Nuomonės

2013.12.02 12:02

Valentinas Mitė. Ukraina: kas duos daugiau pinigų už šalies geopolitinį pasirinkimą? (komentaras)

2013.12.02 12:02

Komentuoti Ukrainos elgesį per Vilniaus viršūnių susitikimą yra labai sunku, beveik neįmanoma. Ukrainos vadovų – tiek prezidento Viktoro Janukovyčiaus, tiek ministro pirmininko Mykolos Azarovo – pareiškimai tą pačią dieną būna tiek prieštaringi, jog vakare sunku suprasti, ką Ukraina ruošiasi daryti ir kokia kryptimi šie politikai ruošiasi vesti šalį.

Komentuoti Ukrainos elgesį per Vilniaus viršūnių susitikimą yra labai sunku, beveik neįmanoma. Ukrainos vadovų – tiek prezidento Viktoro Janukovyčiaus, tiek ministro pirmininko Mykolos Azarovo – pareiškimai tą pačią dieną būna tiek prieštaringi, jog vakare sunku suprasti, ką Ukraina ruošiasi daryti ir kokia kryptimi šie politikai ruošiasi vesti šalį.

Tačiau viską, bent jau taip atrodo, nusveria tvirtinimai, kad Ukraina be Rusijos neišgyvens, jog žlugs pramonė, išaugs nedarbas bei susidėjus su Europa laukia visiškas žlugimas, beveik pasaulio pabaiga. Atrodo, jog suartėjimas su Rusija, kuriam pastarosiomis savaitėmis Ukraina skiria daug dėmesio, išspręs visas šalies problemas.

Ukrainos vadovų kalbos panašios į derybas turguje. Kas duos daugiau pinigų, su tuo ir eisimi į šviesią šalies ateitį. V. Putinas žada viską – nepasirašius sutarties su ES, Ukraina gaus didžiulę paskolą, „Gazprom`as“ atpigins dujas ir šalis atsistos ant kojų. Visais tais pažadais sunku patikėti ne tik dėl to, jog juos žada Kremlius, bet ir todėl, jog Ukrainos vadovai dažnai kalba netiesą. Be to, Rusija nėra tokia turtinga, jog temptų dar ir Ukrainą.

Tačiau V. Janukovyčius nenuspėjamas. Juk ne taip seniai buvo žadama pasirašyti sutartį su Europos Sąjungą ir užteko vieno V. Janukovyčiaus susitikimo su V. Putinu, jog sutartis būtų sustabdyta. Kas gali garantuoti, jog po susitikimų su Europos Sąjungos vadovais nebus dar kartą pakeistos nuostatos.

Tačiau labiausiai stebina, jog svarstomi ne šalies nacionaliniai interesai, bet deramasi dėl pinigų. Europos Sąjunga taip dar nesiderėjo su vienu partneriu. Dar labiau stebina tai, jog Ukrainos niekas nekviečia į Europos Sąjungą ir neaišku, ar ji iš viso kada nors bus šio darinio pilnaverčiu nariu.

Daug kalbama apie Kremliaus spaudimą, visų pirma ekonominį, Ukrainai. Tačiau valstybės vadovai, suprantantys nacionalinius interesus, tokiam spaudimui nepasiduotų. Tuo labiau jog karu Ukrainai V. Putinas tikrai negrasina. Jis ją perka kaip arbūzą turguje. V. Putinas yra daugiau nei visa galva aukštesnio lygio politikas nei V. Janukovyčius. Kremlius turi savo nacionalinius interesus – nesvarbu, jog jie mums nepatinka – atkurti kokia nors forma imperiją. Tam tikslui kuriamą Muitų sąjunga, bet dabar toje sąjungoje dalyvauja tik Rusija, Baltarusija ir Kazachija. Ukraina V. Putinui gyvybiškai reikalinga, todėl jis ir pasiryžęs mokėti bet kokią kainą, net milijardus. V. Putinui visai nesvarbu, jog tie milijardai atsidurs Ukrainos valdžios ir oligarchų kišenėse. Svarbu, kuriai civilizacijai – Rytų ar Vakarų – priklausys Ukraina.

Asociacijos sutarties su Ukraina pasirašymas šalį aiškiai pastūmės Vakarų link, nors niekas negali garantuoti, jog ir pasirašius sutartį po pusmečio V. Janukovyčius nepakeis savo nuomonės ir neblokuos sutarties ratifikavimo.  

Gali būti, jog V. Janukovyčius nenori įsipareigoti nei Europos Sąjungai, nei Kremliui, o Muitų sąjungos susitarimo jis taip pat nenorės pasirašyti. Galbūt tai bandydamas išpešti naudos ir iš Rusijos, ir iš Vakarų. Baltarusijos pavyzdys parodė, jog tokią politiką galima vykdyti kurį laiką, bet jai ateina galas.

Na, o didžiausia Vakarų klaida, ko gero, yra tai, jog sutarties pasirašymą su Ukraina ES labai griežtai siejo su J. Tymošenko likimu. Keista, jog Briuselio politikams vieno žmogaus likimas buvo svarbesnis už šalies, savo dydžiu prilygstančiu Prancūzijai, ateitį.

Komentaras skambėjo per LRT radiją.