Nuomonės

2015.02.12 21:36

Rūta Vainienė. 2014-ieji – kalbų apie pinigus metai

2015.02.12 21:36

Dėliojame taškus 2013 metų kalendoriuje. Ekonominis paveikslas visai neblogas, ar bent jau neblogėjantis. Taip, metai prasidėjo gana neramiai – vasarį buvo sustabdyta Ūkio banko veikla. Indėlių draudimas – didelė finansinė našta, juolab kad ir 2011 m. teko kompensuoti uždaryto „Snoro“ indėlius.

Dėliojame taškus 2013 metų kalendoriuje. Ekonominis paveikslas visai neblogas, ar bent jau neblogėjantis.

Taip, metai prasidėjo gana neramiai – vasarį buvo sustabdyta Ūkio banko veikla. Indėlių draudimas – didelė finansinė našta, juolab kad ir 2011 m. teko kompensuoti uždaryto „Snoro“ indėlius. Na, bet akivaizdu, kad jei našta būtų buvusi per didelė ir nepakeliama, Lietuvos bankas nebūtų priėmęs tokio sprendimo.

Toliau 2013-ieji ėjo gana ramiai, eterį virpino tik diskusijos. Radikaliausios sklido iš sveikatos ministro lūpų ir jas galima pavadinti „klius visiems“. Vytenis Povilas Andriukaitis vis kėsinosi grąžinti sveikatos priežiūrą kokius 20 metų atgal, kai nei gydytojo, nei gydymo įstaigos nesirinkai, o studijas pabaigę studentai tegauna darbo paskyrimą į rajoną – kaip kokiu sovietmečiu. Pacientams – sankcijos už neatvykimą užsirašius. Privačioms gydymo įstaigoms – jokių sutarčių. Laimei, kol kas žodžiai netapo kūnu. Linkėdami sveikatos, norime, kad ir netaptų.

Diskusijos virė ir dėl aukštojo mokslo. Buvo aptarinėjami trys studijų finansavimo variantai. Kodėl aptarinėjami, kodėl trys – taip iki galo ir neaišku. Studijų krepšelio sistema atskleidė, kurios mokymo įstaigos yra paklausiausios tarp geriausiai besimokančių. Net permainoms labiausiai priešinęsis Vilniaus universitetas pasinaudojo kai kuriais reformos privalumais ir pakeitė juridinį statusą, kad turėtų daugiau savarankiškumo.

Antrąjį metų pusmetį okupavo pirmininkavimas Europos Sąjungos Tarybai. Viena kol kas per mažai įvertinta šio įvykio nauda – susivokimas, kad Lietuva gali tapti pasaulinių renginių vieta: yra visa reikalinga infrastruktūra ir įgūdžiai, nereikia didelių investicijų. Reikia tik susivokti ir užsiimti. Kaip tyčia, ir proga prisistatyti pasauliui bus čia, Lietuvoje, kitąmet vyksiančioje kontaktų mugėje. Na, o skaičiuojant pirmininkavimo kaštus, reikėtų įtraukti ne tik išleistus 214 mln. Lt, bet ir pieno produktų blokadą.

Lapkričio pabaigoje baigėsi svarstymai, kaip kaupti senatvei. Apie 60 proc. pensijų fondų dalyvių liko prie esamos sistemos, 30 proc. pasirinko kaupimui prisidėti papildomai, įmokas sustabdė apie 2 proc.

Tačiau netyla perspėjimai, kad tai – ne pabaiga, laukite tęsinio. O jo šia tema nebesinori. Taip pat nesinori jokių tęsinių mokesčių klausimu, nes ir 2013 m. neapsieita be didinimo: priimti sprendimai suvaržyti nuostolių kilnojimą, apmokestinti akcijų prieaugį, padidinta mokestinė žemės vertė.  Taip pat sumažintas gyventojų pajamų mokestis dividendams, ir tai – kone vienintelis geras sprendimas mokesčių srityje.

Kitus metus gana aiškiai galima padalinti pusmečiais – į politinį ir ekonominį. Pirmąjį pusmetį politikai ruošis rinkimams, tad įsigykite ausų kamštelius. Bus manipuliuojama visomis temomis, pradedant pensijų kompensavimu, minimalios algos kėlimu, baigiant šeimos politika.

Antrąjį pusmetį intensyviai ruošimės įsivesti eurą, nes abejonių, kad jį turėsime, lieka vis mažiau. Didžiųjų bėdų – šešėlio ir emigracijos – nesumažinsime, ir kartais susidaro įspūdis, kad ir mažinti nenorima. Emigracija mažina nedarbą ir socialines pašalpas, šešėlis – maitina.

Netruks kalbų apie europinius pinigus – juk baigiasi viena finansinė perspektyva ir prasideda kita. Vardinsime, ko nespėjome, raginsime greičiau pradėti „savintis“ paskirtas lėšas.

Apibendrinus, galiu pasakyti, kad 2014-ieji bus kalbų apie pinigus metai. Sveikindama su Naujaisiais, linkiu, kad litai ir eurai būtų ne tik lūpose, o ir piniginėse.

Komentaras buvo skaitytas per LRT radiją

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.