Nuomonės

2012.08.07 18:32

Ugnikalnis prieš išsiveržimą?

Mykolas Drunga 2012.08.07 18:32

Sirijoje kovos tęsiasi, padėtis darosi vis painesnė, valdžios pajėgos apgulė sukilėlių kontroliuojamą Alepą, antrą pagal dydį po Damasko miestą, daugelis vadovaujančių politikų perėjo į opozicijos pusę, bet Basharo Assado režimas vis dar laikosi. 

Sirijoje kovos tęsiasi, padėtis darosi vis painesnė, valdžios pajėgos apgulė sukilėlių kontroliuojamą Alepą, antrą pagal dydį po Damasko miestą, daugelis vadovaujančių politikų perėjo į opozicijos pusę, bet Basharo Assado režimas vis dar laikosi.

Pasak Faluno miesto Švedijoje laikraščio „Dala-Demokraten“, „prievartos imasi abi pusės, ir padėtis Sirijoje vis labiau panašėja į pilietinį karą“.

Paryžiaus nepriklausomų kairiųjų dienraštis „Liberation“ rašė, jog „Rusija ir Kinija ir toliau laiko saugojančią ranką virš prezidento B. Assado galvos. Ar Vakarų pasaulis tikrai nieko negali padaryti, kad Alepą ir Sirijos tautą išgelbėtų?

Ar tarp nieko nedarymo ir itin pavojingos užsienio karinės intervencijos negalima rasti trečio kelio ir paremti Sirijos opoziciją politiškai ir kariškai? Net jeigu tikslas būtų tik tas, kad karo laukas ir pergalė neatitektų islamistams?“

Taip klausė Prancūzijos sostinės dienraštis, o Valensijos Ispanijoje laikraštis „Provincias“ rašė, kad „Jungtinių Amerikos Valstijų užsienio reikalų ministrė Hillary Clinton pranešė, jog netrukus keliaus į Turkiją.

Padėtis Sirijoje Amerikai kelia didelių rūpesčių, nes konfliktas greitai stiprėja ir gali visą regioną įgramzdinti į krizę, kurią suvaldyti būtų itin sunku.

Turkijai, vadovaujamai ministro pirmininko R. T. Erdogano, čia priklauso kertinis vaidmuo. Ankara susikivirčijo su B. Assadu ir todėl Sirijos opozicijai teikia karinę, politinę ir finansinę paramą, prie to prisidedant dar ir Saudo Arabijai bei Katarui.

Tereikia laukti, ar krizė apsiribos Sirijos teritorija – ar pasitvirtins būgštavimai, jog Sirija yra ugnikalnis prieš pat išsiveržimą“, – abejones išsakė Ispanijos provincijos laikraštis.

Sensacinga žinia Sirijos padangėje yra ta, kad atsistatydino, iš šalies pabėgo ir į opozicijos gretas įsitraukė Sirijos ministras pirmininkas Ryadas Hijabas. Vis dėlto Frankfurto dienraštis „Allgemeine“ rašė, jog tai nereiškia, kad „valstybės prezidentas B. Assadas jau pasiekė liepto galą.

Tačiau jo valdžios pabaiga artėja: generolai pereina į sukilėlių pusę, diplomatai atsisako savo pareigų, nepaisant Damasko atgavimo, vis daugiau Sirijos žemių išslysta iš režimui ištikimų kariuomenės dalinių kontrolės. Bet B. Assadas vis dar siekia karinio sprendimo. Todėl ir R. Hijabo pabėgimas jo nesilpnina.

O R. Hijabui įgriso režimo brutalus elgesys. Bet B. Assadas dar gali pasitikėti didele savo kariuomenės dalimi. Rusija vis dar tvirtomis rankomis dengia savo siriškąjį auklėtinį. O opozicija praėjusiomis savaitėmis dar sykį suskilo.

Tačiau R. Hijabo veiksmai rodo, kokia beviltiška B. Assado būklė iš tiesų yra. Kuo atkakliau prezidentas laikosi savo nykstančios galios, tuo giliau šalis smenga į pilietinį karą“, – rašė Frankfurto dešiniųjų laikraštis.

Miunchene leidžiamas kairiųjų liberalų pakraipos dienraštis „Süddeutsche“ rašė, jog „negalima sakyti, kad Sirijos sukilėliai šitą pabėgimą pasitiko džiūgaudami. Vienas jų interneto komentaras skambėjo taip: „Žiurkės bėga iš skęstančio laivo“.

Laikraštis toliau teigė, jog pagal kai kuriuos šaltinius R. Hijabas jau kelis mėnesius planavo šį pabėgimą. Bet jei jis „tikrai užmezgė kontaktus su ginkluotais sukilėliais ir tada net leidosi būti B. Assado režimo paskiriamas ministru pirmininku, tai tikrai verta John le Carré šnipų trilerio scenarijaus.

Ir kone Franzo Kafkos vertame tikrovės iškraipymo vaizdelyje Sirijos televizija pranešė, jog R. Hijabas atleistas iš pareigų. Bet tada jis ko gero jau buvo Jordanijoje“.

Osnabriuko dienraščio „Neue Osnabrücker“ požiūriu, „Sirijos ministro pirmininko R. Hijabo pabėgimas iš B. Assado režimo pas sukilėlius yra visų pirma sukilėliams palankus žygis žiniasklaidoje. Tai, kad ištikimybę pakeitė iki šiol aukščiausio rango politikas, kol kas neturės sukilėliams palankių karinių pasekmių.

Tačiau šis išpuolis prieš režimą iš jo paties gretų per ateinančias savaites sulauks didžiulio atgarsio Sirijos žmonių bendruomenėje ir taip gali ženkliai prisidėti prie sistemos žlugimo. R. Hijabo išėjimas padidina spaudimą likusiesiems. B. Assadas norės užkirsti kelią kitam pabėgimui. Tuo pačiu metu ne visai įsitikinusiems B. Assado padėjėjams baigiasi pretekstai: jeigu R. Hijabas sugebėjo pabėgti, tai kodėl to padaryti negali ir jie?“ – rašė Osnabriuko dienraštis.

Pasak Karlsruhės dienraščio „Badische Neueste Nachrichten“, „ministras pirmininkas Sirijos prezidentinėje sistemoje nėra lemiamas politinis veikėjas. Galią ir valdžią turi prezidentas B. Assadas bei jo klanas, su kuriuo jis kontroliuoja kariuomenę ir slaptąsias tarnybas.

Bet vis tiek tai gresiančio pavojaus ženklas, kad premjeras R. Hijabas su savo šeima pasitraukė į Jordaniją. Jau kelios savaitės, kai karininkai ir diplomatai pereina į sukilėlių pusę. Iš pradžių retai, po to vis dažniau.

Tik nėra visiškai aišku, ar tie, kurie nusisuka nuo režimo, tai daro iš įsitikinimo, kad reikia kuo greičiau žudynėms padaryti galą, ar iš oportunistinio išskaičiavimo, kad B. Assadas nebegalės ilgai išsilaikyti valdžioje“, – rašė Karlsruhės dienraštis. 

Apžvalga skambėjo per LRT Radiją.