Nuomonės

2012.08.06 11:04

Londono politinis svoris pasaulyje didėja

Mykolas Drunga, apžvalgininkas2012.08.06 11:04

Mitto Romney`io kelionė į Britaniją, Izraelį ir Lenkiją jau pasibaigė. Ji prasidėjo Londone, į kurį po kelių dienų nukako ir Britanijos premjero pakviestas Vladimiras Putinas. Į tai, kaip šiame kontekste respublikonų kandidatą į Amerikos prezidentus ir Rusijos prezidentą įvertino pasaulio spauda, čia ir mesime trumpą žvilgsnį.  

Mitto Romney`io kelionė į Britaniją, Izraelį ir Lenkiją jau pasibaigė. Ji prasidėjo Londone, į kurį po kelių dienų nukako ir Britanijos premjero pakviestas Vladimiras Putinas. Į tai, kaip šiame kontekste respublikonų kandidatą į Amerikos prezidentus ir Rusijos prezidentą įvertino pasaulio spauda, čia ir mesime trumpą žvilgsnį.

Pasak Amsterdamo verslo dienraščio „NRC Handelsblad“, „tie trys kelionės tikslai, kuriuos M. Romney`is pasirinko, atrodė labai saugūs. Didžioji Britanija, Izraelis ir Lenkija yra daug patikimesni Jungtinių Amerikos Valstijų partneriai negu Vokietija ar Prancūzija.

Verta pastebėti, kaip žmogus, norintis tapti naujuoju Jungtinių Valstijų prezidentu, taip akivaizdžiai ignoravo euro zoną, ypač Vokietiją ir Prancūziją. Matyt, kad M. Romney`is įsitikinęs, jog euro zonoje susitelkusi Europa nesiūlo jokių perspektyvų.

Šitoks jo nusistatymas galėtų tapti labai jaučiamas, jeigu jis lapkritį iš tiesų taptų Amerikos prezidentu“, – rašė Nyderlandų laikraštis.

O gal tiesa ta, kad jeigu M. Romney`is nelabai vertina Europos ar bent jos finansinio centro, tai tuo pačiu jam atsilygina ir Europa. Kaip teigė Malmės Švedijoje dienraštis „Sydsvenska Dagbladet“, „kelionė Europon turėjo padidinti Romney`io patikimumą, tačiau ji baigėsi tuo, kad jo spaudos atstovas įžeidė žurnalistus.

Todėl Europos žiniasklaida ir vadina Romney`į naiviu ir per daug pasikliaujančiu išankstinėmis nuomonėmis politiku.  

Bet tegu Europa ir juokiasi iš M. Romney`io –  respublikonų rinkėjų akimis tai gali būti ir privalumas, kad jis priešais Europos politikus pasirodo savimi pilnas, žodžio nebijantis.

Tačiau ne užsienio politika lems lapkričio rinkimus. Viskas suksis apie darbo vietų kūrimą, o čia B. Obama ir turi problemą“, – rašė Pietų Švedijos dienraštis.

Maskvos dienraštis „Komersant“ irgi daro išvada, kad „M. Romney`io užsienio kelionės rezultatas“, – čia laikraštis apžvelgia ir ankstesnę jo kelionę į Vidurio bei Pietų Ameriką, - „atrodo gana varganai – ginčas su britų politikais, didis nepasitenkinimas iš palestiniečių bei Meksikos ir Ekvadoro vyriausybių pusės ir skandalas, kurį sukėlė jo paties rinkimų štabo nariai žurnalistų atžvilgiu.

Tačiau M. Romney`io komanda įsitikinusi, kad rinkėjai mokės įvertinti šio kandidato sąžiningumą ir tiesumą. Žinoma, nuo dabar M. Romney`is turės kiekviename interviu ir kiekvienoje spaudos konferencijoje atsakyti į daug aštresnius klausimus negu ligi šiol“, – rašė Maskvos verslo dienraštis.

Beveik įkandin amerikiečio pretendento į Londoną, tik kelias dienas vėliau,  nuskubėjo ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas. Ta proga Londono „Times`as“ rašė, jog „naujojoje Rusijoje nereikia būti oligarchu ar žinomu opozicijos veikėju, kad pakliūtumei į Kremliaus nemalonę. Trys panko stiliaus roko muzikos kolektyvo „Pussy Riot“ – Katyčių šėlsmas – narės nuo kovo mėnesio sėdi kalėjime dėl to, kad kritikavo V. Putiną.

Tik nervingas ir paranoiškas režimas ieško sau tokių aukų.

O V. Putinui visai nėra reikalo šitaip elgtis. Jei visi rinkimai ligi šiol būtų buvę absoliučiai laisvi, jis, galimas daiktas, vis tiek būtų iškilęs į valdžią ir likęs joje. Aišku, jo ištikimų šalininkų skaičius sumažėjo, bet vis tiek V. Putinas pagrįstai laikomas žmogumi, kuris Rusiją po Jelcino metų chaoso stabilizavo.

Tačiau vis dėlto dabar jo politika nebeveda Rusijos į priekį, tačiau kaip tik ją sukausto vietoje“, – teigė Didžiosios Britanijos sostinės laikraštis.

Apžvalga skaityta per Lietuvos radiją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt