Nuomonės

2013.12.02 11:45

Valentinas Mitė. V. Janukovyčius žengė karo su savo tauta link

2013.12.02 11:45

Stebuklas neįvyko. Ukraina nepasirašė sutarties su Europos Sąjunga. Prezidentas Viktoras Janukovyčius vis dėlto buvo renginio žvaigžde, kuriai buvo skirta daugiausia dėmesio kaip kokiam mažam kaprizingam vaikui.

Stebuklas neįvyko. Ukraina nepasirašė sutarties su Europos Sąjunga. Prezidentas Viktoras Janukovyčius vis dėlto buvo renginio žvaigžde, kuriai buvo skirta daugiausia dėmesio kaip kokiam mažam kaprizingam vaikui.

Su juo oficialiai bei neoficialiai susitiko beveik visi Vilniaus viršūnių susitikime dalyvavę Europos Sąjungos vadovai. Nepadėjo net pokalbis su Vokietijos kanclere Angela Merkel, didžiausios ir galingiausios ES valstybės vadove, labai gera derybininke bei patyrusia politike. Puikiu kostiumu apsirengęs bei šypsenas dalijantis V. Janukovyčius liko tvirtas kaip uola – mokėkite mums milijardus ir mes pasirašysime.

Turbūt už pinigus V. Janukovyčius būtų pasirašęs bet ką, net sutartį su Kaimanų salomis, kur, be abejonės, daugelis Ukrainos oligarchų slepia savo išplautus pinigus. ES teisingai padarė nepirkusi prekės, vadinamos „Ukraina“. Vis vien pinigai būtų nekeliavę į šalies vadovų bei juos valdžion atvedusių oligarchų kišenes ir jokio ūkio pertvarkymo tikrai nebūtų buvę. Verta prisiminti, kad organizacijos „Transparency International“ sąraše Ukraina yra viena korumpuočiausių greta Afrikos šalių.

Nesvarbu kiek kritiški būtų kai kurie politikai bei apžvalgininkai, Vilniaus viršūnių susitikimas pavyko. Labai svarbius žingsnius ES link žengė Gruzija ir Moldova. Reikia tikėtis, ES vadovai pagaliau pamatė, koks nedraugiškas kaimynas yra Rusija. Vladimiras Putinas susitikime nedalyvavo, bet V. Janukovyčius buvo ne kas kita, kaip už virvučių V. Putino tampoma marionetė.

ES vadovams teks vienaip ar kitaip paklausti Kremliaus, kokiu pagrindu jis kišasi į suverenios Ukrainos reikalus surengęs jai ūkio blokadą bei žadėdamas ūkio sankcijas, jei tik Ukraina pasirašytų sutartį. Juk Ukraina Vilniuje nesiruošė stoti į NATO ir net nesiruošė stoti į ES. Nejaugi iki šiol buvusias tarybines respublikas Putinas ir toliau laiko savo tėvonija? Be to, neabejotinai Kremlius kuria Muitų Sąjungą, kuri nebus draugiška ES. Šis naujasis darinys gali būti vargšų klubu, jei tik naftos kainos kris, o dabartinės tendencijos nerodo, kad jos augtų.

Beje, visiškai neaišku, ar V. Janukovyčius iš viso įstos į Muitų Sąjungą. Jis greičiau žais panašų žaidimą, kaip ne taip seniai žaidė A. Lukašenka, kol nepriėjo liepto galo.

Tačiau patys reikšmingiausi procesai vyksta pačioje Ukrainoje. V. Janukovyčius žengė patį kvailiausią žingsnį, kokį galima sugalvoti – savaitgalį jis jėga išvaikė taikius demonstrantus Kijevo Nepriklausomybės aikštėje. Tai ne tik atkreipė viso pasaulio dėmesį, bet ir labai paaštrino padėtį bei suvienijo ukrainiečius.

Opozicija paskelbė kurianti Nacionalinio pasipriešinimo centrą, organizuojamas visuotinis streikas. Mitingai Kijeve tęsiasi. Jeigu V. Janukovyčius bus tiek kvailas ir išvaikys dar vieną demonstraciją, jo valdžiai neišvengiamai ateis galas. Sutarties nepasirašymas su ES davė galimybę Ukrainai susivienyti kaip nacijai ir aiškiai parodė, kad Ukraina tai ne „batkos“ valdoma Baltarusija.

Komentaras skambėjo per LRT radiją.

Populiariausi