su olimpiniais metais, gal todėl progų parodyti save ir savo rūpestį rinkėjais didėja geometrine progresija.

Štai po „Verslo žinių“ straipsnio apie tai, kad degalinių tinklą valdanti UAB „Lukoil Baltija“ ėmėsi ryžtingų veiksmų prieš mokesčius, kuriuos verslininkai turi atseikėti bankams už klientų atsiskaitymą kortelėmis ir ragina atsikaityti tik grynaisiais, pabudo politikai. Seimo narys Arvydas Anušauskas kreipėsi į Lietuvos banko pirmininką ir Konkurencijos tarybą, klausdamas, ar nederėtų ištirti, ar nėra kokio neteisėto bankų susitarimo, ar nereikėtų bankų paslaugų dydžių reguliuoti.

Galima būtų pritarti pono Anušausko iniciatyvai, netgi norėtųsi, kad bankų kailį nors truputį tikrintojai pakedentų, bet negali nuslėpti ir nusivylimo bei kartėlio. Daugiau nei penkerius metus verslas skundžiasi, kad bankai taiko pernelyg didelius mokesčius už paslaugas, kad smulkiajam verslui jie ne tik nepatrauklūs, bet ir skaudūs, tačiau Seimo nariai šių skundų visą kadenciją negirdėjo. Todėl iš pono Anušausko iniciatyvos bankininkai greičiausiai tik pasišaipys, esą tai – priešrinkiminiai plepalai.

Šaipytis iš politikų nedraudžiama, bet visuomenėje kylančios nepasitenkinimo nuotaikos bankams turėtų kelti nerimą. Juolab kad pernai Latvijos konkurencijos taryba nubaudė 22 šalies bankus apie 27 mln. Lt bauda už neteisėtą susitarimą apmokestinant operacijas mokėjimo kortelėmis ir už naudojimąsi bankomatais, o kaimynų lenkų verslininkai bankininkus dėl tarifų bent derėtis privertė.

Galbūt „Lukoil Baltija“ žingsnis ir nenuvers didelių kalnų, tačiau jis atspindi tendenciją – verslas randa kelių, kaip apeiti bankus. Stasys Kropas, Lietuvos bankų asociacijos prezidentas, pastebi, kad tai žingsnis į praeitį. Galima jam pritarti, tik ar ne patys bankai į tą praeitį ir stumia.   

Komentaras skambėjo per LRT Radiją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt