Nuomonės

2013.12.25 17:57

Goda Jurevičiūtė. Sveiki sugrįžę į Viduržemę! (filmo „Hobitas: Smogo dykynė“ recenzija)

2013.12.25 17:57

Antroji Peterio Jacksono trilogijos „Hobitas“ dalis dovanoja keletą itin vizualiai įspūdingų scenų, kurios kartais leidžia užsimiršti, jog žiūri labai vidutinišką ir ištęstą filmą.

Antroji Peterio Jacksono trilogijos „Hobitas“ dalis dovanoja keletą itin vizualiai įspūdingų scenų, kurios kartais leidžia užsimiršti, jog žiūri labai vidutinišką ir ištęstą filmą.

Nepaisant didžiulės pirmojo filmo „Hobitas: nelaukta kelionė“ finansinės sėkmės, sunkiai sekėsi nepastebėti to, jog „verčiant“ plonutę rašytojo J. R. R. Tolkieno knygą į beveik 9 valandas trunkančią trilogiją, nemaža dalis Viduržemės pasaulio žavesio yra prarasta.

Pirmasis filmas, trukęs beveik tris valandas, buvo ištęstas ir prigrūstas gausybės viena kitą vejančių veiksmo scenų, kurios visiškai nebuvo reikalingos filmo siužetui, o tarnavo tik tam, kad būtų nuolat atidedama jo pabaiga. Galiausiai filmas pasibaigė taip ir neprasidėjęs: susitikimas su esminiu knygos „Hobitas“ priešininku drakonu Smogu nukeltas iki antrojo filmo „Smogo dykynė“. Pastarasis šiuo metu sukasi kino teatrų repertuaruose.

Esminiai įvykiai, kuriuos verta prisiminti iš pirmosios dalies, yra tai, jog Bilbas (akt. Martinas Freemanas), kartu su nykštukais ir burtininku Gendalfu (akt. Ianas McKellenas), išsirengė į ilgą kelionę Vienišojo kalno link. Kompanijos tikslas – susigrąžinti nykštukų karalystę ir auksą, kurį saugo kažkada nykštukus iš jų namų išvijęs drakonas. Ilgame kelyje įvyko esminis Bilbo ir Golumo susitikimas, kuris lėmė tai, jog Bilbo kišenėje dabar saugiai guli baisusis žiedas, esminį vaidmenį suvaidinsiantis „Žiedų valdovo“ trilogijoje.

Antrojoje dalyje taip pat gausu siužeto vyksmą „ištęsiančių“ scenų, kuriose režisierius P. Jacksonas tiesiog mėgaujasi kompiuterinės grafikos teikiamomis galimybėmis. Bekeliaujant kompanijai ne sykį tenka išsitraukti ginklus ir susigrumti su įvairiausiais pavojais ir nematytais padarais: juos medžioja orkos, užpuola milžiniški vorai, į nelaisvę paima elfai – tarp kurių netikėtas elfo Legolaso (akt. Orlando Bloomas) sugrįžimas, ar greičiau priešistorė. Čia sutinkame režisieriaus išradimą – beveik visiškai vyriškame Tolkieno pasaulyje P. Jacksonas sukuria miško elfę Taurielę (akt. Evangeline Lilly). Tai vienintelis moters personažas, kurio veiksmai turi įtakos siužeto vyksmui. Tačiau ji reikalinga tik tam, kad filmui suteiktų romantiško atspalvio. Be to filmas vargiai taip puikiai pataikytų į holivudinę, super pelningo produkto formulę.

Filmo veiksmas iš esmės įgauna pagreitį tik jam persiritus į antrą pusę, kuomet sulaukę pagalbos Ežero mieste, keliautojai pasiekia Vienišąjį kalną, kur Bilbas akis į akį susitinka su drakonu Smogu. Pastarasis yra tiesiog kompiuterinės grafikos magija: grėsmingas ir visur esantis. Negana to, jam balsą yra suteikęs vienas įdomiausių šių dienų Holivudo aktorių, britas Benedictas Cumberbatchas, jau ne pirmą (ir, tikiuosi, ne paskutinį) sykį įkūnijantis (įgarsinantis) Holivudo blogietį ir garsėjantis savo balso diapazonu.

Pokalbio scena tarp Hobito ir Smaugo – vienam nuolat grėsmingai sukantis savo milžinišku kūnu, o kitam stengiantis išvengti savo žūties – yra filmo ašis ir esminis kokybinis postūmis filmo siužete. Bet vos istorija – pagaliau – ima vystytis ir tampa įdomi, filmo veiksmas netikėtai nutrūksta. Teks laukti tęsinio, kuris pasirodys lygiai po metų.

Abu trilogijos filmai tiesiog gausūs scenų, kurias norėtųsi iškirpti, taip sukuriant daug kompaktiškesnį ir kokybiškesnį filmą. Bežiūrint filmą ilgainiui tiesiog imi nuobodžiauti. Tai nereiškia, kad filmas nėra išveriamas. Retkarčiais (ypač dėl Smogo) netgi puikus, nuolat leidžiantis mėgautis nuostabiais peizažais ir gana įspūdingomis veiksmo scenomis, bet visumoje – tai tuščių reginių kinas. Sukurtas režisieriaus, kuris puikiai žino, kaip išleisti jam paskirtą biudžetą, bet vargiai kuriantis kažką, kas įeis į kino istoriją kitais parametrais nei vien uždirbtų pinigų skaičiais.